Гора Високий Верх – це одна із найпопулярніших і найдоступніших вершин Львівської області та найвища гора (1242 метрів над рівнем моря) в околицях смт. Славське, популярного карпатського курорту Львівщини. Знаходиться гора від між селами Волосянка і Верхня Рожанка.
Люди часто Високий Верх називають Захар Беркут. Так повелося через те, що в підніжжі гори в с. Волосянка знаходиться гірськолижний курорт, що названий на честь місцевого народного героя Захара Беркута, який захищав населення від монголо-татарських орд. Ті давні події гарно описав Іван Франко у однойменній повісті, а нещодавно Ахтем Сеїтаблаєв зняв цікавий екшн про ті давні події, та ми тут не про історію, а про географію.
Популярність вершині додають легкість добирання, доступність, гарне промо: «Славське – гори вражень» та неймовірні пейзажі з самої вершини.
Якщо плануєте потрапити сюди, будьте уважні! Часом туристи замість Високого Верху потраплять на Великий Верх (1598 м). Щоб не сплутати, то вам у Славське, а не у Пилипець. А буває, що їдуть на інші, нижчі (1177 м і 1176 м) Високі Верхи, які теж знаходяться у Сколівських Бескидах на Львівщині (один біля сіл Росохач і Тисовець, інший між селами Майдан, Довге та Сопіт).
Тож є кілька варіантів, як потрапити на вершину Високого Верху. Найлегший – скористатися крісельним підйомником ГК «Захар Беркут». До речі, це один з найдовших витягів в Україні, його довжина складає 2800 метрів. Підйом триває 30–40 хвилин. Канатка вас доставить не на саму вершину Високого Верху, а на трохи нижчу гору Зворець (1211 м), а вже з неї 15 хвилин ходу – й ви на потрібній вершині (орієнтиром слугуватиме радіовишка).
Другий варіант – піший. Можна йти зі Славська близько 8 кілометрів до вершини, або ж підніматися попри підйомник з Волосянки близько 4 кілометрів. Але майте на увазі, що східний та північно-східний схил дуже крутий, а от північно-західний – більш пологий, він поступово знижується в долину річки Славки.
Також місцеві пропонують вивезти на гору на джипах, але пам’ятайте, що джипінг нищить наші гори! Ви сюди приїхали подихати свіжим карпатським повітрям, а не вихлопними газами.
Вершина гори Високий Верх безліса, тому звідси відкриваються неймовірні краєвиди на Сколівські Бескиди, Верховинський та Вододільний хребти.
Зима на Високому Верху – це пік туристичного сезону, все-таки гірськолижний курорт. Схили тут підходять як для початківців, так і для професійних лижників. Зимою тут працює вісім трас, які розчищає ратрак.
Крім крісельного підйомника на Високий Верх також є два бугелі. Загальна пропускна здатність бугелів та канатки складає 900 чоловік за годину.
Та гора популярна у всі пори року: весною тут різноманіття квітів, літом – багато чорниці, брусниці, малини та ожини, а осінь – це золота пора, особливо, коли дерева вбираються у різнокольорове листя.
Перед вершиною, біля верхньої станції підйомника, є колиба «Високий Верх», де можна скуштувати смачних карпатських страв. Також тут є невеличкий базарчик. Від підйомника до самої вершини можна проїхатися верхи на кониках. Також пропонують покататися на квадроциклах, а зимою – на снігоходах.
Гора Високий Верх – це про насолоду краєвидами! З одного боку видніються львівські Карпати, з іншого вже Івано-Франківська область, з третьої сторони Закарпаття. Якщо прогулятися від вершини близько 10 кілометрів хребтом, то попадете в урочище Обнога, де сходяться межі трьох областей.
На горі, за 1,5 кілометри від вершини, є джерело Писана криниця. Легенда говорить, що колись тут проходив Олекса Довбуш зі своїми опришками. Він посперечався, що зможе підписатись на камені пальцем. І зробив це. Тоді із каменя забило джерело. Кажуть, хто нап’ється з Писаної Криниці той стане сміливим і сильним, як сам Довбуш.
Відвідайте гору Високий Верх і вражень вам вистачить на довго!
Маршрути на гору Високий Верх
Пропонуємо вашій увазі кілька цікавих піших маршрутів, що ведуть на вершину Високого Верху.
Одноденні маршрути:
- Перший маршрут на Високий Верх починається у смт. Славське із залізничного вокзалу. Йдіть до церкви Успіння Пресвятої Богородиці й біля неї повертайте в сторону с. Волосянка на вулицю Миколи Устияновича. За 1,3 км звертайте на вулицю Лесі Українки. Орієнтуйтесь на червоне маркування маршруту. І орієнтовно за 4 години будете на вершині.
Нитка маршруту: смт. Славське – г. Ярошище (987 м) – Писана Криниця – г. Зворець (1211 м) – г. Високий Верх (1242 м) – с. Волосянка – смт. Славське
Загальна довжина маршруту складе 21 км.
Перепад висот: 672 м вверх і стільки ж вниз.
Тривалість: 7–8 год.
- Другий варіант маршруту на Високий Верх розпочинається у центрі с. Верхня Рожанка біля церкви. Трохи далі народного дому стежка йде правіше. Орієнтовно за 2 години (3,5 км) будете на вершині.
Нитка маршруту: с. Верхня Рожанка – г. Високий Верх (1242 м) – с. Верхня Рожанка.
Загальна довжина маршруту складає 8 км.
Перепад висот: 513 м вверх і стільки ж вниз.
Тривалість: 3-4 год.
Дводенний маршрут через г. Високий Верх:
- Можна прогулятися від Славська до Торунського перевалу зразу трьома областями.
Нитка маршруту: смт. Славське – г. Ярошище (987 м) – Писана Криниця – г. Зворець (1211 м) – г. Високий Верх (1242 м) – г. Ялина (1171 м) – г. Гнилище (1215 м) – г. Товстий Жолоб (1270) – г. Рівний (1276 м) – г. Чорна Ріпа (1285 м) – г. Обнога (1211 м) – межа трьох областей – г. Чорний Верх (1037 м) – г. Гнила Криниця (985 м) – Торунський перевал (931 м).
Загальна довжина маршруту: 28 км.
Перепад висот: 1037 м вверх і 696 ж вниз.
Тривалість: 2 дні.
Що цікавого подивитись поблизу г. Високий Верх?
Якщо ви вирішили насолодитись подорожжю Карпат взимку, то можна зацінити гірськолижний курорт в смт. Славське.
У разі подорожі через Сколе, то можна відвідати місцеві красоти – водоспад Кам’янку, озеро Журавлине (Мертве), Княжі скелі, водоспад Гуркало тощо.
Відносно неподалік розташована перлина Карпат та найбільше озеро України – Синевир.
Як дістатись
Громадським транспортом
Славське має залізничне сполучення з Києвом, Одесою, Запоріжжям, Львовом та Ужгородом. Крім поїздів дальнього сполучення сюди ходять також електрички зі Львова, Сколе, Стрия, Воловця, Сваляви, Мукачева та Ужгорода. Із залізничного вокзалу можна під’їхати на таксі до ГК «Захар Беркут» (близько 6 км). Автобусом можна добратися зі Львова, Сколе, Стрия.
Власним авто
Своїм автомобілем їдьте трасою Київ-Чоп (М06) і за містом Сколе звертайте ліворуч на дорогу до смт. Славське (Т1424), біля церкви в Славському повертайте ліворуч до с. Волосянка. Біля ГК «Захар Беркут» є безкоштовна парковка. Дорога зі Львова займе більше 2 годин (142 км).