Озеро в горах – це особливий відтінок мальовничості. Воно надихає, розслабляє, часто змушує замислитись над ессенціальними питаннями буття та відчути близькість до природи. А чудовий вигляд та навколишні краєвиди спонукають зробити якнайбільше фото, щоб під час холодної зими, сидячи в теплій та затишній домівці, з приємністю згадувати свій відпочинок в Карпатах.
Тож сьогодні поговоримо про топ-10 найпопулярніших озер Карпат. Подаємо їх у довільному порядку, яке з них стане саме для вас номером один – вирішувати вам. Адже краще один раз побувати, ніж сто разів прочитати.
Озеро Синевир
Чи не всі топи карпатських озер розпочинаються з озера Синевир, і це цілком заслужено. Через свою блакить Синевирське озеро отримало в народі назву «Морське око Карпат».
Головний «титул» озера Синевир – найбільше та найглибше високогірне озеро не тільки в Закарпатті, але й в Україні. Середня площа водойми сягає 5 га, а максимальна глибина – 24 м. Звісно, це залежить від погоди в Карпатах. Але сюди їдуть не так через розміри озера, а через його казкову мальовничість, п’янкі аромати ялиць та «інстаграмність» місця. Та і місцеві легенди про непереборне кохання панянки Сині та бідного пастуха Вира додає Синевирському озеру особливої романтики.
Розташовується озеро в межах НПП «Синевир» на висоті 989 метрів над рівнем моря. Незважаючи на висоту та місцями не найкращу дорогу, туристи полюбляють це місце. Тому боронь Боже їхати сюди на великі свята (наприклад, на Великдень).
Зверніть увагу! Розпалювати багаття на території НПП та купатись в озері Синевир категорично заборонено!
Плюси ☺
- мальовничість;
- легко добратися своїм транспортом;
- розвинута інфраструктура біля озера (кафе, готельчики, сувеніри);
- є чим зайнятись цілий день (катання на конях, прогулянки навколо озера, підйом на г. Озірну (1492 м), катання на плоті тощо).
Мінуси ☹
- проблематично добиратись громадським транспортом;
- багато людей на вихідні та свята;
- у будні дні на авто можуть заїхати аж до самого озера;
- не можна стати з наметами безпосередньо біля озера.
Де знаходиться? с. Синевирська Поляна, Міжгірський район, Закарпаття.
GPS-координати: 48.616667, 23.683889
Озеро Бребенескул
Переходимо до Чорногірського хребта, саме того, на якому розташовані 7 (чи 6?) двотисячників України. Цілком логічно, що знайшовши найвищі гори України, слід й пошукати найбільш високогірні озера.
Перше місце в цьому рейтингу займає озеро Бребенескул (1801 метр над рівнем моря). Своєю назвою воно завдячує горі Бребенескул (2038 м), поруч якої знаходиться (хоча водойма й знаходиться ближче до гори Гутин Томнатик (2016 м). За свою мальовничість озеро також знане як «Синє око Карпат».
Озеро Бребенескул можна знайти в гірському котловані, в якому сніг подекуди зберігається й до кінця весни. Озеро має 67 м в ширину, 147 м в довжину та трохи більше 3 м в глибину.
Приголомшливі краєвиди масиву Чорногора та «не ізольованість» водойми від зручних туристичних маршрутів роблять його другим за популярністю озером в Закарпатті.
Маршрути на озеро Бребенескул зазвичай починаються з м. Рахів, с. Бистрець, с. Кваси та с. Дземброня.
Плюси ☺
- неймовірна краса;
- є зручні місця для кемпінгу;
- біля озера проходить туристичний маршрут Чорногірським хребтом;
- часом можна зустріти отари овець;
- наявність джерел питної води;
- відсутність автівок.
Мінуси ☹
- до озера треба спускатись з основного маршруту, а потім знов набирати висоту;
- відсутність дров для багаття неподалік.
Де знаходиться: Чорногірський масив, Рахівський район, Закарпаття.
GPS-координати: 48.1021941, 24.5614765
Озеро Несамовите
Друге місце серед високогірних озер України (1750 метрів над рівнем мор) займає озеро Несамовите. Знаходиться воно також в межах масиву Чорногора, на східних схилах г. Туркул, поблизу г. Шпиці (1863 м). Розмірами воно значно поступається озеру Бребенескул: 45 м в ширину, 88 м в довжину та 1,5 м в глибину.
Не забувайте, що Несамовите – озеро льодовикового походження, в якому навіть влітку вода прогрівається слабо. Тому купатись тут не рекомендується (не говорячи вже про можливу шкоду для самого озера).
Озера Карпатських гір здебільшого оповиті містикою та різноманітними легендами. Несамовите – чудовий цьому приклад. Похмура легенда стверджує, що душі людей, що жили неподалік і вчинили страшний гріх, потрапляють до озера. А тому кидати каміння в озеро – значить турбувати душі грішників, що може їх розсердити. У відповідь ті здіймаються з дна озера та лютують, викликаючи сильні вітри на град. Втім, є й оптимістичні перекази.
Маршрути на озеро Несамовите зазвичай починаються з спортбази «Заросляк» та КПП «Завоєля».
Плюси ☺
- «інстаграмне» місце;
- легко сходити в похід на один день;
- доволі легко добиратися до старту маршруту на Несамовите;
- хороше місце для відпочинку з наметами;
- є джерела питної води;
- біля озера проходять популярні туристичні маршрути.
Мінуси ☹
- у вихідні та святкові дні буває багато людей з наметами;
- немає дров на багаття поблизу;
- буває багато сміття.
Де знаходиться: Хребет Чорногора, Надвірнянський район Івано-Франківської області.
GPS-координати: 48.1225003, 24.5391972
Озеро Марічейка
Назва цього карпатського озера, як і багатьох інших в регіоні, бере свій початок з романтичної легенди. Згідно неї, водойма утворилась зі сліз юнака, що втратив свою кохану, яка героїчно пожертвувала собою щоб врятувати односельчан від ворогів (ймовірно, монголо-татар). А звали дівчину Марічка, в честь неї і назвали озеро.
За розмірами озеро Марічейка майже співпадає з Несамовитим: 45 метрів в ширину та 88 метрів в довжину, проте максимальна глибина майже вдвічі менша – 0,8 м. Знаходиться воно на висоті 1510 метрів над рівнем моря.
На відміну від багатьох інших озер карпатських гір, водойму оточують багатовікові сосни та ялиці, створюючи не тільки чудову панораму, але й п’янкий запах хвої. Зверніть увагу, що озеро оточує заболочена місцевість, а тому ставити кемпінг треба дещо подалі від самої водойми.
Маршрути до озера Марічейка зазвичай розпочинаються з с. Шибене та Верховини.
Важливо! Якщо рухаєтесь з Шибеного, обов’язково візьміть з собою паспорт чи інший документ, який підтверджує особу.
Плюси ☺
- казкове місце;
- знаходиться на маркованому маршруті на Піп Іван Чорногірський (2028 м);
- є дрова і джерела питної води;
- багато грибів та ягід у відповідні сезони.
Мінуси ☹
- болотистий берег;
- тут проходить дорога, якою часом їдуть до обсерваторії на горі Піп Іван Чорногірський;
- комарі та мошки.
Де знаходиться: Чорногірський масив, Верховинський район Івано-Франківської області.
GPS-координати: 48.0347839, 24.6587269
Озеро Івор (Драгобратське)
З Чорногірського хребта плавно переходимо на масив Свидовець, який теж може похизуватись пречудовими льодовиковими озерами.
Озеро Івор – одне з найпопулярніших високогірних озер масиву Свидовець, що знаходиться на висоті 1600 метрів над рівнем моря поблизу гори Близниця (1883 м). Ця кришталева водойма не дуже велика – всього 0,1 га площі та 1,5 м в глибину, проте мандрівники полюбляють її через чудові краєвиди, романтичні легенди та особливий релаксний настрій. Навколо Озера Івор є чимало місць для кемпінгу, тому багато мандрівників полюбляють зустрічати біля нього світанок.
Зверніть увагу! Нехай вода Драгобратського озера і зачаровує кришталевою чистотою, для вживання її все-таки краще прокип’ятити.
Орієнтиром та приємним бонусом буде відомий гірськолижний курорт «Драгобрат», що розташований поруч.
Плюси ☺
- романтичне місце;
- малолюдне місце;
- легко прогулятися сюди з ГК «Драгобрат»;
- овечки;
- джерело питної води поблизу;
- багато чорниці та брусниці;
- недалеко проходить туристичний маршрут Свидовцем.
Мінуси ☹
- відсутність лісу.
Де знаходиться: Свидовецький масив, поблизу населених пунктів Ясіня та Кваси.
GPS: 48.2283133, 24.2352181.
Озеро Апшинець
Ще одне високогірне льодовикове озеро в Карпатах (висота – 1487 метрів над рівнем моря), яке підкорило серця тисяч мандрівників.
Інколи озеро Апшинець називають «Трояска» – через однойменну гору, що розташована неподалік.
Ця кришталева водойма займає площу 1,2 га, а максимальна глибина сягає 3,3 м. Живуть тут здебільшого дрібні ракоподібні, риба ж не водиться через те, що озеро Апшинець взимку повністю замерзає.
Купатись тут також не рекомендуємо, оскільки це зашкодить екосистемі льодовикового озера. Не говорячи вже про хороший шанс застудитись. Але милуватись цим мальовничим кутком Карпат, зробити силу-силенну фото на пам’ять та просто відпочити від буденної метушні – це скільки завгодно.
Плюси ☺
- красиві пейзажі;
- малолюдне;
- зручне місце для ночівлі;
- неподалік ліс та джерела;
- тут проходить чимало туристичних маршрутів.
Мінуси ☹
- важко пройтись сюди на один день;
- інколи чути рев моторів джипів.
Де знаходиться: Свидовецький масив, поблизу с. Чорна Тиса.
GPS-координати: 48.2806737, 24.1567127
Озеро Герешаска (Догяска)
Це високогірне озеро в Карпатах (1577 метрів над рівнем моря) також має подвійне ім’я. Другим іменем воно завдячує однойменній горі, на південно-західних схилах якої знаходиться.
Своєю формою озеро Герешаска нагадує неправильний прямокутник. Навіть теплої літньої днини температура води тут рідко піднімається вище +10–11 °C, не говорячи вже про зиму. Це суттєво скорочує кількість живих організмів, які можуть тут з комфортом проживати.
Мальовничість озера Герешаска та навколишніх краєвидів спонукає відпочити біля нього, розслабитись та відчути небувалу близькість до природи.
Плюси ☺
- знаходиться на популярних туристичних маршрутах;
- зручне місце для наметів;
- неймовірно красиві пейзажі;
- кущі смачнючої чорниці.
Мінуси ☹
- на вихідні багато мандрівників та джиперів;
- подекуди сміття;
- відсутність дров для багаття.
Де знаходиться: Масив Свидовець, неподалік від селищ Ясіня та Кваси.
GPS-координати: 48.2698592, 24.1653217
Озеро Ворожеська
Замикає наш перелік найбільш популярних водойм Свидовця озеро Ворожеська, яке розташоване на висоті 1460 м над р. моря.
Свою назву озеро отримало через трагічну історію кохання, через яку водойму стали вважати ворожою.
Сьогодні ж це 2 невеликі водойми, які знаходяться зовсім поруч. Верхнє озеро має круглу форму, досягає 95 м в діаметрі та 4,5 м в глибину. Нижнє – дещо витягнуте, сягає 76 м завдовжки та майже 3 м в глибину.
На жаль, глобальне потепління впливає і на це карпатське озеро, через що воно поступово міліє. А тому не відкладайте відпочинок в Карпатах в довгий ящик і ловіть момент!
Плюси ☺
- зручне місце для наметів;
- знаходиться на популярному туристичному маршруті;
- неймовірно красиві пейзажі;
- відсутність «матрацників»;
- коні;
- відсутність джиперів.
Мінуси ☹
- буває багато наметів через популярність місця для ночівлі;
- озеро Ворожеська щороку зменшується.
Де знаходиться: Свидовецький масив, неподалік смт. Ясіня.
GPS-координати: 48.2761015, 24.1927294
Росохан
Як ми знаємо, не всі найвідоміші озера карпатських гір розташовані на безлісій улоговині. Наприклад, озеро Росохан (1120 метрів над рівнем моря) гарно сховалось в оточенні багатовікових дерев посеред Горган. Це надає йому певного шарму та «ховає» від багатьох туристів, роблячи його не таким відвідуваним як решта з названих озер. Проте, це аж ніяк не применшує його привабливість, скоріше навпаки.
Довжина озера складає 50–70 метрів, ширина – 20 м, а глибина – трохи менше 3 м. Це високогірне озеро в Карпатах не найбільше, але підкупляє бірюзовим відтінком води, затишком та романтичністю.
Як й більшість карпатських озер, вода тут навіть влітку рідко коли прогрівається більше 15 градусів.
Найчастіше маршрути до озера Росохан розпочинаються з селища Осмолода.
Плюси ☺
- зручне місце для кемпінгу;
- малолюдне;
- неймовірного кольору вода;
- атмосферний ліс;
- можна прогулятися з Осмолоди на один день.
Мінуси ☹
- важко добратися до місця старту маршруту на Росохан;
- кам’янисте дно.
Де знаходиться: масив Горгани, Івано-Франківська область.
GPS-координати: 48.7023224, 23.9108317
Мертве озеро (Журавлине)
А на завершення згадаємо про карпатське озеро, яке суттєво відрізняється від інших. Для цього варто відвідати НПП «Сколівські Бескиди» і розпочати свій маршрут з міста Сколе.
Озеро Журавлине розташоване на висоті 572 метри над рівнем моря. Проте більшість людей знають його як «Мертве озеро». Така похмура назва спричинена тим, що водойма наповнена сірководнем, а тому більшість типових озерних мешканців тут не проживають. Містики до атмосфери цього місця додає й те, що до сих пір точно не виявлено ні те, як утворилось озеро, ні його точної глибини.
Якщо придивитись, то в центрі Мертвого озера можна побачити невеликий острівець. Але не спішіть забратись на нього, адже він рухомий і складається здебільшого із гілляк, які можуть проломитися під вагою тіла (якою б тендітною моделькою ви не були).
Плюси ☺
- поруч розвинута інфраструктура (кафе, базарчик);
- поруч знаходиться водоспад Кам’янка;
- легкий піший підйом від парковки до озера;
- красивий ліс.
Мінуси ☹
- розбита дорога від траси до с. Кам’янка;
- болотистий берег;
- багато туристів у вихідні та святкові дні.
Де знаходиться: між м. Сколе та с. Кам’янка Сколівського району Львівської області.
GPS-координати: 49.0348586, 23.5718558
Карпатські озера одночасно і схожі між собою, і максимально різняться. Звичайно, що більшість людей, які планують відпочинок в Карпатах, бажають перш за все відвідати найбільше та найвідоміше озеро – Синевир. Проте, не варто зациклюватись тільки на найбільш популярних місцинах, особливо ви хочете уникнути великих груп туристів. А тому радимо звернути увагу на наш маленький блог по менш відомим водоймам Карпат.
Чудового вам відпочинку та яскравих вражень!