Найкраще відпочинок смакує після хорошої праці, а відпочинок в Карпатах – після кілометрових і часом непростих маршрутів по мальовничим горам. Своєрідним випробуванням для мандрівників можуть бути Ґорґани, дикі і норовливі гори, розташовані в Івано-Франківській та частково Закарпатській областях. Їх особливість розкривається вже у самій назві, адже на місцевому діалекті слово слово «ґорґан» означає «великий камінь», а при сходженні на вершини Ґорґан їх ви тут зустрінете чимало. Своєрідність масиву, фауна та флора, а також пейзажі, що відкриваються з Ґорґан, відрізяє їх від Мармаросів, Чорногори чи Бескидів, а тому подорожі Карпатами не будуть одноманітні, навіть якщо це вже далеко не перші ваші відвідини гірських вершин.
Мандруючи Карпатами, кидається в очі, що хребти та їх найвищі вершини часто мають зовсім схожі назви. Не оминуло це правило і Ґорґани. Так, найвища вершина хребта Явірник називається Явірник-Ґорґан (1467 м). Її адреса – південно-східна частина Ґорґан, Надвірнянський район, Івано-Франківська область. Таке уточнення у назві зроблене, ймовірно, щоб люди не плутали цю гору з вершиною Явірник (1017 м) Великоберезнянського району Закарпаття. Ми розібрались з назвою та місцем розташування, але чому ця вершина завоювала серця багатьох мандрівників?
Передусім Явірник-Ґорґан – чудовий оглядовий пункт в Карпатах, звідки як на долоні видно сусідні гори і хребти: Синяк (1665 м), Довбушанку (1754 м), а також Чорногірский масив із найвищою точкою України – Говерлою (2061 м). А подивитись тут й справді є на що – лісові пейзажі та краєвиди українських Карпат так само милують око та тішать серце як при першому підйомі в гори, так і при двадцятому. Прекрасним бонусом є й те, що ця гора не знаходиться на краю світу, а тому гармонійно вписується як в одноденний, так і в багатоденні туристичні маршрути.
Часами гори примхливі і недоступні. Можливо, таку специфіку мають і Ґорґани, адже знайти тут протоптану стежину не так просто. Дорога до вершини Явірник-Ґорґан змусить добряче придивитись до «живих» каменів під ногами, втомлюючи і випробовуючи сили. І це не просто камінці, а найбільші ґреґоти в Карпатах, розмір яких може сягати 10 м! Тому не будемо підкидувати роботи травматологам (їм і так знайдеться, що робити) і не забуваємо, що гори – не місце для показу мод чи хизування стильними обновками, беремо тільки зручне й надійне взуття (а взимку можна й снігоступи). Фінішна пряма на вершину буде найбільш виснажлива, бо зустрічатиметься все більше кам’янистої поверхні, але потім можна присісти на вершині і сповна розслабитись. Ну і трохи попишатись собою за те, що не здались на півшляху – як без того?
Явірник-Ґорґан як справжня українська красуня – вміє гарно одягнутися в будь-який сезон. Взимку вкривається товстою срібною накидкою і парфумиться морозним свіжим повітрям. Навесні вона перевдягається у різнобарв’я польових трав (хоч місцями сніг може залишатись і до травня). Влітку гора вабить живими полонинами, де у місцевих пастухів можна розпитами про всі особливості полонинського побуту, або ж взяти участь у процесі варіння сира. Восени ж Явірник-Ґорґан запам’ятається гарячими барвами, якими палають ліси на шляху до вершини.
Варто наголосити, що втратити свідомість від приголомшливих фото з вершини гори Явірник-Ґорґан – це не єдина небезпека тут. Хоч дорогою до вершини вам може закортіти зрізати шлях через дикий ліс і зійти з маркованого маршруту – щиро цього не радимо, адже там досі можна наштовхнутись на привидів минулого, що підстерігають необачного мандрівника. Непримітні на перший погляд металеві консерви насправді можуть виявитись гранатами часів війни, які час від часу знаходять в дикій місцевості. Це, звісно, не В’єтнам, але слід мати на увазі і не відходити від маркованих маршрутів.
Не важливо, хочете ви тільки піднятись на гору Явірник-Ґорґан, або ж плануєте багатоденний відпочинок в Карпатах – зверніть увагу на м. Яремче, що наразі є найвідомішим туристичним центром Прикарпаття. Тут безліч варіантів оренди житла, готелі і ресторани з смачнючою етнічною кухнею, санаторії і пізнавальні екскурсії вглиб гуцульського життя. Для багатьох буде цікавою й інша сторона Яремче – екстремальний відпочинок, адже тут можна організувати рафтинг, веломандрівку, скелелазіння чи джип-тури.
Локації поблизу г. Явірник-Ґорґан
Подорожі Карпатами – це не тільки підйоми на вершини гір. Цей край надзвичайно багатий на цікавинки, як природні, так і людські.
Зокрема, у вже згаданому нами Яремче варті уваги Музеї етнографії та екології Карпатського краю і Музей Андрія Шептицького, а також скансен «Карпати в мініатюрі», що відображає пам’ятки і об’єкти культурної спадщини Карпат. Будучи тут, у вас є чудова нагода краще познайомитись з місцевою фауною, відвідавши Вольєрне господарство Карпатського національного природного парку. Завітайте також до «Медвежої тропи» − це єдиний маршрут тут, де в лікувальних цілях треба ходити босоніж, слухаючи легенди про чугайстрів та лісних німф.
Природа Карпат зосередила всі свої сили не тільки на горах, добряче красоти дісталось і водоспадам, в чому ви можете переконатись самі. Найближчі з них від гори Явірник-Ґорґан - це Пробій (Яремчанський), Дівочі сльози та Женецький гук.
Безперечно вартий уваги гірськолижний курорт «Буковель», що розташований зовсім поруч. Рівень послуг та комфорту там вже давно не підлягає сумніву, а сам гірськолижний комплекс щороку дарує чудеса зимового відпочинку тисячам охочих. По дорозі до нього можна заскочити у с. Поляниця щоб завітати до «Перевернутого дому». Якщо думаєте, що ходити по стелі можна тільки у фантастичних фільмах – матимете змогу довести протилежне.
Маршрути до г. Явірник-Ґорґан
До гори Явірник-Ґорґан з м. Яремче дістатись можна кількома маркованими маршрутами.
Найбільш популярний шлях (жовтий) починається від сувенірного ринку в Яремче, веде через полонину Явір та Вовчу прямо до вершини гори і назад через полонину Явірник. Загалом маршрут складає 15 км, а середня тривалість ходьби – 7 годин.
Можна скористатись синім маркуванням, яке веде через водоспад «Дівочі сльози», перевал Переслоп, полонини Явірник та Круглоявірник і до вершини гори Явірник-Ґорґан.
Часом маркування може поєднуватись, або ж бути тільки у вигляді пов’язок на деревах (наприклад, з полонини Явір), тому краще озброїтись картою та GPS-навігатором і намагатись не збитись з курсу. До речі, стежки з полонин на вершину гори Явірник-Ґорґан промальовані в програмі Maps.me та Mapy.cz. Набрати джерельної водиці для відновлення сил можна перед полониною Круглоявірник, на полонинах Явірник та Вовчій, в лісі поблизу пол. Явір.
Як дістатись до г. Явірник-Ґорґан
Найкраще добиратись до гори Явірник-Ґорґан з Яремче та Ямної.
Громадським транспортом
До Яремче можна попасти нічними потягами Київ-Рахів, Полтава-Ворохта, Харків-Рахів та Одеса-Рахів, або ж електричками з Івано-Франківська та Коломиї.
Автомобілем
З боку Ужгорода: трасою H09 через Хуст, Тячів, Рахів, Кваси, Ясіня, Татарів і Микуличин. З боку Львова: трасою H09 до Івано-Франківська і далі через Надвірну і Делятин.