Нагадаємо відому істину: щоб добре працювати ‒ потрібно добре відпочивати. З таким твердженням важко не погодитись. Особливо корисним стане відпочинок в Карпатах, адже тут є все, що необхідно для духовного та фізичного відпочинку: чисте повітря, мінеральні води, високогірні ріки та озера, мальовничі водоспади, старовинні ліси, запаморочливі краєвиди та можливості зробити чудові фото. Кожна місцина в Карпатах не схожа одна на одну, а відпочинок там буде щоразу іншим.
Пропонуємо звернути Вашу увагу на село Шешори, відпочинок в якому чудово відновить сили в будь-яку пору року та погоду. Це гірське село знаходиться понад стрімкою гірською річкою, в оточенні прадавніх лісів. Воно протяглося на одинадцять кілометрів вздовж річки Пістиньки, що тече прямо через село, ділячи його навпіл. Село Шешори розташовується на висоті 600 метрів над рівнем моря в Косівському районі Івано-Франківської області. Зручне розташування робить його максимально доступним для туристів, а мальовнича природа в Шешорах забезпечить яскраві враження та чудові фото. Доїхати сюди можна без проблем, озброївшись інтернет-картами, адже від відомих місцевих туристичних «дороговказів» всього нічого: від села Косів ‒ 12 км, а від Коломиї – 30 км.
Історичне минуле села Шешор
Вперше село Шешори згадується в письменах 1427 року. Проте, під час розкопок на території села було знайдено знаряддя праці з каменю, що відносять до бронзової доби. Це свідчить про те, що територія села була заселена людьми значно раніше.
В 1817 році тут набрало обертів повстання опришків. 115 мешканців Шешор поставили на карту своє життя в боротьбі за свободу. Місцевий загон опришків очолював Мозорук з Прокурави, в тому числі М. Мельник, Ф. Слижук.
Про своїх героїв тут ніколи не забували. Зокрема, в 1936-му році мешканці за власний кошт встановили пам’ятник Т. Г. Шевченку, що можна побачити на старих фото Шешор. З карти міста він зник в 1940-му внаслідок воєнних дій. В 1965 р. пам’ятник відновили.
У 1950-му відбулося зіткнення Карпатського крайового проводу ОУН з енкаведистами біля підніжжя гори Корметура, що поруч з Шешорами. Там загинули окружний провідник ОУН Буковини Василь Савчак, провідник Коломийського окружного проводу Григорій Легкий та інші підпільники. Жителі села шанують їх, тому встановили на тому місці пам’ятні знаки. Десятки людей були репресовані радянською владою.
Що цікавого подивитись в Шешорах?
Знявши будинок, котедж чи готель в Шешорах, можна подумати і про культурну програму. До місцевих архітектурних пам’яток відносять церкву святої Параскеви, зведену в 1864-му році, замчище, на місці якого в XVII‒XVIII столітті стояла міцна фортеця, пам’ятник Т. Шевченку, могилу січових стрільців, пам’ятник невідомому солдату та пам’ятні хрести в місцях, де загинули повстанці УПА.
З 2003 р. якийсь час в Шешорах проводили щорічний міжнародний фестиваль етнічної музики та лендарту. В ньому брали участь представники багатьох країн: України, Польщі, Молдови, Росії, Болгарії, Словаччини, Чехії, Франції тощо. Місцем проведення фестивалю став місцевий стадіон біля річки Пістиньки.
До речі, відома багатьом пісня «Гуцулка Ксеня» була написана саме в селі Шешори. Створена вона була в 1932 р. сільським вчителем Романом Савицьким.
Також в селі Шешори проживає відома майстриня Ганна Василащук, яка займається виготовленням оригінальних тканих рушників. За свої заслуги вона стала лауреатом Державної премії ім. Т. Шевченка. Також, в селі проживає відома українська поетеса, автор великої кількості книжок ‒ Олександра Василащук.
Відпочинок в Шешорах ‒ це чудова можливість поєднати релакс та пізнання регіону, адже в селі збереглися деякі види старовинних ремесл. Від покоління до покоління передаються жителями села таємниці ткацтва, різьбярства, ліжникарства (виготовлення ліжників) та музичного мистецтва.
Ну і звісно, останнє в списку (але не по значенню) що цікавого подивитись в Шешорах ‒ це природа. Мальовничі краєвиди Карпат радують око та надовго залишаються в пам’яті, однак для цього слід завчасно перевірити на «Синоптіку» погоду в Шешорах.
Відпочинок в Шешорах
Значну увагу привертають до себе шешорські водоспади. Їх ще називають сріблястими, тому що на сонці краплі води ніби виблискують сріблом. Сріблясті водоспади в Шешорах складаються з двох Гуків: Великого і Малого. Вони течуть на річці Пістинька в самому центрі села паралельно один до одного. Їхня висота ‒ 5 і 3 метри відповідно. Влітку, коли погода в Шешорах тішить теплотою, вода тут прогрівається до приємних 25 градусів, а тому біля сріблястих водоспадів завжди велелюдно.
Туристи, що відвідують шешорські водоспади, знають, що на березі поруч з ними знаходиться туристична база «Сріблясті водоспади» і декілька оздоровчих санаторіїв. Турбаза «Сріблясті водоспади» була споруджена ще у 1968 році. Тут Вам запропонують комфортні номери з гідним сервісом та привабливі ціни на процедури і проживання. Інший санаторій «Шешори» стоїть на схилі гори Пасічна. У цьому чотириповерховому комплексі лікують суглоби, хвороби кишково-шлункового тракту, периферійної нервової системи, а також захворювання судин і серця. Санаторій «Шешори» пропонує Вам мінеральні джерела, масаж, бібліотеку, прокат велосипедів, кінні та піші прогулянки і ще багато іншого. Тут Ви матимете змогу підкріпити здоров’я та відчути себе молодшим на кілька років.
Шешори взимку
Зимовий відпочинок в Шешорах також заслуговує особливої уваги. В холодну пору року шешорські водоспади стають надзвичайно красивими. Вода, що замерзає від сильних морозів, створює дивакуваті льодові скульптури.
Зимова атракція, яку пропонують Шешори ‒ це лижний курорт. Тут обладнаний бугельний витяг довжиною 800 метрів, а поряд працює пункт прокату гірськолижного спорядження. Окрім лиж та сноубордів, Вам запропонують сани, снігохід та навіть кінську упряжку. Комплекс знаходиться на території національного парку «Гуцульщина», що розташований неподалік від самих Шешор. До послуг гостей три траси середнього рівня складності, перепад висоти тут становить 150 метрів, а деякі спуски сягають довжини 1500 метрів.
Зелений туризм в Шешорах
Відпочинок в Шешорах туристи зазвичай називають пасивним, але тут є широкі можливості і для любителів активного відпочинку. Село з усіх сторін оточене горами, а тому тут є на що подивитися. Ви матимете нагоду піднятися на гори Кормитуру (916 м), Росохату (791 м), Радул (690 м), Млаки (687 м) та гору Кінь (1552 м), а також хребти Брусний (960 м) та Пасічний (695 м).
Між селами Шешори та Прокурава знаходиться заповідник «Урочище Петричила». Тут можна зустріти тварин та рослин, що занесені до Червоної книги України. Проте, особливістю цього заповідника є сірководневе джерело. Вода в ньому сприяє лікуванню суглобів та нервової системи. Для охочих залишитись і покращити своє здоров’я в Шешорах обладнали зручні котеджі, готелі та кемпінг.
На відстані 5 кілометрів від села Шешори є ще одна заповідна зона під назвою Урочище Лебедине. Його площа сягає 40 га. Тут знаходиться гора Лебедин з улоговиною в центрі. В цій улоговині утворилось однойменне озеро розміром приблизно 200 метрів завширшки та 100 метрів довжиною. На диво, точна глибина озера ще не відома, за різними припущеннями вона становить десь 20 метрів.
Туристичні маршрути через с. Шешори
До вашої уваги пропонуємо декілька варіантів маршрутів для походів та прогулянок в Шешорах. Якщо погода буде сонячною – вам забезпечені мальовничі краєвиди.
- Маршрут на гору Рокита, що розпочинається з села Шешори та поведе Вас через національний природний парк «Гуцульщина» на гору Великий Погар (729 м), а звідти ‒ до вершини Рокита (1110 м). Триватиме він 4 години. За цей час Ви подолаєте шлях довжиною 3,5 кілометри.
- Інший маршрут стартує в селі Пістинь від церкви Успіння Пресвятої Богородиці та проведе Вас до села Шешори та шешорських водоспадів. Тривалість маршруту ‒ 5 годин, довжина – 12 кілометрів.
- Маршрут до озера Лебедин починається в селі Шешори, звідки Ви будете прямувати через Національний природний парк «Гуцульщина» до озер, що лежать високо в горах, Лебедин (650 м) та Мертве (800 м), далі пройдете полониною Росоха до печери Довбуша і після цього повернете в Шешори.
Житло та ціни в Шешорах
Для комфортного відпочинку під час подорожі Карпатами слід подбати про оренду житла. Зокрема, в Шешорах можна зняти будинок чи котедж або ж орендувати номер в готелі. В приватному секторі це буде найдоступніше, адже одне місце тут коштує від 80 до 150 грн. Готелі в Шешорах також різняться за ціновою категорією та комфортом, проте чудовий номер на двох можна орендувати за 500 грн.
Якщо Ви зібрались на відпочинок в Шешори великою компанією, то оренда котеджу на 2-3 сім’ї обійдеться Вам у 800 – 1000 грн. за добу. Невеличкі будиночки зі скромнішими умовами оцінюються не більше 300 грн.
Що цікавого подивитись поруч?
Відпочинок в Шешорах ‒ це можливість поєднати оздоровлення, гірськолижний екстрим та оглядини мальовничих краєвидів. Окрім вже згаданих сріблястих водоспадів радимо також звернути увагу на кілька місць неподалік:
- Маєток Святого Миколая, що знаходиться в селі Пістинь Косівського району Івано-Франківської області. Тут зустрічають і розважають дітей ангели, які допомагають Святому Миколаєві. Звичайно ж, тут можна зустріти і самого Миколая. Ще дітям пропонують покататися чарівною залізницею з казковими станціями.
- Терношорська Лада – скельний комплекс, який розташований на межі сіл Снідавка і Яворів. Скелі вважають святилищем, а їхній вік становить кілька мільйонів років.
- Гойдалка на горі Сиглін ‒ найвища гойдалка в Карпатах, яка знаходиться поряд з селом Космач Івано-Франківської області на висоті 857 метрів над рівнем моря.
Як доїхати до села Шешори?
Громадським транспортом
Є декілька варіантів маршруту до Шешор. З Івано-Франківська можна їхати до Коломиї поїздом чи автобусом, а з Коломиї до Шешор ходить багато рейсових автобусів. Також до Коломиї Ви можете добратися з Києва потягом Київ – Рахів, їхати потрібно приблизно 14 годин. Інший варіант – це добиратися з Чернівців до Косова, і звідти вже до села Шешори.
Автомобілем
Зі сторони Львова чи Києва їдете в напрямку до Коломиї, а потім шляхом P-24 через Верхній Вербіж і Пістинь. З боку Ужгорода можна їхати через Мукачево, Сваляву, Нижні Ворота, Калуш, Івано-Франківськ, Коломию, Верхній Вербіж і Пістинь. Можна також поїхати іншим маршрутом ‒ через Мукачево, Хуст, Рахів, Ясіня, Яремче, Яблунів і Пістинь.