Гуцульщина – край колоритний, тут справді є що подивитись. В такому разі відпочинок в Карпатах передбачає пошук житла на день, два, а то й цілий тиждень. Справа ця відповідальна, адже правильно підібрана локація для відпочинку не тільки заощадить бюджет, а й дасть більше часу для дозвілля. Чудовою відправною точкою для подорожі Карпатами може стати мальовниче гірське село Татарів.
Історія села Татарів
Письмові відомості про цю місцину знаходимо у документах XVII ст. Проте, вже через століття це було відоме місце відпочинку, що приваблювало чимало відвідувачів із великих міст навколо, зокрема Кракова, Львова чи Відня. Час йде, котеджі у Татарові набували все більшої популярності, і ось вже польський путівник початку XX ст. характеризує Татарів як «кліматичний курорт», що є доволі точним, на наш погляд, визначенням. Чому саме кліматичним? Високогірне чисте повітря, благотворне поєднання букових та хвойних лісів, джерельна вода – все це сприяє очищенню та нормалізації роботи організму. Згодом Татарів потрапив у тенета Радянського Союзу, де отримав назву Кременці. Ця назва не прижилась, і після розпаду СРСР село стало знову відомим як Татарів.
Легенда про назву Татарів
Звісно, за кожною назвою зазвичай стоїть якась історія, і часом довести її правдивість – той ще квест. За однією версією, цією назвою селище завдячує… нападу монголо-татарів. Жив тут місцевий парубок, та такий красивий, що в нього були закохані не тільки всі дівчата із села, але і лісова мавка. Одного разу хлопець гуляв по лісу, а до села якраз почали підступати татари. Побачивши їх, він кинувся додому щоб попередити односельчан. Мавка зі сльозами на обличчі кинулась благати свого батька, старого і мудрого царя ліса, щоб той врятував її коханого і селище. Змилостивився лісовик, жбурнув на землю свою корону – і навколо селища виросли стрімкі гори, що перегородили татарам шлях. Поки ординці були змушені обходити все довкола, хлопець повернувся в село і організував оборону. Татарів вистояв і відтоді носить цю горду назву.
Відпочинок у Татарові
Не забуваєте, що це колоритне гуцульське село, а отже активний відпочинок в Карпатах вам забезпечений: сплави по річці, прогулянки на конях, поїздки на квадроциклах, піші походи в гори тощо. Влітку та восени сюди часто ходять збирати гриби та дикі ягоди. Хоча назбирати собі в дорогу багато цього добра не вийде по тій простій причині, що майже вся здобич відразу опиняється в шлунку. Взимку ж Татарів стає центром для поціновувачів гірськолижного спорту, які шукають собі курорти, що задовольнять тягу до екстриму та не введуть в розпач гаманець.
Активно відпочивши, можна і розслабити організм. Чани у Татарові користуються особливою популярністю, а найкраще перевірити їх омолоджуючий ефект восени чи взимку – добряче поніжившись у гарячих ароматичних чанах і сполоснувшись в холодній річці Прут.
Забронювавши у селі Татарів житло подобово, у вас буде нагода обслідувати навколишні території. У Татарові знаходиться один із найбільших водоспадів Карпат – Женецький Гук. Його часто знаходять, просто орієнтуючись по звуку, адже він справді «гуде». Це й не дивно, адже водоспад Женецький Гук має зріст 15 метрів. Історія утворення цього чуда природи доволі незвична, адже завдячувати треба сильній повені, що пройшлась цим краєм під час Другої світової війни. Женецький Гук порадує мандрівників в будь-яку пору року: влітку своїми ефектними каскадами та прохолодою, а взимку – мальовничими замерзлими потоками. Дістатись до нього не складно, дорога до нього (спочатку асфальтована, а потім вторована стежина) складає всього 9 км від залізничної станції «Татарів».
На початку серпня Татарів відзначає день села і проводить гучний фестиваль «Татарівська ватра». Програма фесту різниться щороку, але деякі його атрибути залишаються незмінними: запальна музика, смачна гуцульська кухня, вогняне шоу та чудовий настрій!
Погулявши та відпочивши, самий час смачно перекусити. Татарів готовий до цього і радий зустріти мандрівників у своїх ресторанчиках.
Житло у Татарові
Щодо місця відпочинку, то тут справді є з чого вибрати. Дехто жартує, що котеджі та готелі у Татарові своєю чисельністю явно перевищують кількість будинків місцевих. Хоча для мандрівників це тільки плюс, адже житло у Татарові відрізняється різноманітністю, як інтер’єром, так і ціновою політикою. Хочете готелі з басейном у Татарові? Будь ласка. Надаєте перевагу атмосферним котеджам для сімейного відпочинку? Отримайте і розпишіться. Якщо пощастись, то і чани у Татарові шукати не доведеться – будуть якраз в садибі чи поруч.
Однак житло у Татарові під час подорожі Карпатами користується популярністю не тільки через свій вигляд або ціну, а передусім через зручність розташування самого селища. Якщо ви прихильник гірськолижного відпочинку, то будете раді дізнатись, що, наприклад, до ГК «Драгобрат» тут всього 40 км, а до «Буковеля» − і взагалі 14 км. Як показує практика, відпочивальники частенько бронюють житло у Татарові, а потім їдуть на зимовий відпочинок в Карпатах на один із гірськолижних курортів неподалік.
Також популярні у Татарові готелі з басейном, адже поплавати у приємній водичці з виглядом на мальовничі Карпати – чим не початок шикарної відпустки?
Маршрути через Татарів
- Пізнавально-корисну прогулянку можна зробити, не відходячи дуже далеко. З центру селища Татарів рухаємось стежкою (зелений маркований маршрут) до Поляни Кохання і присілка Кремінець. Довжина маршруту − 5 км, спокійно проходиться за дві з половиною години. Тут також можна побачити церкву св. Дмитра (XVIII ст.), а також скуштувати воду із сірководневого джерела. Вода корисна, хоч запах і залишає бажати кращого, не дарма ж його назвали «Сухі яйця»?
- Трохи довший маршрут приведе вас із Татарова до хребта Ліснови та гори Ягідної. Помилувавшись краєвидами, повертаємось назад у село. Загальна довжина маршруту складає 12 км, час у дорозі – 4,5 години.
- Наступним по тривалості та мальовничості буде похід на гору Хом’як. По дорозі милуємось водоспадом Женецький Гук та полониною Хом’яків. Повертаємось у Татарів через долину річки Яблуницький Прутець. Маршрут 10 км довжиною, час проходження в середньому 5 годин.
- Якщо хочете і помилуватись горами, і не дуже втомитись, то можна здійснити наступну подорож. Виходимо в с. Татарів, відвідуємо гори Хом’як (1542 м), Синяк (1665 м) та Малий Горган (1592 м) і завершуємо мандрівку теж в Татарові. Час маршруту – 2 дні.
Що подивитись біля Татарова?
Як ми вже згадували, житло у Татарові максимально різниться за своїм виглядом. А як щодо житла догори ногами? Мова йде про «Перевернуту хату», що завжди викликає інтерес у мандрівників. Знаходиться вона в с. Поляниця, приблизно за 7,5 км від Татарова. Доволі цікаве відчуття, коли ти ходиш по стелі навколо люстри, а підлога (як і всі меблі) висить у тебе над головою. Відвідавши ці края, варто подивитись на світ по-інакшому. Вхідний квиток коштує 150 грн., але він поширюється на ще кілька цікавинок, розташованих поруч: Музей ілюзії, Криві дзеркала та Бандерівську криївку.
Подорожі Карпатами можна наситити більшою кількістю атмосферних гуцульських місць. Це, передусім, село Микуличин, селище Ворохта чи місто Яремче.
Поціновувачам активного відпочинку в Карпатах взимку прийдуться до вподоби чани у Татарові, а також гірськолижні курорти «Буковель» чи «Яблуниця», що розташовані поруч.
Як дістатись до Татарова ?
Громадським транспортом
Автобусом з Івано-Франківська в напрямку Ворохти чи Буковелю. Є й пряме сполучення Івано-Франківськ–Татарів чи Яремче–Татарів. Дістатись сюди можна й потягами, зокрема сполученням Київ−Ворохта, Львів−Рахів, Івано-Франківськ−Рахів, Полтава−Ворохта тощо.
Автомобілем
Доїхати з боку Києва чи Львова можна рухаючись до Івано-Франківська, а за ним звернути в сторону Надвірної. Проїжджаємо також Делятин та Яремче і опиняємось в Татарові. З Ужгорода доїхати можна через Мукачево, Хуст, Тячів, Рахів, Ясіня.