Подорожі Карпатами передбачають відпочинок в горах, милування пейзажами українських високогірних полонин, а також місцевих озер, водоспадів тощо. Однак, перебуваючи тут, не можна пропустити й чимало цікавих пам’яток історії та культури. Щоб встигнути все огледіти (і при цьому не перетворити відпочинок в Карпатах на шалений і виснажливий марафон) треба обрати місце для зупинки, де можна комфортно переночувати в готелі чи в орендованому житлі, смачно попоїсти в ресторані з місцевою кухнею та навіть поніжитись в чанах. Яремче – ось найкращий претендент на цю роль.
Це невеличке містечко, що стало найвідомішим кліматичним курортом Прикарпаття, розташоване між горами на березі Пруту в Івано-Франківській області. Через курортне містечко проходить дорога, що веде прямісінько до найвищої точки Україні − Говерли. Погода тут часто радує мандрівників, а розташування Яремче в межах Карпатського національного природнього парку також уможливлює ближче знайомство з місцевою фауною та флорою.
Перша офіційна згадка про Яремче в архівних документах датується 1787 роком, хоч її частини, колись окремі села, мають дещо давнішу історію: с. Дора і с. Ямна – 1618 р. В 1895 році Яремче виділилось в окреме село, чому сприяло будівництво залізниці Делятин−Вороненко та спорудження одного з найбільших в Європі аркових залізничних мостів. В міжвоєнний час Яремче належало Республіці Польща, яка в 1928 році надала їй статусу курортної місцевості (і не безпідставно), оскільки щороку тут відпочивало все більша кількість людей. Садиби, котеджі та чани в Яремче росли як гриби після дощу і готувались прийняти все нових і нових відпочивальників. Ця тенденція зберігається і донині.
Варто констатувати, що Яремче − одне з найулюбленіших туристичних міст багатьох відпочивальників України. Зумовлено це надзвичайно вдалим розташуванням, адже поблизу населеного пункту знаходяться чисельні цікаві локації: гори, водоспади, пішохідні маршрути різної складності, круті скелі та самобутня гуцульська культура, яку тут можна зустріти на ярмарці серед робіт місцевих ремісників. Дуже зручно, коли проживаєш в одному містечку й за тиждень можна побачити з десяток локацій. До речі, у Яремче готелі відносно недорогі, чим часто користуються мандрівники. Наприклад, бронюють у Яремче житло… і їдуть відпочивати на гірськолижний курорт «Буковель», що розташовується неподалік. Чани у Яремче, робота яких на благо вашого організму буде помітна доволі швидко – це також одна з родзинок відпочинку в Карпатах, але про це пізніше.
Відпочинок у Яремче
Гуляючи вуличками міста, можна відчути насичений запах бринзи, почути дивну (як для приїжджих) говірку та побачити традиційне різьбярське мистецтво на дерев’яних будинках. Про національне вбрання взагалі говорити нема що, зустріти дівчину або ж хлопця у вишиванці тут звичайна справа, вам навіть пояснять яка різниця між «носити» та «одягати» вишиті сорочки. Для допитливого мандрівника робота в Яремче завжди знайдеться, адже ви будете приємно вражені культурною спадщиною тутешніх жителів.
Не варто оминати дорогою Яремчанський музей етнографії та екології Карпатського краю. Обов’язковою умовою є послуги екскурсовода, без нього на місцині ви побачите тільки застарілі стенди, мапи та старі фото. Екскурсовод допоможе вам поринути в історію краю, де старі мапи та вигорілі фотографії разом зі стендами оживуть та розкриють перед вами свою справжню цінність. Яремчанський музей етнографії та екології розташований за адресою вул. Свободи, 269. GPS-координати: 48.45028 24.55464. Працює він з вівторка по неділю з 10:00 до 18:00. Контактний телефон: (0234) 22208. Ціни на відвідини музею для дорослих – 25 грн., для студентів – 15 грн., для дітей – 10 грн. Вартість екскурсії для дорослих – 80 грн., для учнів та студентів – 50 грн. Можливе також екскурсійне обслуговування іноземною мовою (російська, англійська, польська та французька), тоді вартість становитиме 100 грн.
Чи не найпопулярнішим в містечку є славнозвісний водоспад Пробій. Його ми бачимо вже в центрі Яремче, хоч висота водограю і невелика – 3-5 метрів. GPS-координати: 48.4392331, 24.5397351
Поблизу водограю знаходяться лісисті схили троп ватажка карпатських опришків − Олекси Довбуша та вольєрне господарство Карпатського національного природного парку, де між вами та дикими тваринами тільки металева сітка паркану. Загальна його площа складає 5,3 га. Це дуже важливо, що тварини там живуть не в сталевих клітках, а мають достатньо місця щоб побігати і відчути себе більш-менш як на волі. Тваринне господарство у Яремче дасть змогу зблизька побачити оленів, косуль, кабанів та багато інших представників фауни Карпат. Якщо ж тварини будуть соромитись підходити чи відпочивати – уздовж стежки біля вольєрів стоять оглядові вишки, на які можна піднятися і подивитись на тваринок згори.
Вольєрне господарство можна знайти за адресою вул. Грушевського 29. Це близько 1,2 км від центру міста, наявні також вказівники. GPS-координати: 48.446802, 24.536677
Години роботи – з 9 ранку до 6 вечора. Орієнтовна вартість входу: 30 грн. для дорослих і 20 грн. для дітей. Контактний телефон для довідок: (096) 29 64 303.
Відійшовши до самого південного краю Яремче (присілок Багровець), можна натрапити на Багровецький водоспад – цілий каскад водограїв, загальною висотою перепадів води біля 10 метрів. Мальовничість водоспаду губиться в лісах, оскільки до нього важкувато потрапити – через це він і залишається дещо осторонь уваги мандрівників. GPS-координати: 48.419068081921765, 24.522640103328296.
На схід від центру ви знайдете ще одну природну цікавинку – скелю «Слон». Назву вона отримала через свій силует, що здалеку й справді нагадує слона. Знаходиться скеля на західному схилі гори Маковиці (984,5 м). Одразу під нею є кілька галявин, на яких можна перевести подих, відпочити та зробити фото. GPS-координати: 48.4504892, 24.56251139
Гріх було б не згадати про незвичний «посібник», який допоможе зробити подорожі Карпатами максимально насиченими. Мова йде про парк-музей «Карпати в мініатюрі», який також можна знайти у Яремче. Робота над цими мініатюрами точно варта уваги, всі 18 детально відтворених об’єктів зберігають колоритність краю. Робота тут не стоїть на місці, оскільки, за словами організаторів, кількість експонатів тут планують збільшити. Парк відкритий щоденно з 10 ранку до 8 вечора. Ціна квитка для дорослого складає 30 грн., для школярів – 20 грн. Знаходиться парк-музей неподалік від вольєрного господарства. GPS-координати: 48.444924, 24.537173.
Після милування природою не забудьте завітати до тутешнього яремчанського ярмарку, адже там можна знайти цікаві сувеніри для себе та близьких на пам’ять про край. Це колоритне місце, де очі розбігаються від автентичних виробів ручної роботи: кераміка, вироби із шкіри чи шерсті, плаття… Такий сувенір цінуватиметься набагато більше, аніж безликий магнітик машинного виробництва. Відпочинок в Яремче може довести, що шопінг буває і пізнавальним, адже продавці залюбки розкажуть про технологію вироблення тієї чи іншої речі, поділяться місцевими традиціями тощо. На початку великого ярмарку розміщений ресторан зі смачною кухнею «Гуцульщина», який побудований без жодного цвяха. По факту в Яремче можна знайти два сувенірні ринки. Їх адреси: вул. Свободи 278/1 та вул. Петраша 2Б.
Закупившись сувенірами, можна ще трохи наситити культурну програму і полюбуватись на старовинні дерев’яні церкви. Михайлівська та Святого Іоанна знаходяться в передмісті Яремче. Зведені вони були ще в XVII−XVIII ст. і містять старинні ікони, вік яких більше 300 років. В центрі ж міста височіє церква Успіння Пресвятої Богородиці, побудована наприкінці XIX ст.
Відпочинок в Яремче – це не тільки споглядання і пізнання, але і фізична релаксація. І на додачу до всього вищесказаного можна додати крихту екстриму у свій відпочинок в Карпатах. Наприклад, це чудова нагода поїхати квадроциклами на г. Маковицю, зайнятись рафтингом (сплавом) на річці Прут, або ж влаштувати романтичну прогулянку на конях маршрутами різної складності.
Чани в Яремче
Як ми вже згадували, місць відпочинку тут досхочу. Є в Яремче готелі, затишні котеджі і просто скромні житла. Однак часто мандрівники вибирають це місце через можливість омолодити тіло, оскільки чани в Яремче майже такі ж популярні як в Лумшорах, і також доступні протягом цілого року і в будь-яку погоду. Комфортна температура води (35−45 °С), ароматичні додатки, ефект контрасту, якщо після теплої водиці стрибнути до прохолодного потічка (особливо взимку) – це надзвичайно корисно впливає на поліпшення обміну речовин, нормалізує роботу нервової системи, кровообігу, а також сприяє загартовуванню та благотворно впливає на стан шкіри.
Найбільш відомі чани в Яремче – «Жива вода» (вул. Свободи 298). Є «карпатське джакузі» і поблизу міста, наприклад, «Хата у Румуна» (с. Татарів, 17 км від Яремче), «Скита» у Ворохті тощо. Багато хто також полюбляє поніжитись у чанах на території курорту «Буковель».
Туристичні маршрути з Яремче
Яремче – це важливий пункт для тих, хто любить пішохідні маршрути. Його місцезнаходження дозволяє детально спланувати свій відпочинок в Карпатах.
Якщо ви любите подорожі Карпатами − можна влаштувати прогулянку з Яремче до гори Явірник-Горган і завершити подорож в селі Татарів. Загальна довжина складатиме близько 32 км. По дорозі милуємось водоспадом Дівочі сльози.
Ще цікавий маршрут: на Делятин через гору Синячку. Рухаємось наступним чином: Полонина Чорногориця − гора Синячка − урочище Лазки − гора Клива − полонина Стайки − село Делятин. Всього треба подолати близько 25 км, що цілком по силі середньостатистичному мандрівнику.
Набагато легший варіант прогулянки (всього 2 км) – до Скель Довбуша. Всього за декілька хвилин пішого ходу можна натрапити на початок маршруту, що пролягає через Стежку Довбуша. Олекса Довбуш був ватажком карпатських опришків, що по розказам та легендам «розбивав панів, які хлопам кривду робили». З ним в околицях міста пов’язано багато цікавого. До прикладу, ви знали чому Рахів отримав таку назву? Це через те, що Довбуш рахував там награбоване, а село Ділове йменується з часів, коли Олекса ділив там крадені у багатіїв гроші.
Своєрідним продовженням вищезгаданого маршруту є дорога на гору Маковиця. Початок її на території Ямнянського ПОНДВ. Рухайтесь за зеленим маркованим маршрутом близько 8 км, піднімайтесь на вершину Маковиці і буде вам щастя.
Що подивитись поруч з Яремче ?
Яремче − цікаве містечко, оскільки в його межах знаходяться багато дивовижних локацій. Відпочивши в готелі, садибі чи автентичній колибі – рушаймо на пошуки пригод.
Наприклад, натрапивши на марковану синім кольором стежку, ви вийдете по ній до водоспаду Дівочі сльози. По тропі можна йти пішки, їхати на велосипеді або ж квадроциклом, машинам до водограю − зась! Поблизу нього, під мостом, шумить бурхлива річка Прут, води якої омивають каміння стрімкого водоспаду Пробій та спадають з висоти 8 метрів.
Продовжуючи знайомитись з місцевими красотами, варто згадати, що на Пд.-Сх. від Яремче, у с. Микуличин, знаходиться ще один водяний красень – водоспад Капливець. Висота його найвищого каскаду становить 4 м. GPS-координати: 48.433745, 24.594462.
Продовжуючи подорожі Карпатами в пошуках мальовничих водоспадів, не оминайте ті пішохідні маршрути, що йдуть повз популярний Женецький Гук та гору Явірник-Горган.
Якщо є бажання відійти трохи далі – ласкаво запрошуємо у с. Манява, де вас зачарує стародавній Манявський скит (місце для схову монахів, важливий православний центр), а також Манявський водоспад, води якого, за переказами, мають цілющі властивості та довше зберігають молодість.
Відносно недалеко можна також побродити по руїнам Пнівського замку у м. Надвірна.
Відпочинок в Карпатах може бути еластичним і поєднувати багато чого. Наприклад, неподалік від Яремче (40 км на авто) знаходиться гірськолижний курорт «Буковель», який, до речі, через свою розбудовану інфраструктуру, надає чимало варіантів відпочинку і влітку.
Як дістатись
Громадським транспортом
До Яремче добираємось потягом Львів-Рахів, Київ-Рахів або приміським сполученням Івано-Франківськ-Ворохта/Рахів. Також діє щоденний поїзд «Гуцульщина» сполученням Київ-Рахів-Київ (наявні вагони плацкарт, купе, люкс). Автобуси сюди їздять з Києва, Ужгорода, Івано-Франківська, Харкова та Львова, а також приміські автобуси на Буковель, Яблуницю, Микуличин, Ворохту, Верховину, Делятин тощо.
Автомобілем
Зі столиці до Яремче краще їхати напрямком Київ-Житомир-Тернопіль-Франківськ-Яремче. З боку Ужгорода їдемо маршрутом через Мукачево, Хуст, Тячів, Рахів, Кваси, Татарів.