Якщо зануритися в подорожі Карпатами, то вони покажуть Вам багато цікавих місцин та залишать після себе незабутні враження. Зараз набирають популярності так звані «Місця Сили». Так називають зони з потужними енергетичними полями. Подейкують, що люди, які розуміються на духовних практиках, черпають тут енергію та силу. Одним з таких місць є Терношорська Лада.
Цей скельний комплекс розташований на південному схилі гори Терношора (989,9 м над рівнем моря), на межі двох високогірних сіл: Снідавки і Яворова Косівського району Івано-Франківської області. Донедавна мало хто знав про існування села Снідавка, аж поки професор Прикарпатського університету Микола Кугутяк не виявив на околиці села давнє скельне святилище. Після того відпочинок в Карпатах біля гори Терношора набув містичних рис, і туристи звернули увагу на це місце.
Дорогою до скелі Терношорська Лада Вам трапиться водоспад Терношорський Гук. Хоча його висота лише три метри, фотогенічність цього водограю все рівно зашкалює.
Після водоспаду буде поляна, яка закінчується ущелиною, а по обидва її боки нависають великі каміння. Це так звані «Ворота Прориву», за якими і знаходиться «Місце Сили». Варто згадати, що донедавна масив Терношорська Лада був лише великим смітником. Активісти та небайдужі люди його розчистили та надали цьому місцю туристичний потенціал.
Особливості Терношорської Лади
Згідно з дослідженнями Миколи Кугутяка, це святилище складається з декількох скельних комплексів:
- кам'яний круг;
- фалічний камінь і хтонічний ящур;
- антропоморфна фігура;
- чашні камені, символи і зооморфні образи.
Коли Ви вже дістанетеся до святилища, на південному схилі гори буде виднітися скупчення величезних каменів різного розміру. Біля підніжжя гори Ви натрапите не велику кам’яну плиту, яку називають «Головою лева». На вершині гори буде стояти статуя «Лади», що уособлює природу та родючість.
Фалічний камінь. Якщо від «Голови лева» рухатися ліворуч на скелі, то можна зустріти на шляху високий камінь. Він сягає до двох метрів в висоту і з вигляду нагадує фалос. Такі символи є дуже поширеними у культурах різних народів світу і втілюють животворну силу та родючість.
Чистилище. Рухаючись далі до вершини гори, Ви побачите вузенький прохід довжиною в 20 метрів. Чоловікам треба його пройти знизу вгору, а жінкам − навпаки. Його також називають «Чистилищем», адже пройшовши його можна позбутися всіх гріхів.
Хтонічний ящір. За ущелиною знаходиться камінь, який нагадує ящура. Здається, що цей хтонічний звір охороняє вхід в «Чистилище» від кожного хто сюди ступає.
Найбільш відчайдушні туристи можуть спробувати піднятися на вершину гори. Якщо все-таки вирішили насолодитися краєвидами, будьте дуже обережні при підйомі.
Історія та легенди Терношорської Лади
Сама назва «Терношорська Лада» походить від імені Лада – язичницької богині родючості. Під час своїх досліджень професор Когутяк на верхівці скелі помітив кам’яну фігуру, яка схожа на вагітну жінку з чітко окресленими грудьми, животом і правою рукою. Він вважає, що її витесали у період культури фракійського гальштату, тобто десь у XII−VI століттях до народження Христа. Вона символізує матінку-природу, яка дає життя усьому живому, тому її зобразили з великим животом та наповненими молоком грудьми. Когутяк вважає Терношорський комплекс мегалітом – так називаються давні конструкції, споруди з велетенських кам’яних брил. На його думку, колись тут було потужне святилище, де давні предки теперішніх гуцулів поклонялися своїм богам. Також Когутяк виявив кілька петрогліфів, зокрема, знак у вигляді літери «Т» на лівому передпліччі Лади. Якщо добре придивитися, на скелі можна побачити трикутники, лінії та хрести.
Під час досліджень скельного масиву Терношорська Лада, на південному схилі гори Терношора на природному восьмиметровому кам’яному крузі, було виявлено солярні символи, накреслені древніми жрецями. Втім археолог Тарас Ткачук схиляється до думки, що це звичайні природні утворення, яких в Карпатах повно. Просто каміння отримало таку форму під впливом природних факторів та процесів ерозії. На його думку, сліди, які там знайдені, не є наслідком людського втручання.
Існує багато цікавих фактів, пов’язаних із цим місцем. Наприклад, місце на якому виявили кам’яну фігуру Лади, в часи палеоліту було дном сарматського моря, а сам комплекс дехто з вчених називає українським Стоунхенджем. Неподалік від пам’ятки двічі на рік можна побачити цвітіння диких крокусів – ранньою весною і в листопаді. В народі кажуть, що Терношорська Лада прихильна до жінок, які просять допомогти завагітніти, адже Лада – це богиня родючості. Думок і гіпотез про це місце є багато, але всі вони сходяться на тому, що місця тут неймовірно мальовничі і мають потужну енергетику. Незвичайний скельний масив Терношорська Лада зайвий раз переконує, що подорожі Карпатами мають чим нас здивувати. От прогуляєтесь по таким місцям, надихнетесь містикою, і відпочинок в Карпатах назавжди залишиться в Вашій пам’яті.
Маршрут на Терношорську Ладу
Похід варто розпочати з села Снідавка, що знаходиться за 20 кілометрів від Косова. Для цього потрібно рухатись по трасі до Яворова в напрямку Верховини, а потім повернути праворуч біля вказівника на Снідавку. Звісно, найкращий спосіб добратися до скель Терношорська Лада – це власний автомобіль. Правда, тут є певний мінус − погана дорога в Снідавці, яка постійно підіймається в гору.
Інший спосіб – виїзд о 12:30 з автостанції в Косові і до Кінцевої зупинки в центрі Снідавки. Звідти до Терношорів добиратися 15 хвилин, але назад доведеться йти пішки приблизно 1−1,5 години, до повороту на трасу в Яворів. А там можна скористатись автостопом, або ж викликати таксі з Косова.
Третій варіант маршруту піший, і тут вже доведеться багато походити. Будь-яким автобусом з самого ранку їдете в напрямку Яворова, а від повороту на Снідавку йдете пішки до скель, а також від них назад. Загалом тривалість такого маршруту складає 6 кілометрів. Він складніший, однак у Вас буде багато часу для того, щоб насолодитися краєвидами. А хіба це не одне з найголовніших під час подорожі Карпатами?
Що подивитись поблизу ?
- Терношорський Гук – це один із найвідоміших водоспадів в Українських Карпатах. Висота водограю становить три метри, а складається з трьох каскадів. Розташований на одній з правих приток річки Безулька.
- Буковецький водоспад, що розташований на річці Рибниця, на північній околиці села Буковець. Висота водоспаду складає приблизно 6 метрів.
- Скала Писаний Камінь – геологічна пам’ятка природи місцевого значення, група мальовничих скель.
- Гора Чорний Грунь – гора в масиві Покутсько-Буковинських Карпат. Висота 1386 метрів. Найближчий населений пункт − Бережниця.
- Колоритні гуцульські селища: Верховина, Криворівня, Косів. Тут можна запросто довідатись чимало цікавого про побут та світогляд гуцулів, а також накупити специфічних сувенірів ручної роботи.
Як дістатись до Терношорської Лади?
Громадським транспортом
Перш за все потрібно добратись до Івано-Франківська будь-яким видом транспорту. Від Франківська до Снідавки 120 кілометрів через Коломию і Косів. З Івано-Франківська до Косова курсують такі автобуси: Івано-Франківськ – Косів (17:10), Івано-Франківськ – Рожнів (17:10), Івано-Франківськ – Кути (17:10), Івано-Франківськ – Вижниця (17:10).
До нашої цілі можна дістатись також потягом Івано-Франківськ – Коломия. Їдемо до кінцевої станції, далі доведеться їхати автобусом або попуткою до Косова. Автобуси з Коломиї до Косова курсують цілий день.
Автомобілем
Виїжджайте з Івано-Франківська в сторону Чернієва по трасі Т0906. За Чернієвом на кільці поверніть на третій з’їзд на Н10 і рухайтесь цією дорогою через Хомяківку і Отинію. Минувши Раківчик, зверніть на Т0905 та їдьте через Шепарівці до Коломиї. В місті на вулиці Юрія Шкрібляка поверніть праворуч на Р24 і рухайтесь нею через Верхній Вербіж, Мишин, Ковалівку та Стопчатів. На виїзді зі Стопчатова на кільці поверніть праворуч і прямуйте дорогою Р24 через Уторопи та Пістинь до Косова.