В межах масиву Горгани є чимало гір, які користуються популярністю серед туристів. Одна з таких – г. Малий Горган (1592 м). Знаходиться вона в Східних Горганах, а також водночас входить до хребта Синяк. Популярність Малого Горгана також зумовлена близькістю до відомих туристичних населених пунктів: Татарова та Поляниці.
Найбільш круті схили гори – з північно-східної сторони. Нижній ярус вкритий мішаними лісами, вище знаходяться полонини, а ближче до вершини гора вкрита типовими для Горган жовтуватими ґреготами (нагромадження кам'яних розсипищ) та «лисуватістю». Підйом по ним може бути дещо складним, але краєвиди з вершини Малого Горгану будуть вартувати прикладених зусиль. В гарну погоду звідси видно інші популярні вершини масиву Горгани: Ведмежик, Довбушанку тощо.
Зверніть увагу! Спуск з вершини Малий Горган може бути доволі стрімким, а тому спускатись в дощ дуже не рекомендується.
Маршрути на Малий Горган
Походи Горганами подобаються багатьом через свою нетиповість, чудові краєвиди та популярні точки старту. Розглянемо найпопулярніший маршрут Горганами, який включає в себе вершину Малий Горган.
с. Татарів – полонина Хом’яків – г. Синяк – г. Малий Горган – полонина Бладжів – с. Поляниця
Перший етап. Починаємо свій похід Горганами в селі Татарів. Звивистою стежкою приблизно 4–5 годин рухаємось до полонини Хом’яків та гори Хом’як (1542 м). З її вершини можна побачити Чорногірський масив, частину Горган тощо. У підніжжі гори чи на полонині Хом’яків зупиняємось на ночівлю.
Другий етап. Наступного дня піднімаємось на гору Синяк (1665 м), з вершини якої видно Східні Горгани та курорт «Буковель». Далі рухаємось по гребені хребта Синяк і потрапляємо на вершину г. Малий Горган, а звідти – до полонини Бладжів, де можна влаштуватись на привал. Середня тривалість етапу – 6 годин.
Третій етап. Спускаємось до с. Поляниця, де і завершуємо наш похід Горганами. Орієнтовний час – 2 години.
P.S. Якщо час обмежений і маєте багато сил – цілком можливо подолати цей маршрут за 1 день.
Що цікавого подивитись поблизу?
- Гірськолижний курорт «Буковель», реклама якому не потрібна. Всупереч деяким стереотипам, чудово відпочити тут можна не тільки взимку, а й в спекотну пору року.
- Перевернута хата в с. Поляниця. Цікава та неординарна місцина, перша такого роду в Україні. Популярна локація для «Інста-турів».
- Водоспад Женецький Гук – мальовничий 15-метровий водограй поблизу с. Татарів. Він часто входить в маршрути на г. Хом’як.
- Якщо ви вже вирішили помандрувати і згодні подолати трохи більшу відстань, то за 16 км від Малого Горгану в с. Яблуниця розташована «Полонина перці». Це одразу і гуцульський парк розваг, і музей карпатського колориту, і просто атмосферна місцина для відпочинку.
Як дістатись?
Громадський транспорт
Татарів: автобусами Івано-Франківськ – Татарів або Яремче – Татарів чи потягами Київ–Ворохта, Львів–Рахів, Івано-Франківськ–Рахів.
Поляниця: автобусами з Івано-Франківська, Яремче та Львова.
Автомобілем
Татарів: доїхати з боку Києва чи Львова можна рухаючись до Івано-Франківська, а за ним звернути в сторону Надвірної. Проїжджаємо також Делятин та Яремче і опиняємось в Татарові. З Ужгорода доїхати можна через Мукачево, Хуст, Тячів, Рахів, Ясіня.
Поляниця: через Івано-Франківськ, Надвірну, Делятин, Яремче, Микуличин, Татарів.