Свого час у Львові проживали різні народи. Кожен з них залишив свій слід в історії та архітектурі міста. Ймовірно, це одна із причин, чому сьогодні Львів такий неординарний. Стародавня архітектура міста розкаже і покаже багато історій та легенд. Особливо цікавою для учасників екскурсій є Вірменська вулиця у Львові. Тут Ви почуєте відголос минулого, що колись вирувало у вірменському кварталі.
Вірмени у Львові
Ще у XIII ст. Львів став прихистком для вірмен, яких турки вигнали з історичної батьківщини. Вони компактно оселилися спочатку у районі Підзамче, а тоді частина осіла у середмісті, неподалік Ратуші. В ті часи вірмени у Львові працювали перекладачами, ювелірами, зброярами. Вони мали свою школу, суд, банк, лікарню, бібліотеку, театр, а в 1616 навіть відкрили свою друкарню.
Вірменський квартал – один з найстаріших у Львові. Усі будинки тут є пам'ятками архітектури і датуються XVI–XVIII ст. Всі вони збудовані в різних стилях, але ренесанс, класицизм та бароко переважають. Крім того, вірмени у Львові старалися максимально пристосувати житло для комфортного проживання. Так, наприклад, до середини XVIII ст. всі ворота робили широкими. Це пов’язано з необхідністю сполучення з господарським подвір’ям.
Вірменська вулиця у Львові заворожує кожною своєю будівлею. Радимо розшукати будинок під номером 23. Його називають будинком «Пір року». Чому? А ви підійміть очі догори і все зрозумієте.
Вірменська церква
Знаходиться вона в центральній частині вірменського кварталу і зветься кафедральним собором Успіння Пресвятої Богородиці. Спорудили храм у 1356 р. за проектом архітектора Доринга. Потім у кожному столітті храм добудовували, остаточного вигляду він набув у ХХ ст., тому не дивно, що в ансамблі переплітаються різні архітектурні стилі.
Вірменська церква складається з трьох різних частин. Найдавніша – це частина, в якій знаходиться вівтар, вона була збудована в 1630 році під керівництвом архітектора Войцеха Кєляра. Порівняно нова частина – притвор, який збудували із західної сторони храму у 1908 році за проектом Францішка Мончинського. Проте, вся краса собору Успіння Пресвятої Богородиці знаходиться всередині.
Вам однозначно потрібно увійти до храму, щоб побачити центральний мозаїчний купол та фантастичні розписи Яна Генрика Розена, у яких багато цікавої символіки і містики. У лівій наві храму нещодавно відкрився музей вірменської культури, тому є можливість почути з вуст вірменина історію, яку творили вірмени у Львові. Також він розповість Вам про особливості храму, його оздоблення та багато про звичаї і традиції львівських вірмен, яких сьогодні в місті є чимало.
У правій наві церкви є двері, які виведуть вас у дворик, що не раз був знімальним майданчиком різних фільмів. Тут багато цікавих скульптур та родзинка – капличка XVIII ст., в якій дерев’яна скульптурна група «Розп’яття з предстоячими», що зроблена без використання жодного цвяха.
Вірменська церква у Львові знаходиться за адресою: вул. Вірменська, 7/13, проте вхід сюди знаходиться з боку вул. Краківської. Відвідати храм Ви можете в будь-який день з 8:00 до 19:00.
Церкви, храми та собори Львова
Окрім собору Успіння Пресвятої Богородиці у Львові є ще багато красивих храмів з неповторним оздобленням і цікавою історією. У всі часи львівські церкви були невід’ємною частиною не тільки релігійного, але й культурного життя. Неспроста кажуть, що Львів – це місто 100 церков. Навіть складно уявити сучасний Львів без всіх його релігійних споруд, адже заради його чудового архітектурного та релігійного ансамблю сюди приїжджають туристи з цілого світу. Велика кількість релігійних святинь раз у раз доводить багатонаціональність Львова. І тільки людина, яка побувала у Львівських храмах, може сповна відчути цю неповторну атмосферу старого міста. До Вашої уваги список храмів Львова, які обов’язково слід побачити:
- Храм Святого Андрія (церква і монастир бернардинів) – площа Соборна 3а;
- Гарнізонний храм святих апостолів Петра і Павла – вул. Театральна 11;
- Домініканський собор – площа Музейна 1;
- Церква святих Ольги та Єлизавети – площа Кропивницького 1;
- Собор святого Юра – площа святого Юра 5;
- Успенська церква – вул. Руська 7 (вул. Підвальна 9).
Гарного вам відпочинку!
Як дістатись?
Вірменський квартал у Львові розташований в центрі, поруч із площею Ринок.
Автобусом № 138 можна доїхати до зупинки «Проспект Свободи», автобусом 46 – до зупинки «Театральна», а № 9 – до Театру опери та балету. Від будь-якої з цих точок дістатись до Вірменської церкви можна пішки за 5 хв.
Від залізнодорожнього вокзалу – автобусом № 29 до Театру ляльок.
Від автовокзалу на вул. Стрийській – автобусом 3А до вул. Підвальної.