Ледь не кожне місто в світі має свою родзинку, певну візитівку, за якою воно відрізняється від своїх побратимів. А деякі міста – і не одну. Для Львова однією з таких місцин є площа Ринок. Її колорит та насиченість цікавинками забезпечують їй місце у рейтингу найбільш визначних місць Львова.
Львівська ратуша
По центру площі розташований будинок, що є пам’яткою національного значення. Ратуша (від німецького «Rathaus» – дім ради) споконвіків була і є осідком міської влади. Теперішня 65-метрова споруда вже третя на цьому місці. Вона походить з 1835 р. і є витвором архітекторів Ю. Маркля та Ф. Трешера. Це один із символів міста та найвища Ратуша в Україні.
Якщо ви любите підкорювати вершини, то радимо пройти повз двох левів-охоронців при вході до будівлі, увійти всередину та здолати 408 сходинок щоб побачити незабутній краєвид Старого міста. Дорогою нагору вас чекає бонус – механізм старого годинника, що вже понад два століття відбиває години для львів’ян та гостей міста. Цей підйом стане вашою родзинкою екскурсії Львовом.
Щодня з 9:00 до 18:00 оглядовий майданчик Ратуші чекає мужніх підкорювачів.
Адреса: пл. Ринок, 1.
Площа Ринок – серце Львова
Довкола Ратуші, на кожному розі площі, у 1793 р. спорудили криниці-фонтани. Відомий скульптор Гартман Вітвер прикрасив їх скульптурами міфічних богів: Діани, Амфітрити, Нептуна та Адоніса. На свята чи до якихось важливих подій львів’яни дбайливо і святково їх одягають. Це легенди Львова. Подейкують, що для того, щоб повернутись до міста Лева, треба кинути монетку до одного із фонтанів.
Ратушу та фонтани оточує неймовірний архітектурний ансамбль будівель різних епох та архітектурних стилів. Майже на кожному будинку, а їх довкола Ратуші аж 44, ми бачимо охоронну дошку «Пам’ятка архітектури». Це унікальний музей просто неба, наочна історія львівського зодчества – і весь цей комплекс внесено в список ЮНЕСКО.
Безумовно, кожен з цих будинків заслуговує на те, щоб його детально роздивитися та заглибитися в історію, але ж ми розуміємо, що часу у вас не надто багато, тому зверніть увагу на сім найцікавіших і найвизначніших, на нашу думку, місць пл. Ринок:
Палаццо Бандінеллі, музей
Будинок має оригінальний декор. Тут знаходилась перша міська пошта, про що нагадує напис на фасаді. Тепер тут розташований чудовий музей, де крім експозиції ви можете побачити оригінальні інтер’єри. Тож у вас буде уявлення про те, як виглядала більшість будинків Ринку всередині.
Адреса: пл. Ринок, 2.
«Чорна кам'яниця», музей
Відома ця споруда завдяки своєму забарвленню та багатому скульптурному декору. Не один раз вона виступала знімальним майданчиком різних фільмів. Тепер тут крутий і дуже сучасний музей історії Львова, тому для всіх поціновувачів історії це одне з must visit місць.
Адреса: пл. Ринок, 4.
Будинок Корнякта, музей, «Італійський дворик»
Дім грецького купця Костянтина Корнякта у XVI cт. спорудило кілька відомих архітекторів. Сто років по тому будинок став власністю родини польського короля Яна ІІІ Собеського, тому на 2 поверсі будівлі розташований тематичний музей. Вже не одне десятиліття тут діє експозиція «Історичні коштовності». Чотири королівські зали, оформлені у стилі класицизм нікого не залишать байдужим.
Адреса: пл. Ринок, 6.
Коли ввійдете в цей будинок, поверніть ліворуч до сувенірної крамнички і зверніть увагу на стелю – це єдина в місті пам’ятка світської готичної архітектури, адже, на жаль, решта готичного Львова згоріла у пожежі 1527 р. Пройшовши далі у двір, побачите єдину в Україні триярусну ренесансну аркаду-лоджію. Львів’яни називають це місце «італійський дворик» за схожість з внутрішніми подвірями кам’яниць Флоренції та Риму. Коли говорять про романтичний Львів, то неодмінно згадують його.
Італійський дворик використовується як своєрідний культурно-мистецький центр: тут проводять музичні і театральні фестивалі, концерти, виставки та інші заходи. Зверніть увагу на скульптури та речі, що розміщені в галереях двору! Це рідкісні пам’ятки львівської старовини. Кожна з них наділена своєї історією. Наприклад, прангер – стовп ганьби, біля якого відбувались покарання і страти. Він стояв на пл. Ринок у XVI ст. Цей дворик відносять до 7 чудес Львова.
Палац Любомирських
Великий, розкішний будинок, з балкона якого 31 червня 1941 р. проголосили про відновлення Української держави, тому це історичне місце не лише для Львова, а й України загалом. Це зазначено на пам’ятній дошці на фасаді будинку. Колись дім знатного роду, а також резиденція губернаторів у австрійський час. Тепер тут розмістилася «Копальня кави» – легендарний заклад, найдовша кав’ярня-книгарня в Україні (а, можливо, й у Європі). Про всі її секретики та про інші кав’ярні міста Лева можна почитати тут.
Адреса: пл. Ринок, 10.
Кам'яниця Венеційська
Якщо над входом до будівлі ви побачите крилатого лева, то ви прийшли куди слід. Дім, який збудував і де жив консул Венеції Антоніо Массарі. Тепер тут «живуть» знамениті «Криївка», «Львівські пляцки», «Масонська ложа» та «Дуже висока кухня», про які вам окремо розповідаємо тут.
Адреса: пл. Ринок, 14.
Докторський Дім
Площа Ринок, 29 – так званий Докторський Дім (якийсь час він належав докторові Домініку Геппнерові). У його архітектурі можна прослідкувати різні стилі та епохи: від готики до бароко, але відомий він не цим. Якщо придивитися, то над кожним вікном і порталами видно латинські написи. Це старовинні латинські мудрості про людські чесноти і вади.
Адреса: пл. Ринок, 29.
Лавочка закоханих
На північній стороні Ринку майстри-ковалі Товариства Залізного Лева у 2000-х встановили ще один туристичний магніт. Лавка-гойдалка, створена старовинним ковальським способом, стала відомою інсталокацією, що потрапляє до топів романтичних місць Львова та вже є однією з його легенд. Вважається, що пара, яка сяде тут разом, ніколи не розлучиться.
Куди ще піти у Львові?
Якщо ви маєте трохи більше часу, то неодмінно варто побачити й інші визначні пам’ятки Львова. Їх у місті чимало, але ми виділити найбільш знані та колоритні. Детальніше про це читайте у нашому окремому гайді.
Прогулянки містом Лева будуть цікавими, а тому неодмінно розбурхають апетит (не тільки культурний, а й звичайний). А тому рано чи пізно постане питання: де ж смачненько попоїсти?
І тут Львів не залишить вас голодним, адже може запропонувати чимало ресторанів, піцерій, кав’ярень, закладів японської кухні, барів, а також різноманітних закладів національних кухонь світу.
Гарного апетиту та чудових вражень від екскурсій Львовом!