Чи знаєте ви, що подорожі Карпатами можуть привести вас до міста, яке лише з в ХХІ столітті два рази змінювало свій статус, не кажучи вже про минулі історичні епохи? Місто Косів, районний центр Косівського району Івано-Франківської області – адміністративно-торговельний осередок галицької Гуцульщини. Це колиска майстерень прикладного мистецтва, яка може закохати в себе назавжди. Багато хто знає його як центр унікальної косівської кераміки, аналогів якої треба ще пошукати (але не вийде, скажемо вам по секрету).
Походження назви Косів має кілька інтерпретацій. Можливо, етимологія йде від слова «кос», що гуцульською позначало дрозда. Інша легенда свідчить, що в цю місцевість Данило Галицький послав боярина Косича, що оселився у краї і заснував поселення. А вже у 1472 р. у Косівській місцевості була відкрита соляна копальня і найбільша солеварня.
Якщо ви завітаєте у місто Косів, то відпочинок в Карпатах буде насичений різними видами активностей. Звісно, найпершим пунктом має бути похід у гори.
Туристичні маршрути поблизу Косова
Знайомство з містом Косів закладайте з пішої екскурсії до Водяного Млина. Починається екскурсія від туркомплексу «Карпатські зорі». Далі треба спуститися стежкою до р. Рибниці та вийти на вул. Над Гуком. Коли перейдете міст, рухайтеся в напрямку до шосе Косів-Верховина, що веде до с. Город. Далі прямуйте вздовж шосе ще 800 м. Потім пройдіть спуском вниз до р. Рибниця, аж поки не побачите модернізований Водяний Млин. На зворотному шляху пройдіть повз дамбу, і скористайтеся тим же шляхом, що приведе до туристичного комплексу.
Якщо ви оберете маршрут Косовом «Оглядовий», то потрапите на Міську чи Замкову гору (450 м), що розташована в центрі. На вершині видніються скелі – пісковики, яким близько 10-20 млн. років. Міська гора – найлегший пішохідний маршрут, який без втоми дасть можливість насолодитись краєвидами Карпат.
Так як історія м. Косів пов’язана з опришківським рухом й О. Довбушем, можна подолати нескладний шлях до Каментистого Хребта й Каменя Довбуша. Каменистий хребет (700 м) – один із крайніх хребтів Покутсько-Буковинських Карпат від Шешорів до Косова.
На хребет добираються різними шляхами, навіть якщо погода Карпат непривітна. Найвідоміший напрям – від туркомплексу «Карпатські зорі» по вул. Над Гуком. Маршрут пролягає вздовж р. Рибниці і водоспаду Гук до дороги колишнього Косівського лісництва. Від дороги буде розвилка, з якої зверніть ліворуч. Цей напрям виведе через туркомлекст «Байка» до гребеня Каменистого хребта і Каменя Довбуша.
Якщо з міста Косів почати маршрут на гору Сопка (620 м), то починати сходження теж варто від «Карпатських зорей». Звідси прямуйте до асфальтованої дороги, де видніється кам’яний хрест. Далі на розвилці тримайтеся стежки праворуч, що веде на північ. Коли дійдете до маркувального знаку Н2S, поверніть праворуч і тримайтеся спуску до Сірководневого джерела (550 м над рівнем моря). Потім продовжуйте йти тією ж стежкою, що приведе до г. Сопка.
Цікаві місця у Косові
Наступним пунктом відпочинку, який ви маєте внести у свій список для подорожі Карпатами, буде огляд культурної спадщини міста Косів, бо крім солеваріння в регіоні розвивалися мистецькі промисли й курортна галузь.
Косівщина відома косівською мальованою керамікою, унікальність якої у 2009 році було віднесено до списку об’єктів нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО. Регіон є центром гуцульського народного мистецтва. Надбання майстрів можна оглянути в музеях міста Косів.
Сувеніри з подорожі повинні нести в собі краплю місцевого колориту чи якесь символічне значення. Однак ще краще, коли ці пам’ятні речі – справжні витвори мистецтва! Не забудьте відвідати Сувенірний ринок в м. Косів, який працює щочетверга та щосуботи (окрім релігійних свят). Тут з легкістю можна знайти чудові вишиванки, унікальну косовську кераміку, вироби з натурального дерева і ще багато цікавинок ручної роботи за цілком демократичними цінами. Проте любителі поторгуватись та придбати справді неординарні сувеніри мусять встати раненько, годині о 4, оскільки біля 11 години ринок потрохи пустіє.
Карпати – це місце водоспадів. Не оминуло це правило і м. Косів, оскільки на його південно-західній околиці розташований водоспад Косівський гук – геологічна пам’ятка природи місцевого значення. Утворений річкою Рибниця, Косівський гук утворює кілька мальовничих каскадів, загальною висотою близько 2,5 м.
Ще однією місцевою геологічною пам’яткою є Косівська гора – чудове місце для панорамного огляду місцевості.
Відносно недалеко (близько 30 км) розташовуються також два колоритні гуцульські селища – Криворівня та Верховина.
Як доїхати до Косова
Громадським транспортом
Найближча залізнична станція у м. Косів – це Вижниця. Станція приймає лише приміську електричку Чернівці-Вижниця. Потягом до Чернівців можна добратися із залізничних вокзалів Києва, Одеси, Білгород-Дністровська, Львова й Рахова.
Автомобілем
З Ужгорода: трасою H09 через Мукачево, Хуст, Рахів, Татарів, Ворохту, Верховину. Зі Львова: трасами H09 і H10 через Івано-Франківськ, Коломию та Яблунів. З Києва: трасою H03 через Житомир, Хмельницький, Ярмолінці, Чортків та Заболотів.
Через Косів проходить автомобільна дорога P24 Коломия - Ворохта.