Завітайте на вихідні до Львова, тут завжди на Вас чекають нові враження. Місто звідусіль навіює спогади про давні часи, звідусіль чути відгомін величі і слави. І одного разу, шукаючи романтичні місця Львова, обов’язково завітайте на вулицю Коперника. Адже тут стоїть велична споруда – палац Потоцьких.
Коротка історія та архітектура
Перше, що Ви побачите з вулиці – це величезні ковані ворота, за якими знаходиться і сам палац. Його розкіш і велич складно не помітити, можливо, саме такого ефекту і хотіли досягти графи давнього роду Потоцьких. Вони побудували цей родовий палац для пишних та гучних прийомів.
Будівництво палацу розпочалося у 1888 році на замовлення намісника Галичини графа Альфреда Потоцького. Спроектував будівлю французький архітектор Луї Доверньє, а вдосконалив і добудував його у 1890 році львівський архітектор Юліан Цибульський. Архітектори передбачили усе, щоб в палаці було зручно проводити світські прийоми: широкі ворота, в які з легкістю проїжджала карета, закруглені сходи, просторі вітальні та тераси тощо.
Всередині палацу у відвідувачів зазвичай перехоплює подих від майстерного декоративного ліплення, позолоти, різнокольорового мармуру та живопису. Завітавши в палац Потоцьких у Львові, Ви одразу відчуєте, що там колись жили люди, що захоплювалися мистецтвом, бо воно тут практично всюди. Палац виглядає шикарно та багато, як сказав би Шекспір, фешенебельно.
У Червоній залі, що була колись музичним салоном, Ви можете побачити рідкісний експонат – раннє піаніно 1845 року. У світі таких залишилось практично декілька штук.
Проте, ймовірно, найбільш ефектне приміщення палацу Потоцьких – це Дзеркальна зала. В часи проживання в палаці графів вона слугувала залою для танців… а за часів сучасної України тут був Будинок Щастя, і саме у цій залі зареєстрували шлюб 130 тис. пар львів’ян. І в наш час у цьому розкішному палаці можна одружитись, адже тут запроваджено послугу «шлюб за добу». Це місце входить у першу п’ятірку в номінації «Романтичні місця Львова».
У Блакитній залі знаходиться їдальня, тут Потоцькі частували своїх численних гостей. Їжа сюди приїздила ліфтом з третього поверху, тому що кухня була саме там.
Ця вишукана споруда має багатий декор як зовні, так і всередині, тому не дивно, що тепер у 62 кімнатах палацу розташувалися експонати Львівської національної галереї мистецтв імені Б. Возницького. Тут можна оглянути експозицію європейського мистецтва XIV–XIX ст. Отож, для поціновувачів прекрасного візит у цю галерею просто обов’язковий.
З палацу Потоцьких можна вийти на задній двір через величезну терасу та заокруглені сходи з балюстрадою. Коли Ви спуститесь сходами, перед Вами постане парк, який колись належав графам Потоцьким.
Цікаві факти про палац Потоцьких
- 1919 року, під час показового польоту над Львовом на честь першої річниці взяття міста поляками, на палац Потоцьких впав літак американського пілота Едварда Грейвса. Внаслідок падіння літака вибухнув бак з паливом. Через це виникла пожежа на верхніх поверхах та даху будівлі – після цього палац довго впорядковували та реставрували.
- Палац Потоцьких зазнав певних руйнувань і під час спорудження львівського підземного трамваю наприкінці 1980-из років.
- Цю споруду, ймовірно, бачили навіть ті, хто ще ні разу не побував у Львові. Річ в тім, що палац Потоцьких використовувався під час зйомок відомої всім екранізації роману О. Дюма «Три мушкетери». Тут же знімали і продовження фільму.
- палац Потоцьких славиться каплицею, що облаштована на першому поверсі. В ній знаходиться ікона Львівської Богородиці, що є найстарішої у Львові (XV ст).
Графік роботи та ціни на вхід
Палац Потоцьких у Львові є однією з найцікавіших та унікальних пам’яток архітектури старого Львова. Півтора століття він був осередком культурного життя міста Лева, тепер тут, окрім іншого, щорічно проводиться книжковий Форум видавців. Більше про історичні та визначні місця міста Лева читайте тут.
Відвідати Палац Потоцьких у Львові можна тільки в суботу та неділю з 11:00 до 18:00. Телефон для довідок: 0322 61 37 99
Вартість вхідного квитка для дорослих становить 100 грн., для студентів – 80 грн., а для дітей та пенсіонерів – 50 грн.
Вартість сімейних квитків: 1 дорослий та 1-2 дитини - 150 грн., 2 дорослих та 1-2 дитини - 250 грн.
Екскурсії палацом Потоцьких: група до 10 осіб - 200 грн., 11-20 осіб - 500 грн. Для студентів, дітей та пенсіонерів діють знижки.
Можливо прослухати екскурсію польською мовою (для групи до 10 осіб) - 300 грн.
Що ще подивитись або інші палаци Львова
Для тих, кому цікаво побачити більше славетних палаців (або якщо шукаєте романтичні місця Львова), ми пропонуємо невеликий список:
- палац Сапєгів – вул. Коперника 40а;
- палац Туркулів-Комелло – вул. Пекарська 50а;
- палац Сєменських-Левицьких – вул. Пекарська 19;
- палац Дідушицьких – вул. Лисенка 15;
- палац Баворовських – вул. Бібліотечна 2;
- палац Голуховських – вул. Листопадового Чину16.
Де знаходиться та як дістатись до палацу Потоцьких?
Знайти цю пам’ятку не важко, адже знаходиться вона в центрі Львова за адресою: вул. Коперника, 15. Від залізнодорожнього вокзалу можна дістатись трамваєм № 10 або №4 та 9. Від автовокзалу на вул. Стрийській – автобусом № 9.