Водоспади в Карпатах – це щось просто неймовірне, що завжди манять до себе юрби туристів. Біля деяких карпатських водоспадів у пік туристичного сезону неможливо проштовхнутися, це вже не говорячи про якісь гарні фото себе любимого. Та є й такі водоспади в Карпатах, про які мало хто знає, про них і розкажемо у цій статі.
Між м. Вижниця і смт. Путила у Чернівецькій області розташоване мальовниче село Розтока. Розкинулося це гуцульське село на берегах швидкоплинної гірської річки Черемош. Якраз у цьому селі, у східній частини у присілку Смугарь, у р. Черемош впадає його права притока річка Смугар. Цікаво, що устя річок знаходиться відразу біля траси Чернівці – Сторожинець – Вижниця – Криворівня (Р-62). Тут проїжджає багато туристів, особливо останнім часом відколи дорогу капітально відремонтували, та мало хто здогадується, що на річці Смугар є ціла група водоспадів. Тут їх аж 8! Висотою від 3 до 19 метрів. Але дехто з місцевих краєзнавців нараховують тут 10 і навіть більше водограїв, особливо після рясних дощів. Від назви річки Смугар їх назвали Смугарськими водоспадами. Часто ці водограї також називають Буковинські водоспади, оскільки адміністративно вони знаходяться на Буковині – так історично називають Чернівецьку область. Та Буковина славиться не тільки Смугарськими водоспадами, крім них у області є ще близько 20 (!) водограїв.
Отже, Смугарські водоспади (вони ж Буковинські водоспади) – це каскад водограїв на річці Смугар. Річка тече через виходи масивних пісковиків, вапняків та сланців, на виступах яких і утворилися водограї. Тягнеться каскад Буковинських водоспадів по річці на довжину близько 3-х кілометрів з плавним підйомом вверх на 240 м. До першого водоспаду йти від траси всього 5 хвилин, а їх тут є аж 8. Тож, коли плануєте сюди подорож, гарно розрахуйте час щоб побачити всі водограї.
Кожен зі Смугарських водоспадів має свою назву. Тож розкажемо трішки про всі водограї, починаючи з першого від траси Р-62.
- Водоспад Ковбер. Його висота становить 3,5 м. Кажуть, що водоспад названий в честь пана Ковбера, який при Румунії побудував тут бетонну стінку, щоб забиралась вода для водяного млина.
- Водоспад Сич. Він знаходиться трохи у стороні від річки Смугар, на її лівій притоці за 200 м від устя. Його висота становить 10,8 м. Назва походить або від сичання (шипіння) води, або від того, що тут селилось багато сичів – птахів з роду сов.
- Водоспад Нижній Гук. Це двокаскадний водоспад. Висота верхнього каскаду – 2 м, а нижнього – 5 м. Назва походить від слова «гук», тобто шум, гул.
- Водоспад Ворота. Висота його складає 3,5 м. Назва походить від того, що саме через цей водограй відкривається шлях до верхніх Буковинських водоспадів, тай форма скелі нагадує ворота.
- Водоспад Середній Гук. Знаходиться на 250 м вище за течією від водоспаду Ворота на лівій притоці Смугару, при їх злитті. Середній Гук трикаскадний водограй висотою 11 м. Цей водоспад нагадує силует нареченої у весільному вбранні через розширення зверху донизу від 1 до 6 м. За переказами, вода у водоспаді має цілющі властивості.
- Водоспад Великий Гук. Це найкрасивіший і найвищий водограй групи Смугарських водоспадів. Його висота складає майже 19 м. Від траси до нього підніматися майже 3 км з набором висоти близько 130 м. Щоб його побачити потрібно кілька метрів відійти від р. Смугар по лівій притоці.
- Водоспад Підверхній Гук. Висота його близько 6 м.
- Водоспад Верхній Гук. Останній, восьмий водограй групи Буковинських водоспадів висотою близько 7 м знаходиться найвище, на висоті 590 метрів над рівнем моря.
Буковинські водоспади – ландшафтний заказник місцевого значення у віданні сільської ради села Розтоки. Площа природоохоронної території становить 38,5 га. У 2007–2008 роках Смугарські водоспади номінувались на звання одного із Семи природних чудес України, але за результатами інтернет-голосування посіли дев’яте місце, можливо через те, що є маловідомими серед українців. Відвідайте це місце у горах і ви будете вражені красою водоспадів Карпат. Ніякі фото Смугарських водоспадів не передадуть цієї краси, заворожуючого шуму води, та й чистоти карпатського повітря.
Маршрути на Смугарські (Буковинські) водоспади
- Щоб побачити всі 8 водоспадів найкраще попри річку Смугар підніматися вверх пішки. Стартує маршрут на Буковинські водоспади у східній частині с. Розтоки, з траси Р-62 від мосту через річку Смугар. Орієнтиром тут виступає вказівник та інформаційна таблиця. Частина маршруту до водоспаду Ворота вздовж річки Смугар проходить ґрунтовою дорогою. Вище за течією річка звужується, і дорога переходить у стежку. Стежка проходить вздовж русла, але часто потрібно річку переходити, буває що під час паводків і сильних дощів перехід може бути проблемним через стрімкі потоки води, тому у дощову погоду тут потрібно бути максимально обережним (не забудьте про зручне взуття, яке не промокає та не скользить!). Майже біля кожного водоспаду є інформаційні таблички з характеристиками водограїв. Маршрут Смугарськими водоспадами промаркований жовтим маркером, тому тут важко заблукати.
Нитка маршруту: село Розтоки – водоспад Ковбер – водоспад Сич – водоспад Нижній Гук – водоспад Ворота – водоспад Середній Гук – водоспад Великий Гук – водоспад Підверхній Гук – водоспад Верхній Гук – село Розтоки.
Довжина маршруту: 6 км
Перепад висот: 200 м вверх і стільки ж униз.
Тривалість: 2–3 години
-
Якщо ж ви маєте багато часу, то прогулянку Смугарськими водоспадами можна поєднати з відвідуванням мальовничих скель Протяте Каміння і Соколине Око.
Нитка маршруту: село Розтоки – Буковинські водоспади – Грот (арка) – Протяті камені – Соколине око – село Розтоки.
Довжина маршруту: 12 км
Перепад висот: 460 м вверх і стільки ж униз.
Тривалість: 5–6 годин.
- Цікавим також є маршрут до Буковинських водоспадів через перевал Німчич повз Протяті Камені.
- У цій частині Покутсько-Буковинських Карпат також можна спланувати й багатоденні походи через Смугарські водоспади та Протяті камені і до перевалу Німчич (586 м), а далі або спуститися або у с. Хорови, або через водоспад Лужки у с. Виженка, або можна через печеру Довбуша спуститися у с. Підзахаричі.
Обирайте найоптимальніші для вас маршрути й вперед у подорожі Карпатами!
Що подивитися поруч?
- «Протяте Каміння» та «Соколине око» – група мальовничих і незвичних скель (ймовірно, штучного походження), на вершині яких можна побачити ритуальні чаші, що колись використовувались язичниками.
- Гора Писаний камінь – мальовничий скельний комплекс з петрогліфами, через що це вважається «місцем сили». Колись його використовували язичники та мольфари.
- Терношорська лада (989,9 м над рівнем моря) – ще одне «місце сили» неподалік, де можна побачити різноманітні за формою кам’яні плити, оповиті давніми легендами та переказами.
- Базар вишиванок в Коломиї. Якщо ви полюбляєте незвичні сувеніри чи якісні витвори ручної роботи, то це якраз місцина для вас. Десятки різновидів вишиванок ручної роботи не залишать байдужими будь-кого.
- Сувенірний ринок в Косові. Вишивка, ліжники, шкіряні гаманці, вирізьблені вручну дерев’яні скрині, трембіти… чого тут тільки не знайдеш! Родзинкою виступає знаменита косівська кераміка.
Як дістатись до Буковинських водоспадів?
Громадським транспортом
Найближчі залізничні станції, куди курсують швидкі поїзди, є у смт. Ворохта, м. Коломия, м. Чернівці та м. Івано-Франківськ.
Найзручнішим серед громадського транспорту є автобуси. Можна їхати з автовокзалів м. Чернівці рейсовим автобусом на Путилу й виходити в с. Розтоки. Також є рейсовий автобус Верховина-Вижниця і Вижниця-Путила.
Автомобілем
Найлегше добратися до Смугарських водоспадів на своєму автомобілі. Траса Р-62 відремонтована. Відстані від найближчих великих населених пунктів: з міста Вижниця сюди 17 км, з смт. Путила – 32 км, з м. Косів – 27 км, з смт. Верховина – 38 км.