Космач – це найбільше село в Україні за своєю чисельністю та площею, адже тут живе аж 7 тисяч людей. Саме село належить до Косівського району та являється одним із найдавніших гуцульських поселень. Саме Космач вважають столицею вишиванок, адже близько 70% вишиванок, які можна купити в Україні – це робота майстрів з Космача, а традиційні майстри тут – чоловіки.
Ручна робота цінується набагато більше, адже на таку вишиванку, залежно від складності може піти від тижня і до місяців! Тільки уявіть, що у кожного жителя Космача обов'язково є вишиванка, і не одна!
Історія села Космач
Перша письмова згадка про це поселення датується 1412 роком. Ймовірно, назва села пішла від перших поселенців, у яких волосся було косматим (заплутаним). А за іншими даними, назва пішла від першого поселенця з прізвищем Космачук. Сама історія села починається в ХІІІ столітті, і вона дуже романтична. Ще за часів Київської Русі через Карпати проходив купецький шлях італійців до Києва. Аби їм було де зупинитись і переночувати, серед диких смерек та кремезних гір було вирішено побудувати хатину. Однак пустою ця хижина простояла не довго, бо там вирішили поселитись двоє закоханих та відчайдушних молодят Нікос та Джульєтта. Яке ж було здивування купців наступного року, коли вони застали подружжя в хатині, ще й з двійнятами – Греготом та Акрою. Закохані італійці зуміли не тільки вижити в суворому кліматі, а й завести дітей. Згодом до молодої сім'ї почали поступово приєднуватися й інші родини, так і утворилось село. А на честь молодого покоління двійнят було названо вершини.
Варто зауважити й те, що жителі Космача із великою гордістю розповідають про «дружбу» з австрійським імператором і переповідають історію про космацьке весілля, спеціально привезене до Відня для Франца Йосифа.
А ще Космач – це дійсно село з характером. Підтвердженням тому було створення у 1944 році Космацької незалежної республіки. Тоді там стояло 19 сотень УПА. Космачани відважно відстоювали свою незалежність й стояли наче поперек горла тодішній владі. Проте республіка проіснувала зовсім недовго, а радянська влада ще довго пам'ятала бунтівне село.
Однак цікавинки села на цьому не закінчуються. У 1994 році у Космач приїхали науковці й вирішили розкопувати солеварню. Однак, нічого їм знайти не вдалось. Планували вже завершувати експедицію, але один із студентів ще щось пробував тут шукати. За кілька годин розкопок він наткнувся на щось тверде і швидко покликав всю експедицію для продовження роботи. Коли вся група повернулась на місце розкопок, то вони побачили амфори. І виявилось, що розкопували солеварню, а знайшли хату гончаря. Форма й орнаментація гончарних виробів була дуже близька до амфор культури Гава у Трансільванії. За насиченістю культурного шару ця пам'ятка є особливо унікальною. Тож для істориків у Космачі є край непочатої роботи.
Відпочинок у Космачі
Для любителів активного відпочинку у Космачі прокладені пішохідні туристичні маршрути околицями села. Тут можна знайти рідкісних представників тваринного світу, побачити на власні очі рослинне різноманіття карпатських лісів та й просто гарно відпочити. Це чудове місце щоб доторкнутися до дерев зі столітньою історією, набратися сил та краси з місцевих джерел. А зовсім поруч знаходиться відкритий для всіх державний Пожератульський заказник, який допоможе краще пізнати природу Карпат.
Також ви можете приїхати у Космач весною і потрапити на щорічний етнічний фестиваль «Великдень у Космачі». Цей фестиваль має на меті популяризувати автентичну українську культуру, допомогти пізнати свій народ, його історію, традиції та звичаї. Тут ви знайдете виставки народної культури, спробуєте традиційну гуцульську та українську кухню, послухаєте наукові конференції та виступи українських і закордонних фольк-рок груп.
Що цікавого подивитись у Космачі?
Храми
Безперечно, основними об’єктами інтересу у селі є храми. Два з них розташовані зовсім неподалік один від одного. Новий храм Пресвятої Трійці зведений у 1997 році та належить громаді УГКЦ. Поруч із ним – церква святих Петра і Павла, що належить громаді ПЦУ, зведена у 1905 році.
Музей вівчарства
Пані Параску тут знає кожен, адже разом із своїм сином Романом вони створили справжній музей вівчарства. Сам Роман – овітерапевт та має запатентовану формулу лікування, яка отримала назву “вівцетерапія”. Її радять у разі вивихів, переломів, бронхітів. Для лікування використовують саме овече масло, молоко, сироватку та навіть шерсть. Усім цим рецептам сотні років, ще наші прадіди знали всі ці хитрощі й лікувалися за допомогою овець. Та й взагалі, навіть перебування поруч з вівцями дарує заряд енергії та хорошого настрою.
Пані Параска також власниця затишної садиби «Космацька писанка» на вулиці Клифа, 12.
Музей Олекси Довбуша
Хату, де був убитий легендарний опришок Олекса Довбуш, у 1975 році відшукав дослідник Михайло Дідишин. Будівлю він переніс на своє подвір’я і згодом організував там музей. Поблизу самої хати знаходиться і пам’ятник Довбушу, який був власноруч витесаний скульптором. Усередині ви знайдете величезну кількість експонатів, багато з яких виготовлені із дерева. Загалом у музеї нараховується понад 500 експонатів, які ілюструють побут гуцульського народу, є і предмети, що стосуються історії опришківського руху.
Орієнтовні GPS-координати: 48.3270315,24.819598.
Також ви можете доповнити свій маршрут підйомом на Лисину Космацьку. Це дуже цікава гора, адже тут збереглось язичницьке святилище. Вершина – не менш мальовнича і таємнича ніж популярний Писаний Камінь на Верховинщині. Щоправда, підійматися туди треба годин п’ять, та й спуск теж не короткий. Зауважте, що на неї варто виділити один довгий світловий день.
Цікаві локації поруч села Космач
- Зовсім неподалік від Космача знаходиться Рушірський водоспад. Назва «Водоспад на річці Рушір» говорить сама за себе. Утворився в місці, де річка Рушір під кутом понад 45 градусів падає зі скельного виступу. Звичайно, своїми розмірами він поступається багатьом карпатським водоспадам, адже його висота складає всього 4 метри. Однак є у ньому щось особливе. Знаходиться водограй за 9 хв. їзди (7 км) від центру Яблунова, ліворуч від дороги, біля закинутої бази «Смерічка».
- Вашої уваги вартий і Лужківський водоспад, який розташований біля села Великий Рожин на Косівщині. Лужківський водоспад – це унікальне місце, його висота сягає понад 14 метрів. Він розташований у місці, де лісовий потічок стрімко збігає донизу похилою скелею. Дещо нижче водоспаду потічок впадає в річку Верхнє Середню, яка є правою притокою Великорожинки. GPS: 48.20746613, 25.04955864
- Хочете додати більше активного відпочинку у вашу подорож? Запрошуємо вас завітати на гору Писаний Камінь, яка знаходиться неподалік від села Верхній Ясенів Верховинського району Івано-Франківської області. Тільки уявіть, цей скельний комплекс висотою від 2 до 20 метрів. Скелі з пісковику простягаються майже на 100 метрів з північного заходу на південний схід. Сама гора схожа на зрізану піраміду, бо з північної сторони скеля дуже обривиста. А з іншого боку, на положистій стороні скелі, розташовані петрогліфи, через це місце гора й отримала таку назву. GPS: 48.179174523268, 24.9879326172843
- А якщо ви маєте більше часу, за 3 години їзди знаходяться скелі Довбуша. Пам’ятка природи та історії розташована в урочищі Бубнище, неподалік від с. Бубнища Івано-Франківської області. Скельно-печерний комплекс підіймається на висоту 668 метрів над рівнем моря і є масивним скелястим виходом пісковиків, що сформувалися на дні палеогенового моря понад 70 млн років тому. Цей таємничий, оповитий легендами куточок, точно залишить слід у серці кожного туриста. GPS: 49.043495, 23.680006
Як доїхати до села Космач?
Громадським транспортом
Якщо ж ви їдете до Космача громадським транспортом, то тут усе просто, бо сідаєте на автобус, де пише «Космач». Є маршрутки з Франківська, Коломиї та Косова.
Автомобілем
Якщо їдете власним автомобілем з Франківська, вам треба рухатися до Коломиї, звернути у сторону Косова, а на кільці у селі Яблунів – перший з'їзд. Далі треба рухатися обережно і стежити за підказками GPS. Річ у тім, що у центрі Яблунова є кілька паралельних вулиць і виїзд на дві відремонтовані дороги – до Космача та до Делятина. Тому будьте пильними і краще питайте у людей. Відстань між Івано-Франківськом та Космачем – 90 км. Долається шлях приблизно за 1 годину 40 хвилин.