Найстаріше львівське кладовище – це Личаківський цвинтар. За естетикою та красою він посідає друге місце в Європі після паризького Пер-Лашез. Саме тому він притягує до себе багато відвідувачів, в тому числі й туристів. Тут поховано приблизно 40 тис. людей, але точно сказати не може ніхто, адже площа цього кладовища становить 42 га.
Історія заснування
До XVIII століття у Львові поховання здійснювалися лише на святій землі, тобто поруч з храмом. Проте, після приходу австрійської влади поховання в місті були заборонені, натомість сформували 4 кладовища за межами старого міста. До наших днів дійшло лише одне з них – Личаківське кладовище, і тільки тому, що було призначене для поховання найбагатших львів’ян. Вони ж запрошували найдорожчих скульпторів, які перетворили кладовище у музей просто неба.
Личаківський цвинтар – музей?
На кладовищі є три види поховань: каплички, склепи та звичайні могили. Ясна річ, що в капличках були поховані найбагатші жителі Львова. А найбагатшими були ті, хто мав власну справу, часто пов'язану з алкоголем. До прикладу, одразу при вході на Личаківський цвинтар можна побачити капличку, майстерно виконану з червоної та білої цегли. В ній похований Карл Кісельк. Він почав з того, що придбав бочки з-під пива, а закінчив життя власником одної з львівських пивоварень. Він стверджував, що пиво корисно приймати не тільки внутрішньо, але й ззовні, тому заснував лікарню, в якій лікували пивними ваннами. За його словами, купання в пиві не тільки омолоджує шкіру, але й відновлює нервову систему.
Також поруч зі входом на Личаківський цвинтар можна побачити каплицю іншого знатного львів’янина – Бачевського. Сьогодні цей рід відомий завдяки ресторації Бачевських в центрі Львова. Проте в ті часи Бачевський почав свій бізнес з виробництва горілки. Вважається, що на початку XX ст. горілка Бачевського була найкращою в Європі. Її постачали до двору австрійського імператора та польського президента. Та, на жаль, 1 вересня 1939 року німці бомбили Львів та розбомбили три стратегічні об’єкти: залізничний вокзал, головну пошту та горілчаний завод Бачевського.
Завітавши на Личаківське кладовище у Львові, перш за все прогуляйтеся вздовж центральної алеї. Тут поховані найбільш поважні львів’яни, і це не тільки українці, але і поляки, вірмени та інші люди, що творили львівську історію. Зокрема, тут спочиває Ігор Білозір, який в прямому та переносному значенні поклав своє життя за українську пісню. Або ж Маркіян Шашкевич, який був одним із засновників товариства «Руська Трійця». Також Личаківський цвинтар у Львові знаний як місце, де похований Іван Франко – геній української літератури. Він знав 14 мов, перекладав більш як з 20 літератур світу, а протягом свого життя написав приблизно 6000 творів. Тут спочиває й Соломія Крушельницька – чи не найвідоміша оперна співачка у світі на початку XX ст.
Зайшовши на Личаківське кладовище, праворуч Ви зможете побачити поле почесних поховань, яке створили зі здобуттям України незалежності. Тут хоронять людей, що віддали своє життя за ідею української незалежності: поетів, письменників, шестидесятників, героїв Небесної Сотні та героїв АТО. В цій секції кладовища можна побачити порожні місця, мабуть, тут будуть поховані герої сучасної російсько-української війни.
Розглядаючи Личаківський цвинтар у Львові, Ви побачите розкішні та незвичайні пам’ятники, які височіють над могилами знатних людей, наче витвори архітектурного мистецтва. Особливо в глибині цвинтаря, де знаходяться старовинні поховання. Личаківське кладовище славиться найдавнішими похованнями у Львові, які сягають 1700-их років. Кожен старовинний надгробок несе в собі якусь символіку та історію, тому Личаківський цвинтар є таким цікавим.
Личаківське кладовище – це своєрідний музей, де можна замислитись про вічне та дізнатися чимало про цвинтарну символіку: приміром, чому на багатьох надгробках ми бачимо мак або чому на могилах стоять поламані колони.
Екскурсії по Личаківському кладовищі
Безумовно, таке колоритне місце не могло б обійтись без екскурсій. Вони тривають 1 годину. Екскурсія для груп з 10 людей – 150 грн. Для групи більше як 10 людей – 200 грн. Якщо ж Ви хочете побачити більше за той самий час, є можливість замовити екскурсію на електромобілі для 5 осіб. Її вартість складає 300 грн.
Зарезервувати екскурсії по Личаківському кладовищі можна за телефоном: (032) 275 5415. Вхідний квиток для дорослого коштує 50 грн., для дітей та студентів – 30 грн., а щоб отримати дозвіл на фото та відеозйомку доведеться доплатити 10 грн.
Як доїхати на Личаківське кладовище?
Центральний вхід на Личаківський цвинтар у розташований на вул. Мечникова 33 (кінець Пекарської). Щоб доїхати сюди з центру міста Вам потрібно сісти на трамвай №1, який їде прямо до центрального входу. Або ж на №2, який зупиняється на вул. Личаківській біля церкви святого Петра й Павла. Звідти слід спуститися вниз по вулиці Мечникова до головного входу. Це забере приблизно 5 хвилин.
Із залізничного вокзалу до Личаківського кладовища їде автобус № 29, який також зупиняється поруч з церквою Петра й Павла на Личаківській. Як далі рухатись, Вам вже відомо. Крім того, із головного залізничного вокзалу прямо до головного входу на Личаківський цвинтар курсує й трамвай № 1.
До речі, доїхати на Личаківське кладовище можна і власним транспортом, адже на площі перед музеєм облаштована автостоянка. Ну а якщо Ви маєте натхнення прогулятися чарівним Львовом, то з центру до цвинтаря веде вулиця Пекарська. Ця прогулянка займе орієнтовно 30 хвилин.