Коли ми говоримо про відпочинок в Карпатах, спершу на думку спадають відомі курорти: Буковель, Трускавець чи Східниця. Однак попри всі переваги цих місць не варто забувати, що добре провести відпочинок в Карпатах можна і в менш популярних локаціях. Одне з таких місць – це село Осмолода, відпочинок в якому може приємно здивувати. Тут Ви зможете відпочити від міського шуму та ненадовго злитися з природою, а якщо погода в Осмолоді радуватиме відсутністю дощу, то і насолодитися мальовничими Карпатами.
Село Осмолода входить до складу Перегінської ОТГ та розташоване приблизно за 80 км від Калуша (Івано-Франківська область). Село стоїть високо в горах, в долині річки Лімниця. Це місце добре захищене від вітрів, адже оточене зі всіх сторін гірськими хребтами Ґорґанського масиву. Багато мандрівників включають його в свої подорожі Карпатами, і не даремно.
Історія села Осмолода
Заснували це село у 1873 році, назва його походить від сусідньої гори Молода (Ось Молода). Це древнє поселення лісорубів, в якому, станом на сьогодні, проживає приблизно 60 осіб. В селі приблизно 100 років працювала вузькоколійка, що з’єднувала Осмолоду з деревообробним цехом в смт Брошнів-Осада. В 1990-х роках вона припинила своє функціонування. У 1934 році тут урочисто відкрили кедровий заповідник. На заході були присутні чимало поважних гостей, серед яких і митрополит Андрей Шептицький, оскільки саме тут, в урочищі Підлюте, буда розміщена літня резиденція львівської УГКЦ.
Сьогодні ж селище здобуває дедалі більше туристичного інтересу, адже відпочинок в Осмолоді корисний, дешевий та чудово витягує з робочої рутини.
Туристичні маршрути Осмолоди
Для більшості туристів Осмолода – це населений пункт, з якого беруть початок безліч пішохідних маршрутів в Ґорґани. Більшість стежок навколо села маркована, прочищена та адаптована для туристичних мандрівок завдяки роботі волонтерів. В селі Осмолода маршрути призначені для туристів з різним досвідом та навичками, трапляються як маршрути з перешкодами, так і доволі легкі. Якщо Ваші подорожі Карпатами передбачають десятки кілометрів походу, то є сенс орендувати житло в Осмолоді. Відпочинок – річ потрібна, адже попереду ще стільки нових вершин!
- Маршрут на гору Ґрофа починається безпосередньо в селі Осмолода і веде через долини річок Молода та Котелець до полонини Плісце, а звідти лісовою стежкою – на вершину гори Ґрофа (1748 м). Маршрут простягається на 12 кілометрів, а похід зазвичай триває 8 годин. Різниця висоти становить 1033 метри. Маршрут промаркований зеленим кольором.
- Інший маршрут поведе на гору Молода. Стартує він також з села Осмолода, веде через видолок річки Молода та гідрологічну пам’ятку природи – болото Мшана. Потім маршрут проходить через урочище Лужки до лісництва Мшана, а звідти, через долину річки Мшана, до ще одної пам’ятки природи – Верхового болота. Після цього дорога поведе на гору Яйко-Ілемське (1680 м). Прямуючи по хребту, Ви перетнете вершини Поганець (1667 м), Укерня (1620 м), безіменну (1622 м) та Сиваня (1642 м). Наступна зупинка – полонина Солотвинка, звідки шлях продовжиться на вершину гори Молода (1724 м). Цей маршрут маркований жовтим кольором і триває 2 дні. Під час походу Ви здолаєте приблизно 30 кілометрів. Перепад висоти становить 1092 метри.
- Доволі довгим, але відносно простим буде також маршрут з Осмолоди на гору Сивулю через Ґорґан. З села піднімаємось на гору Ґорґан (1579 м), далі по хребту через вершини Ґорга (1505 м), Кінець Ґорґану (1599 м) та Кругла (1451 м) до полонини Рущина. Це непогане місце для розведення намету та ночівлі, поблизу також є джерело води. Наступного дня піднімаємось на гору Мала Сивуля (1818 м), йдемо хребтом через Водопадний перевал і нарешті піднімаємось на Велику Сивулю (1836 м) – найвищу точку Ґорґан. Якщо в Осмолоді погода сонячна – милуємось краєвидами, робимо фото на пам’ять та трохи відпочиваємо. Далі йде спуск вниз, по дорозі можемо побачити бліндажі часів Першої світової. Продовжуємо маршрут через гору Боревка (1596 м) і до однойменної полонини. Тут можна заночувати, або ж продовжити спуск до Осмолоди через Подину (1154 м). Загалом цей маршрут з Осмолоди займе 2–3 дні та складає 34,5 км.
Якщо є бажання наситити подорожі Карпатами чудовими краєвидами, то маршрути через Осмолоду слід включити у свої плани. Їхня тривалість може складати як 6 годин, так і декілька днів. Маршрути з Осмолоди актуальні як літом, так і взимку, варто тільки орієнтуватись по погоді і підбирати відповідне спорядження. А зимові гори в Осмолоді схожі на Аляску: таємничі тумани, схили вкриті високими смереками, кам’янисті вершини… Однак щоб не попасти в сильну заметіль чи не загубитись в кучугурах снігу погоду в Осмолоді варто перевіряти завчасно.
Відпочинок в Осмолоді
Окрім туристичних маршрутів тут можна знайти й інші форми відпочинку в Осмолоді. Наприклад, в готелі «Вільні вітри» відкрили Альпінпарк. Це цілий комплекс атракціонів, подолати які може людина, що здатна витримувати фізичне навантаження. Загальна довжина маршруту складає півкілометра і передбачає 12 етапів. Це чудовий варіант не тільки гарно розважитись, але і перевірити свої спортивні навички. Вартість проходження маршруту для дорослих складає 70 грн. для дорослого і 50 грн. для дитини. Наступні проходження будуть вже коштувати менше, ціна абонементу на цілий день – 150 грн.
Хорошою новиною буде й те, що культурний відпочинок в Осмолоді теж присутній. Туристам, яких цікавлять історико-архітектурні пам’ятки, буде на що подивитись. Наприклад, уваги заслуговує «Кедрова палата», яку відновили на прикінці XIX століття. Вона більше відома як курорт та літня резиденція митрополита Андрея Шептицького. Розташована «Кедрова палата» в урочищі Підлюте, на території, що здавна належить греко-католицькій церкві.
Зважаючи на мінеральні сірководневі джерела, що тут знаходяться, в резиденції відпочивали та лікувалися львівські митрополити. На початку XX століття «Кедрова палата» була спалена, проте її згодом відновили. В будівлі було приблизно 50 кімнат, до них входила більярдна, танцювальний зал та велика бібліотека, яку було втрачено в часи Другої світової війни. Також в бальнеологічному відділенні знаходилось 14 бань. Завдяки реставрації були збережені алеї для прогулянок, басейни, які наповнювали водою з мінеральних джерел, та грот, в якому можна чудово відпочити. В місцевому джерелі Ви можете набрати цілющої мінеральної води. Зараз в приміщенні резиденції розташований монастир отців Василіан.
Подорожі Карпатами – це також постійне пізнання чогось нового. Влаштувавши відпочинок в Осмолоді, Ви відкриєте для себе урочище Ангелів. Така назва походить від імені митрополита А. Ангеловича, що допомагав створити тут залізоробне підприємство. У 1810 році було споруджено 12 шахт для добування руди, доменну піч, 2 гамарні (підприємства по переробленні заліза), а також кузню, на якій виробляли цвяхи. На жаль, працював комплекс лише 8 років, а в період Першої світової війни був сильно пошкоджений. Але велику доменну піч (єдину в Україні) можна побачити і сьогодні.
Поміж хребтом Аршиця та горою Кінь, в урочищі Лужки, можна побачити скит святого Андрея Первозванного. Під час Другої світової його було зруйновано, проте львівські монахи частково його реставрували.
Відпочинок в Осмолоді може бути як для тіла, так і для душі. Тут не вітаються міські розваги: шумні центри, ресторани, багатолюдні курорти чи інша метушня. Натомість тут тече найчистіша річка Європи – Лімниця. Річка може похизуватись цим, оскільки на ній немає жодного промислового об’єкта. Особливо привітною до відпочивальників вона буває влітку, коли погода в Осмолоді радує теплом. В місцевих жителів Ви можете придбати домашні смаколики: мед, хліб, молоко та молочні продукти. А ще Ви матимете нагоду придбати чи зловити свіжу рибу на форелевому господарстві.
Житло в Осмолоді
Відпочинок в Карпатах не любить поспіху. Щоб вдосталь насолодитись місцевими краєвидами варто забронювати житло в Осмолоді. Приїхавши в село, до ваших послуг два готелі села Осмолода: «Вільні вітри» та «Осмолода Ганц».
В готелі «Вільні вітри» окрім затишних номерів на Вас чекають чудовий ресторан та неповторні краєвиди на навколишню природу. Для гостей організовують турпоходи, риболовлю та справжнє полювання в Карпатських лісах. За номер Стандарт попросять 1400 грн., а за шале – 6000 грн.
Готель «Осмолода Ганц» пропонує гостям басейн, дитячий майданчик, кафе, колибу, прокат велосипедів та квадроциклів. Також тут організовують екскурсії та купання в чанах. Номер Стандарт в новорічний період коштує 3500 грн., проте за такий самий номер весною Ви заплатите приблизно 1300 грн.
Окрім цього, в селі Осмолода житло пропонує і приватний сектор. Вартість за одну особу складе приблизно 250 грн. на добу.
Що цікавого поруч Осмолоди?
Продовжуючи подорожі Карпатами, можна заскочити до кількох місць неподалік:
- Водоспад Салатручіль – водоспад в Українських Карпатах, що знаходиться в Надвірнянському районі Івано-Франківської області поруч з селом Бистриця. Він складається з двох каскадів, нижній каскад ділиться на два струмені. Висота водоспаду – 6 метрів. Назва водограю має румунське походження.
- Манявський водоспад – гідрологічна пам’ятка природи. Цей красень розташований недалеко від села Манява Богородчанського району Івано-Франківської області. Вода падає з висоти 20 метрів – це один з найвищих водоспадів Карпат.
- Водоспад Казарка, що тече на потоці Казарка неподалік від села Липовиця Івано-Франківської області. Водограй невеликий – його висота складає всього 2,5 метри. Проте, він важкодоступний та маловідомий, що робить його чудовим місцем для відпочинку, якщо не хочеться велелюдних місць.
Як доїхати до Осмолоди?
Громадський транспорт
Добратися до Осмолоди можна автобусами з Калуша або з Брошнева-Осади. З Калуша вони відправляються о 7:55, 10:50 та 14:40, а з Брошнева-Осади – о 9:00 і 14:00. До Калуша йдуть автобуси з Івано-Франківська та зі Львова, також Ви можете доїхати сюди електричкою Івано-Франківськ – Моршин. До села Брошнева-Осада з автовокзалу в Івано-Франківську щогодини відправляються автобуси. Також можна добиратися поїздом з Івано-Франківська чи Стрия. Вийти на станції Рожнятів, що в селі Креховичі, звідси до села Брошнева-Осада приблизно 2,5 кілометри, тому слід дочекатися маршрутки чи взяти таксі.
Автомобілем
Якщо Ви їдете автомобілем до Осмолоди, то рухайтесь трасою Н-10 «Стрий – Івано-Франківськ» до села Брошнева-Осада. В селі поверніть в сторону Рожнятова і прямуйте до села Ясень. Дорога від Ясеня до Осмолоди не відремонтована, але тут ще можливо проїхати легковим авто. Варто зазначити, що в цьому районі немає АЗС.