З прадавніх часів Карпати вважаються місцем, в якому можна відчути прилив сил, осягнути мудрість поколінь та отримати в дар довголіття. Якщо Ви не раз проводили відпочинок в Карпатах, то, мабуть, помічали, що тут покращується настрій та самопочуття, та і взагалі, якось легше дихається. Таке відбувається не просто так. Тут знаходиться найбільше точок, в яких енергія Землі виходить на поверхню ‒ так звані «місця сили». Тож ми пропонуємо під час Вашої подорожі Карпатами завітати в одне з цих місць.
Гора Писаний Камінь знаходиться недалеко від села Верхній Ясенів Верховинського району Івано-Франківської області. Це мальовничий скельний комплекс висотою від 2-ох до 20-ьох метрів. Скелі з пісковика простягаються майже на 100 метрів з північного заходу на південний схід. Вгорі на скелях утворюється горизонтальна поверхня, на якій Ви можете насолодитися захопливим пейзажом, відпочити та зануритись в медитацію.
Сама гора схожа на зрізану піраміду. З північної сторони скеля дуже обривиста, в деяких місцях навіть нависає над підніжжям. А з іншого боку, на положистій стороні скелі, розташовані петрогліфи, через які це місце і називають ‒ гора Писаний Камінь. Тут зображені трафаретні фігурки людей, ромби, кола та хрести. Дослідники стверджують, що петрогліфи можуть належати до різних епох: доби язичництва або первісного християнства. На їхню думку, ці скелі в минулому служили святилищем для наших предків. Про це свідчать дев’ять круглих чаш, що вирубані в скелі.
Карпатські мольфари вважають що гора Писаний Камінь – це священне місце, а чаші заповнені водою – це архаїчні жертовники, які мають невипадкове розташування. За легендою, якщо збовтати в них воду ‒ піде сильний дощ.
Легенда гори Писаний Камінь
Не дивно, що такі дивакуваті скельні утворення приманюють до себе чимало уваги, разом з якою на світ народжуються все нові й нові легенди. Про одну з таких ми зараз і повідаємо. В легенді розповідається про часи, коли похід Карпатами був небезпечним не лише через складні погодні умови, але й через безжальних і могутніх велетнів. Однак якось після смерті лідера гігантів, вони з часом ставали все менші й менші, через що й зовсім зникли. Про цю трагічну історію свідчить й сам Писаний Камінь, адже кажуть, що це ніщо інше як надгробна брила тому самому ватажку велетнів. Однак, це ще не все. Подейкують, що не всі його потомки вимерли, і десь під землею, в тісній печері, все ще сидить велетень-старожил і гортає сторінки книги пройдешніх і майбутніх днів. Кожен день він читає ту книгу і вичікує час, коли знайдеться обранець, що зможе замінити його на цьому важливому пості.
Перші документи, в яких згадується гора Писаний Камінь, датуються 1758‒1760 роками. Документи створені наглядовою комісією короля Августа III для вивчання та опису територій зі спірними межами. Перші дослідники приїхали на гору Писаний Камінь у 1933 році. Це була варшавська експедиція етнографів та істориків. Львівський археолог М. Банкрівський у своїй книзі «Сварожі лики» (1992 р.) припустив, що гора Писаний Камінь є міжплемінним культовим центром, який утворився не пізніше VIII – IX століття.
А на завершення Вашої подорожі Карпатами станьте поруч зі скелею, прикладіть руки та чоло і загадайте заповітне бажання. Якщо вірити легенді, воно неодмінно здійсниться, а відпочинок в Карпатах стане пам’ятним для вас.
Маршрут до Писаного Каменю
Добратись на гору Писаний Камінь можна з кількох населених пунктів. Наприклад, з села Буковець, вірніше, з Буковецького перевалу через гору Капілаш. Дорога в 6 кілометрів пролягає безлісою місцевістю. Також Ви можете піднятись на гору з центру села Верхній Ясенів. Ця дорога трохи коротша, але тут різкіше набирається висота. Найдовший маршрут починається в селі Розтоки і веде гребенем хребта. Відстань – 7 кілометрів. Менш відомий маршрут на Писаний камінь стартує в селі Білоберізка. Тут є можливість проведення подорожі Карпатами верхи на конях.
Що цікавого подивитись поблизу?
- Гора Синя Кичера, що знаходиться в Покутсько-Буковинських Карпатах поряд з селом Верхній Ясенів в Івано-Франківській області. Висота гори складає 1168 метрів над рівнем моря.
- Водоспад Млинський, який розташований на потоці Млинському в Івано-Франківській області неподалік від села Білоберізка. Висота перепаду води становить приблизно 2 метри. Утворився із пісковика стійкого до ерозії.
- Лужківський водоспад ‒ розташований в Косівському районі Івано-Франківської області поряд з селом Великий Рожин. Водоспад заввишки 14 метрів. Утворився на лісовому потічку Рабінець.
- Терношорська лада – незвичайний скельний комплекс, що знаходиться на межі двох високогірних сіл Снідавка і Яворів. Його вік налічує кілька мільйонів років. За припущенням науковців, це стародавнє святилище.
Як дістатись?
Громадським транспортом
Добратися до сіл, з яких починається маршрут на Писаний Камінь, можна як з Верховини, так і зі сторони Косова. З автовокзалу в Івано-Франківську декілька разів на день курсують автобуси на Верховину та Косів. З Верховини та Косова також ходять автобуси на Буковець, Білоберівку, Верхній Ясенів та Розтоки.
Автомобілем
Власним авто з Івано-Франківська рухайтесь трасою Н-09 до села Татарів, а там поверніть за вказівником «Верховина, Косів» і рухайтесь до села, з якого Ви вирішили почати свій маршрут.