Комплекс Бернардинського монастиря відомий на цілий світ. Це історична та архітектурна пам’ятка Львова, яку спорудили в XVII столітті. От тільки знайти її в місті дуже важко. Коли ми чуємо слово монастир, то на думку одразу спадає церква, але в цьому випадку все зовсім по-іншому. Шукати потрібно оборонні стіни фортеці, а вже за мурами знаходиться костел Бернардинів. Перше, що трапиться Вам на очі – годинникова вежа.
Високі і міцні укріплення монастиря Бернардинів добре збереглися зі східного та північного боку. Історія монастиря починається з середини XV століття, але збудували його на початку XVII століття. Найвідомішим мешканцем монастиря був чернець Ян з Дуклі. Він став першим канонізованим католицьким святим зі Львова. В церковній каплиці лежать мощі святого, а також у 1608 році тут був встановлений надгробок, який зробив із дерева різьбяр Войцех Капінос. А в одному з вівтарів графиня Софія Фредро (матір Андрея Шептицького), встановила ікону святого Яна з Дуклі.
Потрапивши в Бернардинський дворик, Ви зможете побачити там джерело, яке, за легендою, вдарило одразу після поховання святого Яна. Над ним звели красиву ротонду в бароковому стилі.
Сьогодні Бернардинський монастир розмістив у своїх стінах Державний історичний архів Львова. Його вважають одним з найбагатших архівів Європи. Тут знаходиться оригінал акту Берестейської унії з 1596 року про з’єднання західної та східної церков.
Також у дворику монастиря є реставраційні майстерні та діє Перша львівська грильова ресторація М’яса і справедливості. З північної сторони монастиря – простір творчих людей, де часто влаштовують кіно- та мистецькі фестивалі.
Легенда годинникової вежі
Легенда розповідає, що годинник на ній поспішає на п’ять хвилин відтоді, як чернець побачив, що наступають вороги, а попередити охорону міста не мав можливості. Він вирішив перевести стрілки годинника на п’ять хвилин вперед, тоді дзвони забили, а сторожа зачинила браму. Ці п’ять хвилин врятували Львів. Прибувши в Бернардинський монастир, не знехтуйте можливістю піднятися на тутешню вежу, адже з неї відкривається неперевершений вид на старий Львів.
Церква Андрія у Львові
Це серце бернардинського монастиря. Її називають одною з найкрасивіших сакральних споруд Львова. Будівництво церкви розпочалося у 1600 році на місці старого дерев’яного храму. Першим архітектором був монах-бернардинець Бернард Авелідес. Проте, вже у 1613 році продовжив будівництво відомий львівський архітектор Павло Римлян. Трохи згодом він передав проект своєму учневі Амвросію Прихильному. А в 1618 році роботу над костелом очолив польський архітектор Андреас Бемер. Усі ці архітектори працювали з різними стилями, тому зараз в храмі Ви можете побачити прекрасне поєднання ренесансу, бароко та маньєризму.
Церква Андрія у Львові заворожує своїм оздобленням, як зовнішнім, так і внутрішнім. На фасадній стіні Ви побачите статуї святих, що входили до ордену Бернардинів, а на другому ярусі в нішах – скульптури Матері Божої та апостолів Павла і Петра. Якщо зовні храм схожий на фортецю, то всередині це справжня велична святиня. Тут відмінно зберігся фресковий розпис, який був зроблений ще XVIII столітті ченцем-бернардинцем Мазуркевичем.
Костел Бернардинів у Львові часто називають церквою тисячі ангелів. Потрапивши в середину святині, Ви переконаєтесь, що це дійсно так, бо цих крилатих створінь у Андріївській церкві просто не злічити.
Особливої уваги відвідувачів церкви Андрія у Львові заслуговує велетенський декоративний орган, який був створений ще у XVIII столітті. Він складається з 1700 труб та 32 регістрів. На жаль, зараз він не працює, але за свідченнями істориків, цей орган колись був одним з найбільших та найкрасивіших в межах всієї Речі Посполитої.
Релігійні споруди Львова
Чимало туристів приїжджають до Львова, щоб побачити знамениті міські храми. Тож ми склали список для охочих побачити найвідоміші львівські святині.
- Храм Святого Івана Хрестителя – вул. Ужгородська 1;
- Вірменський катедральний собор – вул. Вірменська 9;
- Латинський катедральний собор – вул. Катедральна 1;
- Церква Пресвятої Євхаристії – вул. Музейна 1;
- Архикатедральний собор Святого Юра – площа Святого Юра 5;
- Храм Святих Ольги та Єлизавети – площа Кропивницького 1.
Львів – це виняткова краса і благословенний внутрішній спокій храмів різних конфесій. Це незрівнянна львівська архітектура, яка сповнена прадавньою історією, і якою зачаровується увесь світ. Якщо Ви хочете осягнути справжню українську духовність, Вам обов’язково потрібно відвідати душу України – Львів. Більше про цікаві місця міста Лева читайте тут.
Як знайти Бернардинський монастир у Львові?
Розташовується ця споруда за адресою площа Соборна, 1. Пройдіть з боку Митної площі через фортифікаційну браму монастиря, Глинянську вежу. Проходячи через браму, зверніть увагу на унікальну дерев’яну бруківку, що там покладена. Зробивши декілька кроків далі, Ви потрапите на бернардинський дворик.