Поїздка на відпочинок в Карпати стане цікавою пригодою для кожного туриста. Тут на Вас чекають мальовничі краєвиди, густі ліси та незаймано чиста природа. Тут Ви відпочинете від метушні великого міста та втечете від сірих буднів. Провести час наодинці з природою можна відвідавши групу скель «Протяте Каміння». Це геологічна пам’ятка природи місцевого значення, що розташована в Покутсько-Буковинських Карпатах, на межі Путильського та Вижницького районів Чернівецької області, біля східної частини хутора Хорови. Площа пам’ятки складає приблизно 2 га і перебуває у віданні Розтоківського лісництва. Неподалік протікають річки Виженка і Смугарів, а за півгодини ходьби можна дістатися до перевалу Німич.
Утворилося «Протяте Каміння» з розчленованих потужних пластів пісковику. Вони часто пронизані отворами та різноманітними ходами. Багато хто вважає, що саме це і стало причиною такої колоритної назви скель. Мандрівники дуже полюбляють ці місця, тут багато відвідувачів з Чернівецької області, однак в інших областях країни про цю пам’ятку мало відомо. «Протяте Каміння» має досить велику площу, тому дослідити усі скелі за один день точно не вдасться. Якщо Ви полюбляєте активний відпочинок в Карпатах, варто поїхати сюди на декілька днів з наметом. У супроводі дружньої компанії та гарного настрою, «Протяте Каміння» гарантує Вам незабутні подорожі Карпатами та чудові краєвиди.
Як часто тут буває, місцеві жителі розповідають легенди про утворення цих скель. За однією з них, «Протяте Каміння» утворилося тому, що горяни кип’ятили воду і поливали нею скелі. Це робилося для того, щоб штучно сформувати зручний шлях з гір. Саме так, за легендою, утворилися «протяті» отвори, які пізніше дали назву урочищу.
Група скель «Протяте Каміння» досить неоднорідна. Трапляються каміння висотою в декілька метрів, або величезні кам’яні брили, що сягають декількох десятків метрів. Найвища скеля на території цієї пам’ятки носить назву «Соколине Око», а її максимальна висота складає близько 40 метрів.
Тут можна побачити кам’яну арку, яка справді нагадує око, через що і отримала свою назву. Пісковик − досить нестійка порода і внаслідок ерозії здатний змінювати свою форму та утворювати химерні фігури. «Соколине Око» має 10 метрів висоти і гармонійно вписується в тутешній ландшафт. На поверхні скелі видовбані численні написи, які схожі на давні петрогліфи Писаного каменю. На вершині скелі «Соколине Око» можна побачити ритуальні чаші-жертовники, які могли бути атрибутом язичницького культу. Дуже уважні відвідувачі можуть навіть відшукати давній вказівник, котрий показує на сторони світу.
З північного боку можна побачити печеру, а в дощову погоду тут з’являються водоспади. Вони є явищем тимчасовим і спадають зі скелю «Соколине Око» по боках арки. Тут багато інших печер з цікавими назвами, зокрема «Наскрізна», «Бермудський Трикутник» і «Скелелазка». Вирушайте в подорожі Карпатами до скельного масиву «Протяте Каміння» та «Соколине Око». Повірте, краєвиди цього місця варті зусиль потрачених на те, щоб сюди дістатися.
Маршрут на «Протяте Каміння»
Найлегший маршрут до скель «Протяте Каміння» починається на хуторі Хорови. Вийшовши з Хоров, потрібно повернути ліворуч і вийти на перевал Німич. Від ресторану на перевалі потрібно підійматися угору дорогою з бетонних плит. Цей шлях приведе вас до нового ресторанного комплексу. За ним дорога йде прямо через буковий ліс. Пройти з перевалу Німич потрібно десь 1,5 кілометра, і в кінці цього шляху Ви побачите мету нашої подорожі.
Трохи складніший маршрут пролягає з села Розтоки. На межі сіл Підзахарчичі і Розтоки потрібно повернути ліворуч. На цьому шляху можна вдосталь насолодитися карпатською природою і відвідати Смугарські водоспади. Після водоспадів треба повернути ліворуч і підійматися через гору до хутора Бедіїв. Цей маршрут дуже мальовничий, однак він складний, а також тут легко заблукати. Враховуючи що розмітка тут повністю відсутня, вирушаючи в дорогу, не соромтеся скористатися послугами гіда. Ця пішохідна мандрівка займе у Вас 2-3 години.
Що цікавого поруч?
- Смугарські (Буковинські) водоспади – група водоспадів, ландшафтний заповідник місцевого значення в Україні розташованих на потічку Смугарів (права притока Черемошу)
- Перевал Німич – одне з найбільш мальовничих місць в Буковинських Карпатах. Звідси відкривається чудовий краєвид на річку Черемош, яка протікає неподалік.
- Лужківський водоспад – водоспад в Українських Карпатах, розташований у Косівському районі Івано-Франківської області. Висота водоспаду – понад 14 м. Розташований у місці, де невеликий лісовий потічок Рабінець збігає похилою скелею.
- Печера Довбуша – велика тріщина у пісковиках тектонічного походження довжиною 22 метри, висотою – до 6 метрів, а шириною – до 1,5 метра. Знаходиться вона на межі сіл Підзахаричі і Міжброди Чернівецької області.
Як доїхати?
Громадським транспортом. Для того, щоб дістатися до скель «Протяте Каміння», потрібно доїхати до Чернівців (поїздом або автобусом). З Чернівецького автовокзалу є регулярне приміське автобусне сполучення Чернівці – Підзахаричі в напрямку Путили.
Автомобілем. Якщо Ви подорожуєте особистим транспортом, можна їхати в напрямку Золочів – Тернопіль – Теребовля до Чернівців, а звідси Трасою Чернівці–Вижниця–Верховина (Р-62) до села Підзахаричі.
Інший спосіб дістатися до скель – це вирушити до Івано-Франківська, а звідти прямувати через Коломию та Вижницю по трасі Н10.