Полонина Явірник – відоме місце зупинки та релаксу на шляху до хребта Явірник. Розташовується вона неподалік м. Яремче на висоті 1200 метрів над рівнем моря. Вона завоювала серця мандрівників своєю затишністю, краєвидами на гірські хребти та близькістю до популярних туристичних селищ.
Відвідати полонину Явірник можна в будь-яку пору року, проте від квітня по листопад буде дещо приємніше. Чому? Все зеленіє, природа радо зустрічає гостей, стежки краще видно, менше дощів (а значить і краєвидами легше милуватись), та і туристів більше – якщо раптом захочете компанію або спитати дорогу.
Якщо пощастить, влітку також можна зустріти пастухів і прикупити в них трохи полонинського сиру чи овечого молока. А заодно і дізнатись більше про полонинський побут.
З полонини Явірник видно хребет Чорногори, а також найвищу гору України. Ймовірно, медитативний відпочинок на полонині вже багатьох навів на думку, що непогано було б і пройтись всіма двотисячниками ;)
Радимо також набрати джерельної водиці на полонині, оскільки при підйомі на хребет Явірник і подальших мандрах знайти її буде важче.
На полонині Явірник є можливість зупинитись на ночліг у будиночках, попередньо їх забронювавши.
Маршрути на полонину Явірник
В Яремче можна винайняти житло і податися досліджувати карпатські гори. Через полонину Явірник ведуть кілька маршрутів з Яремче та Микуличина, розкажемо про них трохи детальніше.
м. Яремче – полонина Явір – г. Явірник-Горган (1467 м) – полонина Явірник – м. Яремче
Початок цього маршруту буде з сувенірного ринку в Яремче. Рухаємось повз водоспад Пробій по вул. Івана Петраша до маркованої стежини через ліс, яка приведе нас на полонину Явір. Перевівши подих, піднімаємось на хребет та на вершину Явірник-Горган. На південних схід від неї буде полонина Явірник – ще одне чудове місце для відпочинку, з якого видно найпопулярніші гори масиву Горгани: Хом’як, Маковиця та Синяк. До речі, тут можна і заночувати у гостьових будиночках. Незважаючи на відсутність деяких благ цивілізації (наприклад, гарячий душ), зустрічати світанок тут напрочуд приємно. Завершуємо наш похід в Яремче.
Загальна довжина маршруту – 15 км. Орієнтовна тривалість – 7 годин.
Яремче – водоспад Дівочі Сльози – перевал Переслоп (994 м) – г. Женець (1414 м) – Явірник-Горган (1467 м) – полонина Явірник – станція Ямна (присілок Яремче)
Цей маршрут дещо довший, але дозволить охопити більше принад хребту Явірник: і водоспади, і гори, і чудові полонини... Загальна довжина цього маршруту складе 24 км, орієнтовний час для цього походу – 9 годин.
с. Микуличин – Круглий Явірник (1222 м) – полонина Явірник – Микуличин
Доволі короткий та простий маршрут. На гору Круглий Явірник можна як піднятися, так і обійти траверсом. Загальна довжина маршруту – трохи більше 15 км. Тривалість – 6 годин.
Що подивитись поблизу полонини Явірник?
- Водоспад Женецький Гук – 15-метровий красень, що розташувався між хребтами Синяк та Явірник. Приблизно в півтора км від полонини Явірник.
- Нарінецький водоспад – маловідомий водограй, що має 9 метрів заввишки і розташовується між Микуличином та Татаровим.
- Водоспад Пробій, що знаходиться у самому Яремче, а тому дуже важко пропустити. Каскадний водограй сягає 8 метрів заввишки.
- Вольєрне господарство в Яремче – місце, де можна не тільки споглядати, але і погодувати карпатських тварин та птахів.
Як дістатись?
Громадським транспортом
До Яремче добираємось потягами Львів-Рахів, Київ-Рахів або приміським сполученням Івано-Франківськ-Ворохта/Рахів. Також діє щоденний поїзд «Гуцульщина» сполученням Київ-Рахів-Київ (наявні вагони плацкарт, купе, люкс). Можна також дістатись автобусами з великих міст України чи навколишніх населених пунктів.
Автомобілем
З Івано-Франківська їдемо трасою H09 через Надвірну та Делятин. Зі сторони Ужгорода – через Мукачево, Хуст, Тячів, Рахів, Кваси, Татарів.