У Львові та його околицях розташовано чимало прадавніх історичних пам’яток. Всі вони добре відомі, там завжди можна побачити велику кількість туристів, яким цікаво побувати в історичних місцях. Проте є чимало місцин, які невідомі широкому загалу, але мають величну та значущу історію. Саме таким місцем є Старе село, Львівська область по-справжньому може пишатись такою пам’яткою.
Зауважимо, що по всій Україні є багацько сіл з назвою Старе село, проте на Львівщині воно дійсно найдавніше. Тут живуть люди з давніх-давен, а вперше Старе село було згадане 1454 року, коли можновладець Коломиї Ян Завіша з Ґрабова назначив дотацію для місцевого костелу. Окрім того, село навіть має свій замок. А коли погода у Старому селі тішить теплом та відсутністю опадів – відпочинок в Карпатах вийде на славу.
Старе село належить до Пустомитівського району Львівської області, а відстань від села до Львова складає трохи більше 10 кілометрів. В часи князів було вирішено звести тут потужну фортецю, яка б і оберігала Львів від підступів ворога.
Замок у Старому Селі
Ледь не вперше дослідники змушені визнати, що не можуть встановити точний час, коли побудували замок у Старому селі. Мало того, не встановлено навіть архітектора цього замку. Згідно з деякими версіями, Старосільський замок побудували у другій половині XVI століття як весільний подарунок князю Василю Костянтину Острозькому від Яна Тарнавського – коронного гетьмана. За іншими твердженнями, замок у Старому селі збудували в середині XVII століття. Довести чи спростувати обидва твердження поки неможливо. Попри це, замок у Старому селі має стіни висотою у 8 метрів та шириною більше як 2 метри, які до сьогодні дивують своєю могутністю. Площа фортеці становить 2 га.
Старосільський замок має форму неправильного п’ятикутника, на кутах якого височіють башти, що оформлені у вигляді корони. Самі башти оздоблені дивними елементами каменепластики, які виконані в стилі пізнього ренесансу. На найбільшій, триярусній вежі зображені княжі герби – Огончик та Леліва, тодішніх острозьких власників. Однак в історії Старосільського замку є і достеменно відомі факти. Зокрема, у 1642 році гетьман запорізького війська Богдан Хмельницький вперше зруйнував фортецю. Після цього замок у Старому селі відбудували і добре укріпили. Да так, що замок витримав кілька турецьких нападів, що й не дивно, враховуючи що за його стінами було зосереджено більшу частину львівського арсеналу.
З середини XVIII століття Старосільський замок змінює власників – ними стають князі Чарторийські. З часом вони виїхали звідти до столиці, а замок у Старому селі став для них далеким і забутим. Коли на Галичині встановилося певне затишшя, велика захисна фортеця у Старому селі стала непотрібна. Після цього й аж до початку Другої світової війни власником старих мурів був граф Альфред Потоцький – намісник королівства Галичини та Володимирії, маршал Львівського сейму. Він перетворив Старосільський замок на винокурню та пивоварню.
Теперішні старожили пам’ятають, як в Старосільському замку проводили показ фільмів та діяв клуб. Стіни замку досить непогано збереглися, але з п’яти башт вціліли лише три. Колись навколо замку був виритий глибокий рів та насипані високі вали. А щоб добратися до Старосільського замку потрібно було їхати через болота і греблю.
Легенда Старосільського замку
Чи не кожен замок оповитий таємницями та легендами, і замок у Старому селі – не виключення. Згідно з переказами, під час будівництва замку для міцності в будівельний розчин додавали курячі яйця, які звозили з усіх навколишніх сіл. Легенда розповідає про шляхтича, якого засудили до смертної кари за якісь злочини. Можновладці вирішили, що подарують йому життя, якщо він привезе два вози курячих яєць, не розбивши жодного. Чоловік виконав завдання, привіз яйця і жодного не розбив. Але коли всі дізналися, що вони зварені – його все одно стратили.
Храм в Старому селі
Окрім старовинного замку, Старе село в Львівській області ще має чим похвалитись. В селі є церква, яку збудували ще в 1742 році. Вона виконана з дерева у формі трьох зрубів. Центральний зруб – найбільший, квадратної форми, до нього приєднуються два менші зруби зі східного і західного боків. Також центральний зруб накритий куполом, інші закриті дахом звичної форми. До 1892 року церква називалася в честь св. Миколая, проте від того моменту вона має назву церква Усікновення Голови Івана Хрестителя.
Відпочинок в Старому Селі
Якщо погода у Старому селі навесні чи влітку радує сонечком, то радимо звернути увагу на базу відпочинку «Бухта Вікінгів». Тут можна непогано розважитися, адже до послуг відпочивальників майданчики для футболу, баскетболу, бадмінтону, чимало спортивного інвентарю, а також батути, електрочовен, аквазорб, катамарани та багато іншого. При бажанні відпочивальники також можуть повпражнятись у стрільбі з лука, помпової чи пневматичної рушниці, покататись на конях чи порибалити. Знаходиться ця місцина за адресою: Старе село, вул. Лісова 14. Телефон для довідок: 067 512 55 55.
Що подивитись поблизу?
Справжній відпочинок в Карпатах не обмежується відвідинами однієї локації, а всіляко закликає до ширшого дослідження цього чудового регіону. Якщо погода у Старому селі дозволяє, то після оглядин Старосільського замку можна завітати в кілька місць неподалік.
- Хочете більше старовинних фортець? Ласкаво просимо до Свірзького замку, що всього в 25 км від Старого села. Багатьом він буде знайомим за радянською екранізацією «Трьох мушкетерів».
- Для багатьох цікавим буде побачити грот Прийма – колишню стоянку неандертальців.
Як доїхати до Старого Села?
Громадський транспорт
Де б Ви не знаходились, перш за все прямуйте до Львова. Сюди йдуть поїзди та автобуси зі всіх куточків нашої країни. Зі Львова в напрямку Старого села йде електричка Львів – Ходорів. Вона відправляється з приміського вокзалу. Автобусам до Старого села Ви теж доїдете. Вони відправляються з автостанції №5, що на вулиці Луганській 2.
Автомобілем
Доїхати до замку у Старому селі Ви можете дорогою Н-09 в сторону Давидова, а перед селом Відники потрібно повернути вправо. Дорога зі Львова забере не більше години, оскільки дорожнє покриття тут в хорошому стані.