Культура та традиції Гуцульщини яскраво відображаються в прикладному мистецтві. Унікальні речі ручної роботи розкажуть вам багато цікавого про життя та побут гуцулів, а окрім того вони стануть чудовим сувеніром на пам’ять про подорожі Карпатами. Здавна ринки були місцем, куди завозилися різні вироби місцевих майстрів з ближніх сіл та містечок. Карпатські сувеніри ‒ річ доволі популярна, і зараз ми розповімо чому. Хочемо привернути Вашу увагу до одного з таких місць – це сувенірний ринок в місті Косів, відпочинок в якому буде не тільки приємним, але й пізнавальним. Своїми розмірами та асортиментом косівський базар нагадує сувенірний ярмарок в Яремче та Яблуницький перевал, однак він не має такого потужного потоку туристів і, як наслідок, ціни тут значно приємніші. Плануючи свій відпочинок в Карпатах, варто задуматись над тим, щоб включити до нього Косів та його сувенірний ринок. Це дозволить Вам придбати оригінальні вироби ручної роботи (наприклад, гарні вишиванки чи вироби з натуральної вовни), подарунки для близьких та друзів… а також суттєво зекономити.
Слід сказати, що сувенірний ринок в місті Косів ‒ це один із десяти найбільших базарів України. Фото не можуть передати всього різноманіття місцевого ремісничого асортименту. Косівський базар заслуговує навіть на окрему поїздку, адже окрім нього тут є ще багато колоритних музеїв (наприклад, Музей народного мистецтва та побуту Гуцульщини, музей визвольної боротьби Прикарпатського краю та інші). Це місто завжди вважалося центром прикладного Гуцульського мистецтва, а тому тут розвивалися гончарський, різьбярський та солевидобувний промисли, творили пречудові вироби з вовни, гарні вишиванки тощо.
Косівський базар
Більшого асортименту товарів ручної роботи в Прикарпатті годі і шукати. Сувенірний ринок в місті Косів буде справжнім відпочинком для тих, хто полюбляє якісні речі чи ходіння по магазинам. Косівський базар рясніє виробами локальних майстрів в авторських техніках. Тут Ви зможете придбати сувеніри, які є продуктами таких гуцульських промислів:
- Вишивка. Різнокольорові прилавки всіяні сорочками, рушниками на будь-який смак та гаманець. Подекуди в селі Косів зустрічаються старовинні вишиванки, які пролежали в бабусиній скрині довгі роки, чекаючи свого часу. Прогулявшись по базару, Ви переконаєтесь, що косівська вишиванка ‒ річ, яка вартує уваги. Можна зробити собі колоритне фото на згадку.
- Кушнірство (вичинка шкіри і хутра). Косівський базар дарує можливість придбати шкіряні сумочки, гаманці та череси – широкі пояси, що є частиною традиційного гуцульського вбрання. Тут також можна придбати вироби з вовни – ковдри, теплі шкарпетки, капці та ліжники. Це одночасно слугуватиме і практичним подарунком, і символом уваги. До того ж ручна робота завжди сприймається не так як засіб машинного виробництва. До речі, косівські вироби з вовни ‒ чудова ідея для подарунку на Різдво.
- Різьба по дереву представлена тематичними скринями різних розмірів та тарілками, що оздоблені оригінальним орнаментом. Вони можуть слугувати як за своїм основним призначенням – для зберігання речей, так і виконувати чисто декоративну функцію.
- Музичні інструменти ‒ зокрема, трембіти, свистунці, дримби тощо. Косівські майстри з радістю розкажуть про особливості виготовлення цих інструментів та навіть підкажуть, як правильно на них грати.
- Гончарство – це, напевно, візитна карточка місцевої культури. Тут є керамічний посуд (тарілки, горнята, глеки), керамічні свистульки та кухонні кахлі. На ринку зустрічається багато старовинних речей, тому мисливці за антикваріатом знайдуть тут для себе багато цікавого. Взагалі, косівська кераміка – дуже широке поняття, оскільки тут можна знайти як простенькі горщики за пару десятків гривень, так і вражаючі кахлі, які виготовлялись ледь не півроку. Ціни за останні можуть сягати кількасот доларів, тому прихильники справді вишуканої та клопіткої роботи не залишаться ображеними. Косівську кераміку в 2019 році навіть внесли до списку ЮНЕСКО.
Косівський базар чудово підійде для людей, що хочуть поторгуватись та побалакати з купою цікавих людей. Хто сказав, що знайомство з традиціями створення вишиванок чи виробів із вовни не може бути складовою відпочинку?
Дуже часто сюди з’їжджаються гуртовики з усієї Західної України та потім продають придбані речі з суттєвою націнкою. Сувенірний ринок в місті Косів – це свого роду платформа для нетворкінгу. Часто майстри приходять сюди аби підшукати нових клієнтів, ознайомитися з різноманіттям технік та презентувати результат своєї роботи широкому загалу. Тому, якщо ви зацікавлені в подальшій співпраці, це чудове місце щоб познайомитись з авторами цих міні-шедеврів та уникнути подальшого контакту з перекупщиками.
Косівський ринок: де знаходиться, ціни та особливості
Карпатські сувеніри тут знайти зовсім не складно, адже торгівля починається удосвіта в 5 годині ранку і просто потрібно рухатися за потоком туристів. Його часто називають Смоднянським, оскільки він був перенесений до сусіднього села Смодна. Побачити перші торгові прилавки можна одразу після моста через Рибницю. Ринок досить непогано організований і схожий товар розміщений приблизно в одній частині: на одній стороні можна знайти вишиванки, на іншій іграшки для дітей, окремо – вироби з вовни. Однак такий поділ досить умовний і немає жодних розпізнавальних знаків.
Станом на кінець літа 2020 р. орієнтовні ціни на продукцію ручної роботи були наступні. Шкарпетки з вовни крупної в’язки коштували в середньому 50 грн., дерев’яні тарелі різьблені коштували від 100 грн., приклади гуцульської кераміки ‒ від 150 грн., ціни на 100% ліжник з вовни розмірами трохи більше 2 на 2 метри починались від 800 грн., за майстерну вирізьблену трембіту треба було заплатити від 100 дол., а масивні дерев’яні скрині, в яких зазвичай тримали домашні скарби, оцінювались від 2500 грн. і до декількох десятків тисяч (залежно від розмірів, деревини, ступеню декорації тощо).
Зверніть увагу, що ці ж речі зазвичай масово скупляються перекупщиками і продаються в якості сувенірів по всій Україні в 2-3 рази дорожче. А тому варто уважно придивитись до асортименту на Косівському ринку ‒ якісна робота не може коштувати пару копійок.
Графік роботи косівського базару
Відкритий сувенірний ринок лише по четвергах та суботах і повноцінно працює тільки до 14:00 год. Вирушаючи на такий відпочинок в Карпатах, найкраще запланувати свої покупки на першу половину дня, а решту часу присвятити місцевим музеям. В даному випадку «перша половина дня» означає «як тільки сонце з’явиться».
Що цікавого подивитись поруч?
Відвідавши косівський базар, прикупивши на згадку вишиванки чи виробів з вовни, зробивши чудові фото, самий час продовжити відпочинок і відвідати ще пару цікавих місцин поблизу.
- Гора Говерла – це найвища точка українських Карпат (2061 метр над рівнем моря). Звідси відкривається чудесний вид на Чорногірський хребет.
- Печера Довбуша («Печера Даж-Божа») – це штучно утворений підземний коридор в скелі, який має 27 метрів довжини та від 2 до 4 метрів в висоти.
- Рушірський водоспад, що розташований в Покутсько-Буковинських Карпатах. Є гідрологічною пам’яткою природи місцевого значення. Висота спадання води складає 4 метри.
- Шепітський Гук – це водоспад у Косівському районі Івано-Франківської області, який сягає 5 метрів у висоту. Свої води він черпає з річки Брустурки та складається з двох каскадів.
- Косівський Гук - розташований на річці Рибниця, водограй поділений на дві частини, що називаються власне «гук» та «шум».
Як доїхати?
Громадським транспортом
Знайти карпатські сувеніри можна за допомого потягу. Залізничним сполученням можна без будь-яких проблем дістатися до Львова чи Івано-Франківська. Зі Львова до міста Косів прямують рейсові автобуси в 00:30, 03:20, 03:40, 03:55, 04:45, 026:40 та 06:20 із Залізничного вокзалу. Приміські автобуси з Івано-Франківська до Косова вирушають щогодини.
Автомобілем
Якщо ви вирушили в подорожі Карпатами на власному авто, то спочатку слід дістатися до Івано-Франківська. Далі пересувайтеся по трасі Т0906 у напрямку Н10 через Коломию до міста Косів.