Одне з найвизначніших місць Львова – Архикатедральний собор св. Юра на Святоюрській горі. Храм відноситься до грандіозного ансамблю архітектури рококо XVIII століття. Окрім собору до нього входять митрополичі палати, дзвіниця та колишні монастирські приміщення, а також сади й мури навколо.
Історія собору
Місце на якому стоїть собор святого Юра – Святоюрський пагорб, окутане легендами і таємницями. Історики досі не можуть назвати точний час, коли тут постала церква. Після проведених розкопок, на Святоюрській горі було виявлено печерний монастир, що існував тут ще до появи християнства на Русі. Навіть сьогодні можна подивитися на його залишки в нижніх Митрополичих садах.
Вперше про храм на Святоюрському пагорбі згадується в 1280 році. Саме в цьому році князь Лев Данилович заснував тут перший дерев’яний храм, а при храмі – монастир отців Василіан. Пізніше, в 1340 році (велика пожежа у Львові), храм згорів разом з іншими будівлями старого Львова.
Кам’яний собор, який ми зараз бачимо, почали будувати у XVIII столітті. У 1744 році заклали перший камінь в фундамент цього красивого, пишного храму. Будівництво завершилося в 1760 році, але ще 10 років собор оздоблювали. Архітектором храму був тодішній геній будівництва Бернард Меретин. Над оздобленням храму працювали відомий художник Лука Долинський та славетний архітектор Йоган-Георг Пінзель. Його скульптури увінчують фронтон собору: скульптура Юрія Побідоносця, Папи Лева IV і Атанасія Великого.
Цікаві факти та значення для вірян
Церква святого Юра у Львові – це головний греко-католицький храм міста. Святиня входить до переліку об’єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Крім того, під будівлею собору є крипти з похованнями, де очікують воскресіння багато достойників церкви, як-от митрополит Андрей Шептицький та патріарх Йосип Сліпий. Також церква святого Юра відома на всю Україну завдяки дзвону на тутешній дзвіниці. Це найдавніший дзвін в нашій країні, на ньому є напис, який засвідчує, що дзвін вилитий в 1341 році.
Митрополичі палати – це чинна резиденція львівських єпископів, де проживає митрополит Ігор Возняк та єпископ-помічник Володимир. В цій будівлі свого часу проживали папа Іван-Павло II, митрополит Андрей Шептицький та патріарх Йосип Сліпий.
Церква святого Юра славиться ще й Митрополичими садами, які розташувалися за будівлею Митрополичих палатів. Вони складаються з двох частин: Верхніх садів та Нижніх садів. Завітавши на територію Верхніх митрополичих садів, Ви побачите красиві паркові композиції, ретельно продумані та доглянуті. До того ж тут Ви матимете нагоду подивитися на герб Львівської Архиєпархії. Він оформлений з рослин та квітів. Нижні митрополичі сади, на жаль, не так добре доглянуті, як вищезгадані. Це пов’язано з тим, що земля під ними належить комунальній власності, а не митрополії.
Собор святого Юра відомий не тільки мощами багатьох святих, що там знаходяться, але і реліквіями святого папи Івана Павла ІІ та копією Туринської плащаниці. У південній наві храму – Теребовлянська Божа Матір, найстаріша плачуча ікона України.
Якщо Вам цікаво побачити незвідані місцини міста Лева, неодмінно зазирніть до Собору святого Юра. Сюди можна приходити щодня, з 11:00 до 17:00 працівники церкви організовують екскурсію митрополичими садами, а відвідати сам храм можна з 7:00 до 20:00.
Телефон для довідок: (097) 702 7717
Цікаві релігійні споруди Львова
Для людей, яким подобаються сакральні будівлі Львова, пропонуємо невеликий список найбільш відомих святинь міста:
- Церква святого Андрея Первозваного (Монастир та Костел Бернардинів) – площа Соборна 3а;
- Гарнізонний храм апостолів Петра і Павла – вул. Театральна 11;
- Домініканський собор (церква Пресвятої Євхаристії) – площа Музейна 1;
- Латинський Кафедральний собор (базиліка Успіння Пресвятої Діви Марії) – площа Катедральна 1;
- Храм святих Ольги та Єлизавети (Костел святої Ельжбети) – площа Кропивницького 1.
- Храм святого Івана Хрестителя – вул. Ужгородська 1.
Львів – це велике місто з прадавньою історією. Це чаруюче місце з віковими традиціями та звичаями. Окрім храмів та соборів тут є ще надзвичайно багато цікавого. Комусь подобається львівська кава в креативних кафе. Хтось вирушає за пригодами в романтичні місця Львова. А ще особливі перли Львів приготував для тих, хто насолоджується образотворчим мистецтвом. Якщо Вам цікаво дізнатися більше про цікаві пам’ятки міста Львів тисніть сюди.
Як дістатись до собору святого Юра?
Розташовується ця пам’ятка на площі Святого Юра 5. Від жд вокзалу можна дістатись автобусами № 29 та 31. Від центру Львова (оперний театр) їдуть маршрутки 25, 29, 33. Якщо ж ви приїхали на автовокзал на вул. Стрийській, то звідси – приблизно 40 хвилин автобусом № 25.