Один з кращих та найбільш корисних способів провести відпустку – це відпочинок в Карпатах. Мальовничі гори з квітучими полонинами та схилами, з бурхливими річками і блакитними озерами, самобутньою культурою і гостинними мешканцями роблять Ваші подорожі Карпатами неординарними та незабутніми. Цікавим для відвідин є і село Ділове. Воно розташоване в Рахівському районі Закарпатської області, на відстані 190 кілометрів від обласного центру Ужгорода та 140 кілометрів від міста Івано-Франківськ.
До 1947 року село називалося Трибушанами. За місцевою легендою, село було назване на честь його жителів – трьох братів Бушанів. В скелях гори Довгурань, поряд з Трибушанами, в XIX ст. проводився видобуток залізної руди. Старі шахти збереглись до сьогоднішнього дня. Калман Каган, єврей за походженням, у 1861 році збудував в селі склодувний завод. З появою заводу та добуванням руди виникла потреба в залізній дорозі. Австро-Угорщина, до складу якої тоді входили Трибушани, запросила будувати залізницю поляків, чехів, німців, словаків та італійців. Деякі з них залишились жити в селі, відповідно до перепису населення 1935-го року в селі проживали 1000 українців, великою була єврейська община (300 осіб), 200 угорців, чехи та представники інших національностей.
Що цікавого подивитись в Діловому ?
Якщо доля коли-небудь приведе Вас у село Ділове, тут є декілька локацій, які варто відвідати:
- Петропавлівська церква
- храм святих апостолів Петра і Павла;
- храм Різдва Пресвятої Богородиці;
- Успенський храм;
- Знак-стела «Географічний центр Європи»
- Мармуровий кар’єр.
В селі Ділове збудовано чотири церкви. Петропавлівську церкву було зведено в 1860 році, також є новий костел з каплицею, зведений на початку 90-х років (її сьогодні використовує римо-католицька громада). Але найбільше заслуговує уваги церква Різдва Пресвятої Богородиці, яка є пам’яткою народної дерев’яної архітектури. Перша згадка про неї датується 1750 роком. В 1949 році радянська влада закрила церкву, а у 1960-му тут був відкритий краєзнавчий музей. З 1995 року споруда була передана греко-католицькій громаді. Попри всі негаразди храм зберіг свій оригінальний інтер’єр.
Село Ділове також є географічним центром континентальної Європи. Підтвердженням цього є пам’ятний знак, який був встановлений тут ще в 1887 році. Біля цього знаку також було встановлено семиметрову стелу, а після того як Україна здобула незалежність – збудовано декілька інформаційних стендів з текстом про «державу в центрі Європи» англійською та українською мовами.
Якщо відпочинок в Карпатах приведе Вас в село Ділове, Ви неодмінно почерпнете тут позитивну енергію, яка надихатиме Вас знову і знову на нові подорожі Карпатами.
Маршрути через село Ділове
Через село Ділове проходить кілька маршрутів. Наприклад, маршрут на гору Піп Іван Мармароський. Загальна протяжність маршруту скаладає 37 кілометрів стежкою з високою складністю. Починається маршрут у місті Рахів і веде на гору Вибчину, гору Берлебашку, гору Піп Іван Мармароський та гору Щербан. Фінальна точка – село Ділове. Цей маршрут триватиме 2-3 дні. Детальніше маршрут описаний тут - На гору Піп Іван Мармароський через Вибчину та Берлібашку.
Інший маршрут, до якого входить Ділове, це Мармароси – Чорногора. Він триватиме від 3 до 5 днів. Протяжність складає 74 кілометри. Складність маршруту досить висока. Починається цей маршрут в селі Ділове, а закінчується в селі Дземброня.
Що цікавого поруч?
- Ялинський водоспад – один з найвищих водоспадів в українських Карпатах. Заввишки 26 метрів. Входить до складу Карпатського Біосферного заповідника.
- Лісовий заказник Веймутова сосна – заповідник місцевого значення в Україні. Площа 5 га. Створено з метою збереження штучних насаджень Веймутової сосни.
- Ботанічна пам’ятка природи Тис Ягідний – пам’ятка природи місцевого значення в Україні. Площа 6 га. Створено з метою збереження насаджень (256 екземплярів) Тиса Ягідного.
- Лінія кордону з Румунією на горі Піп Іван Мармароський.
Як дістатись до села Ділове ?
Корисні контакти
- Прикордонна служба ВПС «Ділове»: тел.: 03132-3-23-45, моб.: 067-312-07-42. Знаходяться вони за адресою с. Ділове, вул. Требушанська, 60. Тут ви зможете уточнити інформацію, щодо отримання пропуску.
- Прикордонний загін міста Мукачево: тел.: 03131-2-12-61. Знаходяться вони за адресою: вул. Недецеї, 45, м. Мукачево. В них знаходиться інформація щодо ініціалів та звання керівника прикордонного загону.
Громадським транспортом
Дістатись автобусом до Ділового можна з Ужгорода, Коломиї, Мукачева та Івано-Франківська. З Ужгорода до Ділового регулярно відправляються маршрутки у напрямку села, остання маршрутка з автовокзалу міста відправляється о 14:20. Дорога займе приблизно 5 годин. Також можна дістатися з Івано-Франківська поїздом до Рахова, а вже звідти автобусом або на таксі до Ділового. Також поїздом можна їхати зі Львова до Солотвино або Рахова, тоді автобусом або на таксі до Ділового. Автомобілем краще їхати через Івано-Франківськ. Дорога з Франківська до Рахова в хорошому стані, з Рахова до Ділового менш комфортна, проте мальовнича.
Автомобілем
Якщо Ви подорожуєте своїм транспортом, варто рухатися в напрямку Стрий – Мукачево – Хуст – Ділове. Їхати потрібно трасою E471/М06 у напрямку Т-07-26.