Сьогодні чи не найкращий спосіб добре відпочити – це усамітнення та релаксація. Хочеться втекти з шумного, багатолюдного міста далеко в гори, щоб зануритися в думки і тишу. В українських Карпатах є чимало невеликих селищ, де можна знайти все для відпочинку. Але оскільки вони поки не відомі широкому загалу, туристів там небагато. Саме через це відпочинок в такому місці такий приємний. Сьогодні ми розповімо Вам про один з таких куточків Українських Карпат – село Чорна Тиса. Воно розкинулося посеред гір в Рахівському районі Закарпатської області. Незважаючи на те, що туризм тут тільки почав розвиватися, гостям і туристам знайдеться чим зайнятися.
Відпочинок в Чорній Тисі
Село хоч і невелике, але має доволі розвинений приватний сектор. Тут Ви зможете орендувати кімнату або ж цілу садибу чи котедж. Вам запропонують відправитися в гори, адже зовсім поруч знаходяться найвищі вершини Карпат, відпочити біля високогірного озера, чи просто погасати горами на квадроциклі. Якщо Вам до вподоби верхова їзда, можете відправитися на прогулянку верхи на конях. Також Ви матимете нагоду назбирати грибів і ягід. Ну, і звичайно ж, екскурсії, як без них?
Чорна Тиса радо зустрічає гостей не тільки літом, а й зимою. В селі, при юнацькій спортивній школі, створили невеликий гірськолижний курорт «Чорна Тиса». Спуск обладнали на горі Сукровиця. Підійме Вас туди бугельний підйомник завдовжки 200 метрів. Довжина траси становить 500 метрів, а перепад висот на трасі складає 60 метрів. Курорт «Чорна Тиса» пропонує свій гірськолижний спуск. Він є чи не найлегший в околиці, а тому для початківців та аматорів – саме те! І, звичайно ж, для зручності, поряд є пункт прокату гірськолижного спорядження.
Щодо літа, то найчастіше туристи приїздять сюди щоб відправитися в похід. Через село Чорна Тиса проходить чимало туристичних маршрутів. Ось, декілька з них:
Маршрут на озеро Герешаска (Догяска)
Це короткий похід, що розрахований на 1 день. Довжина маршруту – 20 кілометрів, а різниця висот становить 1103 метри. Похід починається в сусідньому селищі Ясіня і веде попри село Чорна Тиса до гір Татульський Менчул (1436 м) та Великий Котел (1771 м). Після цього фінішуємо поруч з озером Герешаска.
Під час прогулянки маршрутом, Ви матимете нагоду подивитися на історико-краєзнавчий музей в смт. Ясіня, а ще там є Храм Воскресіння Господнього, який був побудований у 1824 році повністю з дерева. До речі, озеро, до якого веде маршрут, має льодовикове походження. Воно розкинулося на підгір’ї вершини Догяска. Озеро завдовжки 125 метри, а завширшки 110 метрів живиться переважно талими водами. Попри малу глибину – 1,2 метри, влітку вода в озері прогрівається не більше +100С - +110С.
Маршрут на вершину Трояска
Цей маршрут простягнувся на 22 кілометри, тому він також підходить для одноденного походу. Розпочинається подорож в смт. Ясіня, звідти дорога поведе Вас повз селище Чорна Тиса та однойменну річку. Після цього, пройшовши попри потік Апшинець, Ви підійметесь на гору Трояску.
Прогулюючись маршрутом, окрім вищезгаданого музею та церкви в смт. Ясіня, Вам трапиться на дорозі Апшинецький заказник, що в долині річки Апшинець. Це цікава гідрологічна пам’ятка природи державного значення.
Маршрут Свидовець – Ґорґани
Цей маршрут пролягає через два популярних Карпатських масиви – Свидовець і Ґорґани. Довжина маршруту – 47 км, тому триватиме похід приблизно 3 дні з двома ночівлями. Починається він в селі Кваси, а закінчується в Чорній Тисі. Втім, залежно від транспорту, то можна пройти і навпаки. Рушаючи з Квасів, Ви підніметесь на гірський хребет Свидовець, де подолаєте вершини: Велика Близниця й Мала Близниця, Перший та Другий Жандарм, Великий Котел, Догяска, Ворожеска, Татарука, Стіг, Трояска та Крачунєска. Рухаючись маршрутом через Драгобрат, підніметеся на Ґорґанський хребет. Тут підкорите такі вершини: Братківська і Братківська мала, Чорна Клева й Руська. На маршруті знаходиться кілька мальовничих високогірних озер: Івор, Догяска, Апшинець та Ворожеска. Окрім цього, за 300 метрів від озера Ворожеска Ви побачите сироварню, де можна придбати карпатську бринзу.
Маршрут Чорна Тиса - Близниці - Кваси
Середній по складності, одноденний маршрут довжиною 25 км та орієнтовним часом проходження 10 годин. Нитка маршруту: с. Чорна Тиса – ГК «Драгобрат» – г. Жандарм (1763 м) – г. Близниця Велика – г. Близниця - пол. Стримческа – пол. Браїлка – с. Кваси (вокзал). Детальніше читайте за посиланням: маршрут Свидовцем з с. Чорна Тиса в с. Кваси.
Що цікавого поруч з селом Тиса?
- Водоспад Труфанець – 5 неповторних каскадів висотою 36 метрів. Побачити його можна біля підніжжя г. Близниця.
- Гірськолижний курорт «Драгобрат» – місце, що приваблює тисячі туристів взимку (й не дивно – 20 гірськолижних трас різного рівня складності).
- Гора Говерла – найвища гора українських Карпат та й України загалом. «Мекка» для туристів.
- Парк розваг «Полонина Перці» – гуцульський парк розваг, а також своєрідний музей карпатського колориту (поблизу с. Яблуниця).
- Гірський масив Свидовець, де розташовані одні з найкрасивіших високогірних озер - Івор, Догяска, Апшинець та Ворожеска
Як дістатись?
Громадським транспортом
Доїхати до села Чорна Тиса можна поїздами, які відправляються з Івано-Франківська й Львова. Автобусом з Мукачева, Ужгорода, Тернополя, Чернівців, Коломиї та Івано-Франківська Ви доїдете лише до смт. Ясіня чи міста Рахів, а далі потрібно сісти на автобус до Чорної Тиси.
Автомобілем
Якщо Ви подорожуєте на власному транспорті, слід рухатися трасою через Хмельницький, Коломию та Яремче до Лазещини. А звідти прямо до села Чорна Тиса.