Львів – чарівне міcто кави та героїчного минулого. Тут на кожному кроці знаходяться оригінальні будівлі із захопливими легендами та історіями. Але гуляючи містом в жарку літню пору, так хочеться сховатися від спеки й сонця.
Саме в такий час бажаєш зануритися в приємну паркову прохолоду, і годинами милуватися красою львівських парків, прогулюючись під високими, розлогими деревами. Місце, що найкраще для цього підходить – Шевченківський гай у Львові. На площі 36,6 га Ви матимете змогу не тільки чудово провести жаркий літній день, а й поринути з головою в українську культуру та побут. Етнографічний парк «Шевченківський гай» визначають як скансен – музей просто неба. Крім того, Шевченківський гай у Львові – це один із найстаріших скансенів у Європі.
Історія створення етнопарку «Шевченківський гай»
Територію, на якій знаходиться Шевченківський гай, львів’яни інколи називають Кайзервальд. Ця назва виникла ще в часи Австро-Угорської імперії. Приїхавши на територію Західної України, цісарю Францу Йозефу Першому дуже сподобалося місце, на якому зараз знаходиться етнопарк, тому він розпорядився надати цим землям статус цісарських. З того час тутешній ліс називали Кайзерівським, тобто цісарським (з німецької).
В другій половині XX століття місцеві урядовці вирішують використати територію парку Кайзервальд на користь міста і створити тут музей народної архітектури та побуту, кілька розважальних закладів та спортивних майданчиків. На жаль, його так і не втілили в життя. Проте, вже в 1971 році Іларіон Свєнцінський таки реалізував цей проект у скансені «Шевченківський гай», хоча й частково.
Прогулянка Шевченківським гаєм
Шевченківський гай поділений на етнозони у вигляді маленьких сіл, які представляють регіони Західної України. На території кожного з таких сіл-музеїв, окрім хатинок, є школа, дерев’яні церкви та млини. Загалом понад 100 збережених пам’яток народної архітектури. Крім того, в етнопарку експонують 22 тис. старовинних предметів побуту.
Завітавши в Шевченківський гай у Львові, у Вас з’явиться відчуття ніби Ви перемістилися в часі, адже всі будівлі дуже старовинні, в кожну можна зайти і подивитися, як колись жили українці. Це ідеальне місце для екскурсії з дітьми, адже тут проводять багато майстер-класів, зокрема з гончарства, писанкарства, соломоплетіння. Також можна опанувати техніку розпису вибійчастих тканин, техніку малювання на склі, техніку розпису писанок і навчитися створювати народні іграшки.
Щорічна програма святкувань
Відвідувачі Шевченківського гаю не нудьгуватимуть, адже на території проходить чимало етносвят, наприклад, «Різдво в гаю», фестиваль «Спалах Різдвяної Зірки», етнографічно-інтерактивне дійство «Закликання Весни», фестиваль «Великдень в гаю», дитячий всеукраїнський фестиваль «Казка в гаю», нічні екскурсії «Забави на Петра», святкування дня Незалежності України, етнозабава «День гарбуза» та театралізована екскурсія до хатинки Святого Миколая.
Надзвичайно цікаво приїхати в Шевченківський гай на Різдво 7-8 січня. Ви матимете нагоду взяти участь в традиційному Різдвяному Вертепі, наколядуватися разом з колядниками, скуштувати смачнючих пампушків, медової куті й запашного узвару. Зможете завітати на Різдвяний Ярмарок і власноруч створити Різдвяну Зірку. Загалом, завітавши в Шевченківський гай на Різдво, Ви отримаєте незабутнє сімейне свято.
Крім того, програма передбачає й інші заходи. Наприклад, музейні зустрічі для дітей. Тут влітку кожного четверга організовують зустрічі для дітей від 6 до 9 років. Кожне заняття має свою тему: від дитячих ігор до ознайомлення зі звичаями та ремеслами. Коштує одне таке заняття 500 грн.
Цьогоріч програма складається з таких подій: Музичний клуб «СпівРозмова – вчимося української співаючи», майстеркласи до дому «Різдвяний Павук» та «Різдвяна Зірка», «Розмови за скринею: експедиція на Полісся», серія підкастів про історію львівського скансесу «Музей на пальцях», виставка живопису Ірини Гресик «На межі звичайного» та багато цікавого. Разом з цим тут влаштовують фотосесії в народних костюмах. А ще у музеї запроваджено послугу «шлюб за добу».
Вартість квитка та графік роботи
При вході в Шевченківський гай розташована каса. Звичайний квиток коштує 70 грн., пільговий – 50 грн. Пільгові квитки можуть придбати учні або студенти за наявності відповідного документу.
Ви можете замовити екскурсію: за годину треба заплатити 300 грн., за дві години – 600 грн. Також екскурсія доступна на англійській чи польській мовах за 500 грн.
Вартість майстер-класів коливається від 25 до 150 грн., а час – від 40 хв. до 3 год.
Загалом, в скансені «Шевченківський гай» ціна доволі лояльна й доступна практично всім, хто виявляє бажання його відвідати.
Графік роботи: щодня з 9:00 до 18:00, крім понеділка та вівторка.
Як доїхати?
Шевченківський гай знаходиться в Личаківськису районі Львова, за адресою: вул. Чернеча гора, 1. Добратися сюди зовсім нескладно.
З головного вокзалу Львова, що на площі Двірцевій, відправляється автобус № 29, яким слід доїхати до вул. Мечникова, а звідти потрібно прямувати вулицями Рєпіна, Ніжинською і Чернечої гори до Шевченківського гаю пішки десь 13 хвилин. Також з головного вокзалу Львова можна дістатися сюди трамваєм № 1, який теж довезе Вас до вул. Мечникова.
З центру Львова до Шевченківського гаю можна добратися за 40 хв. З вул. Підвальної прямуйте в гору по вул. Лисенка, тоді пройдіть по вулицях Пісковій, Крип’якевича, Ніжинській й опинитесь на вул. Чернечої гори, що приведе Вас до Шевченківського гаю.