Мармароський масив, або, як його ще називають у народі, Гуцульські Альпи, являє собою найдавніші гори стрімких і скелястих Карпат. Основна частина Мармаросів знаходиться у Румунії, проте найвища ділянка масиву моститься на кордоні з Україною. Велич та краса карпатських гір припадає до душі кожному мандрівнику – побувавши тут хоч одного разу, хочеться знов і знов приходити на зустріч з гостроверхими красунями, усипаними річковими долинами та пурпурно-рожевими килимами рододендронів.
Гора Піп Іван Мармароський − одна з найвищих вершин Мармаросів (1936 метрів). Найкоротший маршрут бере свій початок з селища Ділове, але, якщо у вас буде бажання та час, ми радимо йти з Рахова. У такому випадку ви зможете розгледіти Піп Іван Мармароський з різних боків. Перед походом слід узгодити маршрут з біосферним заповідником, а найголовніше − з прикордонною заставою у Діловому (номери телефонів можна знайти нижче).
Характеристика Маршруту
В південній частині міста розташована автодорога, з якої переходимо місток через ріку Тиса і, пройшовши трохи уверх уздовж залізниці, продовжуємо підійматись схилом гори Шоймул. Завдяки тому, що ця частина маршруту не вкрита густими лісами, з кожним кроком перед вами відкриватиметься все ширша панорама гірських масивів. Дійшовши до сідловини гори Вибчина, продовжуйте підйом лінією хребта, що веде до вершини Менчул. Далі попри Маґуру через гору Менчул прямуйте до гори Берлібашки.
Існує одна легенда, що переходить тут з уст в уста вже не одну сотню років. Ще за часів монгольских набігів тутешні гуцули навідріз відмовлялись підкорятись загарбникам, а тим паче платити данину. Назва гори Берлібашка − це не що інше як вислів «берле башка», що у перекладі означає «відсічені голови». Ця історія надовго закарбувалась у пам’яті жителів та тривалий час пояснювала назву села (тепер с. Костилівка), і полонини, що розляглась під вершиною. Саму ж гору місцеві тут називають Латундур (1734 м). Вкрита вона зеленим різнотрав’ям, а з найвищої точки відкриваються чудові види. А от верхня частина сусіднього Петроса (1781 м) повністю укрита смерековими зарослями. З Латундура до родзинки мармароського масиву, гори Піп Іван, можна дійти як лінією хребта, так і повернувши праворуч через невелику діючу ферму на полонині Лисичій.
Гора Піп Іван Мармароський вас приємно вразить своїми схилами, що усипані дикоростучими нарцисами та густими насичено рожевими килимами карпатських рододендронів. На вершині встановлений триметровий чотиригранний бетонний стовп. Довжина пройденого ж шляху складає 24 кілометри.
Зверху вам відкриватимуться безкраї панорамні види навколишніх гір та чудернацькі верхівки північного схилу. Добряче відпочивши та оглянувши навколишню красу природи, слід продовжити маршрут з вершини у напрямку румунсько-українського кордону до гори Щербан. Звідти попід горою Полонинка та Прелука польовою дорогою та лісом стежина виведе до потоку Білий, вздовж якого ви вийдете до села Ділове.
Довідкова інформація
- Прикордонна служба ВПС «Ділове»: тел.: 03132-3-23-45. Знаходяться вони за адресою с. Ділове, вул. Требушанська, 60. Тут ви зможете уточнити інформацію, щодо отримання пропуску.
- Прикордонний загін міста Мукачево: тел.: 03131-2-12-61. Знаходяться вони за адресою: вул. Недецеї, 45, м. Мукачево. В них знаходиться інформація щодо ініціалів та звання керівника прикордонного загону.
Як дістатись
Громадським транспортом
Потяги прямують з великих міст тільки до Рахова або Солотвина, звідти ви можете доїхати автобусом − це найближчі населені пункти селища Ділове. Автобуси також сюди прямують з Мукачева, Ужгорода, Івано-Франківська та Коломиї.
Автомобілем
Прямуйте трасою з Києва до Івано-Франківська, а далі через Надвірну-Яремче-Микуличин-Ясіня-Рахів до самого Ділового.