Львівські храми та собори відомі не тільки в Україні, але й далеко за її межами. У Львові, а особливо в центральній його частині, розташована надзвичайно велика кількість автентичних церков. Від їхнього вигляду перехоплює подих у туристів та гостей міста. Люди їдуть сюди, щоб помилуватися колоритом храмового проектування та осягнути неповторність і могутність релігійних будівель.
Коротка історія собору
Одна з неймовірних сакральних пам’яток Львова – комплекс колишнього Домініканського монастиря. Його заснувала дружина князя Лева, Констанція, в другій половині XIII століття. Вона запросила до Львова представників Домініканського ордену, для яких спершу спорудили храм з дерева. Проте, вже в 1405 році замість дерев’яного костелу звели церкву Божого Тіла.
В XV столітті храм сильно постраждав від пожежі, але вже до кінця того ж століття на місці зруйнованого костелу польський архітектор Микола Чехов, зводить новий собор в готичному стилі з каменю та цегли. Тоді ж при храмі засновують чоловічий монастир, в якому розміщувалося 4 братства: імені Розарії, Ісуса, св. Анни і братство Третього чину.
На жаль, у 1742 році на склепінні храму з’явилися тріщини, і у 1749 році його розібрали. Тоді ж почали будувати новий Домініканський собор. У 1865-му, за проектом Ю. Захаревича, біля собору звели чотириярусну дзвіницю і перебудували келії монастиря. По закінченню Другої світової війни, орден Домініканців залишив Львів.
Інтер’єр та оздоблення
Домініканський собор у Львові – це неповторна пам’ятка архітектури, яка своїм виглядом заворожує та приковує увагу відвідувачів. Овальний у плані костел з красивими скульптурами на фасаді та величезним написом Soli Deo Honor et Gloria (Єдиному Богу честь і хвала) – творіння військового інженера Яна де Вітте 1748–1764 років. Пізньобарокова святиня вражає пишністю декору ззовні і всередині. В інтер’єрі під куполом постаті святих домініканців вирізьблені з дерева. У вівтарі чорне розп’яття з ебенового дерева, яке датують XIII ст. На лівій стіні храму епітафія з білого мармуру присвячена графині Дунін-Борковській, яку створив всесвітньо відомий данський скульптор Бартель Торвальдсен.
В атеїстичний час у всьому комплексі домініканського монастиря влаштували музей історії релігії і атеїзму. Тепер домініканський монастир має ім’я Пресвятої Євхаристії (народна назва Божого Тіла) і належить греко-католицькій громаді. У стінах монастиря діє музей історії релігії. Тут можна побачити багату колекцію експонатів, що розповідають про релігійні визнання у світі.
Підземелля Домініканського собору у Львові
Релігійні споруди часто облаштовані просторими та містичними підземеллями, втім підземелля Домініканського собору вважаються найстарішими у всьому Львові. Кам’яну кладку в цьому місці дослідники датують XIII століттям. Деякі історики стверджують, що підземелля Домініканського собору є залишками палацу князя Лева, який заснував місто. Цей палац мав назву Нижній, в контраст відомому Високому Замку на Замковій горі.
Після того як був збудований Домініканський собор, найвідоміша практика домініканців перемістилася в його підземелля: тут катували ув’язнених єретиків та відьом. А в період Відродження в тутешніх підземеллях проводили поховання знатних жителів Львова.
Ви теж можете відчути автентичну атмосферу цієї споруди та краще зрозуміти її історію, спустившись в підземелля Домініканського собору. Втім, катувати там нікого не будуть.
А ще по вихідним Домініканський монастир у Львові влаштовує концерти органної музики.
На концерт органної музики приходьте о 15 год. в п’ятницю, суботу та неділю.
Екскурсія підземеллями Львова
Відпочинок в місті старого Лева важко уявити без атмосферних прогулянок та цікавинок. Ті охочі, що наважаться відправитися на екскурсію підземеллями Львова, матимуть змогу побачити реконструйований зал тортур з відновленими знаряддями для катування. Також Ви знайдете там келію монаха-відлюдника, в якій повністю відновили предмети побуту. Перебуваючи в підземеллі, як не оцінити старовинну кам’яну кладку та не послухати цікаві легенди? На екскурсію підземеллями Львова можна відправитись в будь-який день.
Вас чекатимуть на Катедральній площі 2 о 10:00, 12:00, 15:00 та 16:00 год. Вартість екскурсії становиться 100 грн. для дорослого та 75 грн. для дітей.
Відомі сакральні святині Львова
Якщо Вас цікавить якнайтісніше знайомство з релігійною складовою міста Лева, то крім Домініканського монастиря однозначно варто відвідати наступні місця:
- Архикатедральний собор Св. Юрія – площа св. Юра 5.
- Костел та монастир бернардинів (церква святого Андрія) – площа Соборна 1.
- Вірменський катедральний собор – вул. Вірменська 9.
- Храм Успіння Пресвятої Богородиці (Успенська або Волоська церква) – вул. Підвальна 9 (вул. Руська 7)
- Храм святого Івана Хрестителя – вул. Ужгородська 1.
- Катедральний собор Успіння Пресвятої Діви Марії (латинська катедра) – площа Катедральна 1.
Як дістатись до Домініканського Собору
Ця релігійна прикраса Львова чекає на Вас на площі Музейній 1, щоденно з 10:00 до 17:00, окрім понеділка.