Не секрет, що відпочинок в Карпатах манить людей з усієї України не тільки гарними краєвидами гір чи водоспадів, але і незвичною, колоритною атмосферою. Туристи і мандрівники залишаються у захваті від подорожі Карпатами завдяки знайомству з культурою гуцулів, таємничим оповідкам мольфарів, цікавим екскурсіям в музеях і т.д. Однак є в Карпатах місця, які поєднують в собі і чудесні краєвиди, і пізнавальні екскурсії і просто хороший відпочинок. Однією з таких локацій є «Полонина перці», що розташована в селі Яблуниця Івано-Франківської області.
Що ж таке «Полонина перці»?
Це одночасно і гуцульський парк розваг, і своєрідний музей карпатського колориту, і арт-об’єкт, та і просто чудове місце відпочинку. Виконаний цей етно-парк в стилі гуцульського села. При вході нас зустрічають дві величезні фігурки перців, і це не просто так ‒ назва цієї незвичної місцини завдячує давній легенді, згідно з якою, саме тут колись виріс перший в краї перець чилі.
Ще не встигли зайти, а «Полонина перці» продовжує дивувати. Поруч зі входом можна полюбуватись на найбільший дерев’яний герб України, встановлений тут в 2019 р. Висота герба складає понад 15 м! Це досягнення було занесено у Книгу рекордів України.
Місцерозташування «Полонини перці» напрочуд вигідне. При хорошій погоді звідси відкривається мальовничі краєвиди на найбільш облюбовані мандрівниками місця в Карпатах: Говерлу, Петрос, Драгобрат, Горгани та Свидовецький масив.
Однак все-таки головною родзинкою «Полонини перці» є її культурна програма.
Розваги в «Долині перців»
Почати свою екскурсію етно-парком можна завітавши до справжньої карпатської кузні. Тут є нагода спробувати себе в ролі коваля.
Для модників і модниць точно цікавою буде «Фешн-хата», що познайомить з різноманіттям гуцульського одягу. Можна переміряти та зробити гарні фото на пам’ять.
Багато хто асоцією гуцулів з вівчарством та сироварінням ‒ і не безпідставно. Наступною зупинкою в маршруті по «Полонині перці» може стати сироварня, яка затягує надовго. Чому? Перш за все ‒ можливість дегустації особливих карпатських сирів: будз, вурди і бринзи, запиваючи цю смакоту прохолодними напоями чи медовухою. Окрім того тут можна ознайомитись із процесом сироваріння.
Самий час для майстер-класів! Свій маршрут долиною перців точно треба прокласти через хатинки, де навчають народним ремеслам. Тут вам і ліжникарство (вироблення речей із шерсті), і писанкарство, і навіть виготовлення предметів побуту чи декору з дерева, міді чи бронзи. Чудовий спосіб спробувати себе у чомусь новому та дізнатись про цікавинки старовинних технік ремесла.
Якщо ремесла вас не особливо цікавлять, або ж відпочинок ви вбачаєте по-інакшому – не біда! Тут на допомогу прийдуть майстер-класи із валяння на сіні чи гуцульському дивані (який ще, до речі, і бажання виконує!).
Поціновувачі музики не пройдуть повз «Хатулю Фолк». Це місце, де вирують звуки карпатських традиційних інструментів: трембіти, дримби, тилинки тощо. А якщо ноги поведуть вас у пляс – поруч є невелика сцена, де цілком можна віддатись танцю.
Чи не найбільш містичне місце долини перців ‒ це «Хата мольфара». Розташовується вона вже на виході із етно-парку. Мольфари – це карпатські чарівники, що можуть управляти погодою, розбираються в травах та ворожбі. Тому якщо хочете дізнатись більше про карпатську магію, а заодно і отримати практичні навички гри на трембіті ‒ це місце для вас.
Окрім цього, долина перців пропонує й інші види розваг, зокрема купелі молодості, альтанки для відпочинку чи барбекю, вуликотерапія тощо. Варто відзначити, що ціни в «Полонині перці» доволі демократичні.
Майстер-класи та екскурсії на «Полонині перці»
Перелік можливих майстер-класів тут справді широкий і припаде до смаку будь-якого відпочивальника. Долина перців дозволить повпражнятись в різьбярстві, ліжникарстві, гончарстві, плетінні з бісеру, ковальстві, писанкарстві, а також взяти кілька уроків малювання, гри на карпатських музичних інструментах та навіть підтягнути гуцульську мову!
Для дорослих і дітей буде цікавою екскурсія по долині перців. В неї входить огляд хат-майстерень, знайомство з процесом народження сирів, оглядини кузні, дегустація сирів та наливок та багато іншого. Детальніше про програму екскурсії дізнавайтесь на сайті «Полонини перці», сторінці у «Фейсбук» чи за контактним номером: +380975075560.
Ціни в Долині перців
Вартість вхідного квитка до «Полонини перці» становить 150 грн. Ціна дитячого квитка (вік від 6 до 14 років) складає 100 грн.
Ось орієнтовні ціни на найбільш бажані атракції в долині перців (станом на осінь 2021 р.):
- Дитяча екскурсія – 75 грн.
- Чайна церемонія у «Хаті мольфара» - 75 грн.
- Дегустація карпатського сиру та наливок – 150 грн.
- Груповий майстер-клас (5 осіб і більше) – 150 грн. з людини.
- Індивідуальний майстер-клас обговорюється напряму з майстрами.
«Полонина перці» передбачає пільговий безоплатний вхід для дітей (до 6 р.), гідів, учасників бойових дій, інвалідів, ветеранів АТО, дітей-сиріт, а також ліквідаторів аварії ЧАЕС.
Деталі дізнавайтесь на офіційному сайті «Полонини перці» чи у Facebook.
Що подивитись поблизу?
Якщо вам буде мало гуцульського колориту в «Полонині перці», можна спланувати маршрут для подорожі через Яремче (за 40 км) чи Верховину (53 км). Там буде можливість побачити ще більше цікавих експонатів в музеях та прикупити карпатські сувеніри.
Приблизно в 22 км (якщо їхати на авто) на схід розташоване селище Ворохта, що відоме унікальним віадуком часів Австро-Угорщини.
Майже за 10 км на північ знаходиться цікава туристична атракція ‒ Перевернутий будинок, в якому все догори дригом.
Неподалік долини перців розташований також найбільш відомий в Україні гірськолижний курорт «Буковель», який, однак, може бути чудовим місцем для відпочинку в Карпатах навіть влітку.
Поруч знаходяться колоритні села Татарів та Микуличин, в яких часто мандрівники орендують затишні котеджі і вже звідти планують маршрути для подорожі Карпатами.
Як доїхати?
Громадським транспортом
Спочатку слід дістатись до с. Яблуниця. Потяги та автобуси прямують сюди зі Львова та Івано-Франківська. З Яблуниці можна сісти на маршрутне таксі до «Полонини перці». Ціни адекватні.
Автомобілем
Їдемо через Івано-Франківськ, далі трасою T0906 через Надвірну, Яремче в напрямку руху з Яблуниці на Буковель. Якщо використовується навігатор то він, як правило, показує два можливі шляхи. Перша дорога йде стрімко вгору і підійде лише для позашляховика, а інша, поворот на яку здійснюється з основної дороги, що веде з Яблуниці на Буковель, частково покрита асфальтом, хоча надалі перетворюється в грунтову. Вона довша на 2-3 км, проте менш вимоглива до авто. По дорозі встановлені вказівники, тому рухайтесь по ним.