Карпати – це неймовірна природа та цікаві традиції місцевих жителів. Все це потребує захисту та охорони. Саме тому в наших українських Карпатах було створено ряд заповідників. Якщо брати Закарпатську область, то тут найбільшим є Карпатський біосферний заповідник, який охоплює території Рахівського, Тячівського, Хустського та Берегівського районів.

На сьогоднішній день це один із найбільших природоохоронних об’єктів України загальною площею 66417,4 гектарів. Карпатський біосферний заповідник включає в себе відокремлені підрозділи:
- Чорногірський заповідний масив
- Свидовецький заповідний масив
- Кузій-Трибушанський заповідний масив
- Мармароський заповідний масив
- Угольсько-Широколужанський заповідний масив
- Заповідний масив «Долина нарцисів
- Ботанічний заказник «Чорна Гора»
- Ботанічний заказник «Юлівська Гора»
Коротка історія КБЗ
Історія охорони природи на Закарпатті починається ще на початку XX століття, коли почали створювати окремі заповідні зони. А вже з наявних заказників та резерватів у 1968 році було створено Карпатський державний заповідник площею на той час 12600 га. Сучасна ж назва з’явилася у 1993 році. Карпатський біосферний заповідник охороняється не лише законами України, але і міжнародним правом. У 1993 році заповідник включено до Всесвітньої мережі біосферних резерватів ЮНЕСКО. А з 2007 року карпатські букові праліси в межах заповідника площею 20980,5 га внесено до Списку Всесвітньої природної спадщини ЮНЕСКО.
Карпатський біосферний заповідник є однією із найпопулярніших та найвідвідуваніших заповідних територій України, і не тільки серед українців. Заповідник відвідують щорічно близько 30 тис. чоловік.
Тож давайте розбиратися чому цей карпатський заповідник такий популярний.
Найпопулярніші місця Карпатського біосферного заповідника
- Найвища вершина України – гора Говерла (2061 м). Гора розділена між Карпатським національним природнім парком і Карпатським біосферним заповідником. Але якщо йти на Говерлу зі сторони Рахова, Лазещини чи Петроса (2020 м), то ви гуляєте саме Карпатським біосферним заповідником. Таких пралісів як на стежці з с. Богдан на Говерлу ви зі сторони бази Заросляк не побачите.
- Чорногірський хребет. А саме південно-західна його частина. Якраз по Чорногорі проходить кордон між Закарпатською та Івано-Франківською областями, по межі тут стоять старі прикордонні стовпчики старого чехословацько-польського кордону 1919–1939 рр., який зараз і є границею областей, а відтак і Карпатського національного природнього парку та Карпатського біосферного заповідника. Але такі вершини як Петрос (2020 м) і Гутин Томнатик (2016 м) повністю розташовані у межах Карпатського біосферного заповідника. На Чорногірському заповідному масиві знаходиться найвисокогірніше озеро українських Карпат – Бребенескул (1801 м), але крім нього є тут й інші озерця, які менше відомі та популярні. Найбільші серед них –Верхнє і Нижнє Озірне.
- Гуцульські Альпи або Мармароський заповідний масив. Красу цього району Карпат просто не передати ні словами, ні фотографіями. Обов’язково сходіть на Піп Іван Мармароський (1936 м). Відвідайте Ялинський водоспад, який є найвищим однокаскадним водоспадом у наших Карпатах – 26 метрів. Рекомендуємо сюди йти в час цвітіння червоної рути.
- Драгобрат – найвисокогірніший гірськолижний курорт України. Знаходиться у Свидовецькому заповідному масиві. Тут цікаво не тільки лижникам взимку, оскільки протягом всього року туристів вабить красою Свидовець. Це неймовірні Велика Близниця (1883 м), Близниця (1872 м) та Мала Близниці (1566 м) тай інші вершини масиву вражають. Також це мальовничі Свидовецькі озера: Івор, Герешаска, Ворожеська, Апшинець.
- Одне з найвідвідуваніших місць Карпатського біосферного заповідника – Долина нарцисів. Популярна серед туристів локація біля м. Хуст в урочищі Кіреші. У сезон цвітіння дикого нарцису вузьколистого це місце відвідують тисячі туристів. Пік цвітіння припадає на другу–третю декади травня. Унікальність Долини нарцисів полягає в тому, що це єдине в Європі місце, де дикі нарциси ростуть на рівнині, оскільки це високогірний вид поширений в основному в Альпах, на Балканах і в Карпатах на висотах 900–2000 м над рівнем моря.
- Букові праліси. Саме у Карпатському біосферному заповіднику збереглося найбільше вікових буків, висота яких часом досягає 45 м. Тільки в Угольсько-Широколужанському заповідному масиві розташовано 11860,0 гектарів букових пралісів. Найбільша площа пралісів знаходиться в Україні, а сама територія поширення букових пралісів, які входять до Списку Всесвітньої природної спадщини ЮНЕСКО, поширюється на територію 12 країн Європи.
- Карстові печери та карстовий міст неподалік сіл Мала і Велика Угольки. Карстовий міст – це величезна арка у вапняковій скелі Чур. Недалеко є найбільша печера Карпат – Дружба, довжина ходів якої складає близько одного кілометра. Печера Молочний камінь набагато менша, але цікава тим, що тут виявлена стоянка давніх печерних людей, що заселяли територію Карпат у пізньому палеоліті близько 20 тисяч років тому. Також на території Карпатського біосферного заповідника є старі закинуті штольні.
- Географічний центр Європи у с. Ділове. Він знаходиться між Мармаросами і Свидовцем у Кузійському заповідному масиві. Серед туристичних цікавинок у цьому масиві є три водоспади: Полонсько-Кузійський, Кам'яний та Лихий (20 м).
- Музеї Карпатського біосферного заповідника. Зокрема, це єдиний в Україні Музей екології гір та історії природокористування в Українських Карпатах, який знаходиться у місті Рахів. Музейна експозиція займає площу близько 1200 м2 та складається з двох відділів: «Природа Карпат» та «Природокористування в Українських Карпатах». Цікаві також еколого-освітні центри «Центр Європи» та «Музей нарцису».
- Тепле Закарпаття. Виноградівщина та Берегівщина славиться своїми винами, а виноградники люблять вулканічні породи. На території Карпатського біосферного заповідника знаходяться вулканічні гори. Тут мальовнича Чорна Гора (565 м) над р. Тиса біля Виноградова з цікавими скелями й унікальною природою. Також недалеко від Виноградова є Ботанічний заказник «Юлівська Гора», а це найтепліше місце в українських Карпатах.
Окремої уваги заслуговують люди. Поряд із територією Карпатського біосферного заповідника розташовано 20 населених пунктів, в яких проживає понад 100 тисяч осіб. Тут ще збереглося традиційне полонинське господарство та ряд цікавих пам’яткок дерев’яної архітектури. Тож, подорожуючи Карпатським біосферним заповідником, ви отримаєте купу фотографій, гарних вражень, знань та емоцій.
Цікаві факти про Карпатський біосферний заповідник
1. Найвища точка України – гора Говерла (2061,5 м) знаходиться на території Карпатського біосферного заповідника.
2. Найвисокогірніше озеро Бребенескул (1801 м) теж тут, а крім нього ще 35 високогірних озер.
3. Тут можна знайти найвищі карпатські водоспади: однокаскадний Ялинський (26 м) та багатокаскадний Труфанецький (36 м).
4. Найдовша в Карпатах карстова печера Дружба (близько 1 км).
5. Найвисокогірніше місто України – Рахів. Перепад висот між найнижчою (400 м) і найбільш високою (1200 м) вулицями складає 800 м.
6. Найдовше гірськолижний сезон триває на ГК «Драгобрат»: з листопада по травень.
7. На території Карпатського біосферного заповідника в с. Ділове знаходиться географічний центр Європи, визначений австрійцями у 1885–1887 роках.
8. Найбільший у світі масив букових пралісів. Загальна площа складає 21000 гектарів.
9. Найдавніше місце проживання людини в українських Карпатах – печера Молочний камінь. Жили близько 20 000 років тому.
10. Єдиний у світі музей гуцульської бринзи у Рахові.
11. У спадщині ЮНЕСКО не тільки букові праліси, але ще й гуцульський ліжник, який багато хто виготовляє тут, а також Струківська дерев’яна церква.
Якщо вам і цього мало щоб відвідати Карпатський біосферний заповідник, тоді поговоримо ще про унікальність місцевих тварин і рослин. А своїм різноманіттям заповідник вражає через різне географічне розміщення заповідних масивів українських Карпат – від передгір'я до субальпійських та альпійських луків, від 180 м і до 2061 м над рівнем моря.
Тварини Карпатського біосферного заповідника
Науковці зафіксували на території заповідника 3605 видів тварин, з них 320 видів хребетних. Тут охороняється 66 видів ссавців, 191 вид птахів, 9 видів плазунів, 13 видів земноводних, 25 видів риб, 1 вид круглоротих. Місцева фауна налічує понад 100 ендемічних видів тварин, з яких щонайменше два відомі тільки для цієї заповідної території. Загалом тут охороняється 75 види тварин, занесених до Червоної книги України та 20 видів, занесених до Європейського червоного списку.
Господарем лісу в Карпатах є бурий ведмідь. Водяться у лісах рись та лісовий кіт, дикий кабан, олені та козулі, вовки. З плазунів звичними є гадюка звичайна і ящірка живородна та саламандра плямиста. Невеликі стоячі водойми використовують для нересту карпатський та гірський тритони. У холодних гірських ріках водиться форель струмкова, бабець-головач, щипавка, гольян та угорська мінога. На нерест у притоки Тиси піднімаються дунайський лосось і харіус.
З птахів зустрічається сова сіра, трипалий дятел, корольок жовтоголовий, біловолий дрізд, шишкар ялиновий, карпатський підвид глухаря та інші. У печерах та штольнях нарахували аж 21 вид кажанів, з них 10 є рідкісними і занесені до Червоної книги України та Європейського червоного переліку.
Рослини Карпатського біосферного заповідника
Тут зростає 5230 видів рослин і грибів. Тільки уявіть, серед них до Червоної книги занесено 225 видів! Найцікавіші рослини можна зустріти у високогір’ї Свидовця, Чорногори та Мармаросів. Тут зростають такі рідкісні види як рододендрон східнокарпатський (у народі – червона рута), родіола рожева, сон Шерфеля, тирлич жовтий, едельвейс, крокуси та інші. Нарцис вузьколистий, крім Долини нарцисів, можна також побачити у високогір’ї Свидовця і Мармарос.
Туристичні маршрути через КБЗ
На території заповідника обладнано та промарковано 21 екотуристичний маршрут. Створені стаціонарні місця короткострокової рекреації та місця для відпочинку. Функціонує також 5 еколого-освітніх стежки.
Пропонуємо вам кілька маршрутів територією Карпатського біосферного заповідника які є описані у нас на сайті:
- Маршрут на Говерлу з Лазещини через Гропу.
- Маршрут на Говерлу з Лазещини через Козьмеську.
- Маршрут походу на Петрос з Квасів.
- На Петрос через гору Какараза.
- Маршрут на озеро Бребенескул з с. Луги (Рахівщина).
- Маршрут Свидовцем з с. Чорна Тиса в с. Кваси.
- Маршрут з с. Кваси на Близниці.
- Маршрут на Піп Іван Мармароський з с. Ділове.
- На гору Піп Іван Мармароський через Вибчину та Берлібашку.
- З села Чорна Тиса через Свидовець до Красної.
Що подивитись поблизу?
Колоритні населені пункти, де можна як відпочити, так і довідатись більше про культуру гуцулів: Кваси, Чорна Тиса, Ясіня, Лазещина тощо.
Як дістатись?
Адміністрація Карпатського біосферного заповідника розташована у м. Рахові за адресою: 90800, Закарпатська обл., м. Рахів, вул. Красне Плесо, 77. Тел./факс: (00380) 3132 2-21-93, ел. пошта: cbr-rakhiv@ukr.net/
Але багато підрозділів заповідника розкидані по Закарпатській області, тому до кожного об’єкту різні варіанти добирання.