Подорожі Карпатами – це завжди захоплююче та незабутньо. Але чи бували ви в місцях, де найпростіший похід по гірській місцевості може стати квестом? Якщо ви не проти розв’язувати загадки на своєму шляху, то вам необхідно відвідати водоспад Женецький Гук.
Це наймолодший водограй в Українських Карпатах, що виник між масивами хребтів гір Хом’як-Синяк та Явірник неподалік сіл Микуличин і Татарів Яремчанської міської ради Івано-Франківської області.
Водоспад з’явився у цій місцевості від банальної повені на річці Женець, яка тече вздовж Женецької ущелини. Проте потоки його води настільки сильні, що люди прозвали водограй «гучним» – Гуком. Не зважаючи на умови утворення, Женецький Гук розташований на висоті 900 м над рівнем моря та сягає висоти 15 метрів. Водограй є цікавим природнім утворенням Карпатського національного заповідника і часто слугує відправним пунктом на підйоми вершин гір пасма Горган.
Дихаючи свіжим повітрям, ласуючи гірськими ягодами на схилах, та слідкуючи за вказівниками маршрутів, вже здалеку ви почуєте шум водоспаду Женецький Гук. Наблизившись до водограю – не лякайтеся. Перед вами буде витесане в скалі провалля – це робота води водограю. Якщо ви підійдете зовсім близько до водопаду, вода сягне вам до колін, а водяний пил освіжить. Будь-яка погода на водоспаді Женецький Гук у жодному разі не зіпсує ваших вражень, адже видовище водограю напрочуд прекрасне. Аби в цьому переконатися, використайте обладнані майданчики з міцними перилами, де з висоти в 11 метрів вам повною мірою відкриється стихія води.
Маршрути до Женецького Гуку
Шлях до водоспаду Женецький Гук починається від траси Микуличин – Ворохта, а саме – від зупинки біля села Микуличин. Пройшовши через міст над річкою Прут та повз пролягаючі залізні колії, перед вами постане шлагбаум з контрольно-пропускним пунктом. Тут починається так званий класичний маршрут. Пам’ятайте, що на пропускному пункті вас попросять оплатити вхід, то ж не забудьте дрібні гроші. Станом на 2020 рік квиток за дорослу особу коштував 30 грн., а за дитину –20. Оплативши пропуск, приготуйтеся до подорожі довжиною у 7 км, що в середньому займає 4 години.
Цей маршрут відомий ще як еко-ознайомчий, який промаркований синім кольором. Спочатку на водоспад Женецький Гук веде 3-кілометрова асфальтована євродорога. Цей відрізок шляху відомий тим, що проходить повз дачу колишнього президента України В. Ющенка (власне, дякуючи котрому і маємо тут якусь пристойну дорогу). Далі дорога на водограй поведе вас ґрунтовими стежками вздовж ріки Жанець.
Але це не принесе дискомфорту. Навіть коли погода Карпат вам не дуже усміхається, це не привід сумувати! Місцеві мешканці постійно споруджують тут кам’яні загорожі, аби води річки поверталися у своє русло. Тим паче, мандрівникам будуть зустрічатися столики та лавки для відпочинку.
Перевагою цього маршруту є те, що можна вибратися на відпочинок в Карпатах до водоспаду не лише пішим ходом, а й автомобілем. Якщо ж ви залишаєте авто, то для цього існує безплатний паркінг. Також при вході можна взяти в оренду велосипеди.
Більш активний маршрут на водоспад Женецький Гук пов’язаний із підйомом на гору Хом’як. Від зупинки с. Микуличин треба дійти до контрольно-пропускного пункту зі шлагбаумом та звернути ліворуч в сторону лісу. Там починається маркований червоним кольором маршрут на гору Хом’як, а зеленим кольором відмічено напрям на спуск до водоспаду. Також ця зелена лінія є маркером для переходу гори Хом’як зі сторони гірськолижного курорту «Буковель».
Що подивитися неподалік Гуку ?
Поруч водоспаду туристів завжди радо зустрічає ринок з яскравими сувенірами та кафе з місцевими стравами й напоями. Крім того, як вже згадувалося вище, водоспад Женецький Гук є вихідним пунктом для подальших відвідин гір для мандрівників, що проводять свій відпочинок в Карпатах.
- Прямуючи до водограю за червоними або синіми вказівниками маршрутів, ви будете мати можливість оглянути ще один водоспад – Нарінецький. Утворився водограй на місці великої товщі пісковиків, яку перетинає потік Норецький, що й дав йому назву. Звісно, Нарінецький водоспад сягає 9 м у висоту і точно може зачарувати силою води, що на швидкості пронизує круті схили.
- Якщо ви вирішили рухатися далі вперед, то після огляду водоспадів Нарінецького і Женецького Гуку, можна прогулятися вище й дістатися з червоними маркерами маршруту до полонини Хом’яків. Тут ви маєте змогу залишитися на ніч у наметовому містечку зі своїм знаряддям чи просто відвідати місцеві колиби пастухів, які щедро пригощають виготовленими сирами й продають їх у якості сувенірів.
- Відпочивши на полонині Хом’яків, можете рухатися далі – до самої вершини гори Хом’як (1542 м), яка відома своїми серпантинними стежками.
- Обираючи туристичний маршрут, що пролягає повз водоспад Женецький Гук аби підійнятися чи повернутися з гори Синяк (1665 м), зауважте, що спуски є крутими, тому без особливої підготовки краще обирайте інший шлях.
- На маршруті до гори Синяк зі сторони гірськолижного курорту «Буковель» можна також завітати до інтерактивного архітектурного об’єкту «Перевернутий будинок». Таких будівель в Україні не більше 10-ти. Але той, що трапиться на вашому шляху, має свої особливості – в середині можна побачити справжній побут місцевих жителів, ознайомитися з історією краю, а також полюбуватися незвичними та єдиними в своєму роді предметами. І заодно перевірити свій вестибулярний апарат, прогулявшись по стелі.
- Якщо ж ви все-таки не любитель гір чи високих підйомів під час подорожі Карпатами, то зі сторони села Микуличин, в напрямі від Женецького Гука, можете попрямувати ще на одну полонину – Явірник. З неї добре видно вершини Хом’як та Синяк, а якщо погода Карпат сприяє, то можна побачити й всю Чорногору.
- Після походів у гори ви можете зупинитися у садибах сіл Микуличин, Татарів чи Яремче, або ж влаштуватися на сусідньому гірськолижному курорті «Буковель».
Як дістатись до водоспаду Гук ?
Громадським транспортом
Громадським транспортом до Гуку можна доїхати в напрямі з Івано-Франківська до зупинок сіл Татарів й Микуличин. Відправлення автобусів тут без проблем і дуже часто. Біля села Микуличин обов’язково попередьте водія, щоб зупинив на повороті до водоспаду Женецький Гук.
Якщо ж ви їдете з-далеку потягом, то слід дістатися спочатку до Івано-Франківська, а потім приміськими потягами, що прямують з Івано-Франківська та Коломиї у Яремче, Ворохту і Рахів до станції Микуличин. Також потяги далекого сполучення прямують через Микуличин зі Львова і Києва в сторону Рахова.
Автомобілем
Прямуйте дорогою Франківськ-Яремче-Микуличин до повороту на Гук, далі слідуйте маршруту описаному вище.