Минув ще один робочий тиждень, і так хочеться провести незвичайні вихідні… Але так, щоб враження та позитивний настрій залишились надовго. Якщо Ви шукаєте куди поїхати на вихідні, Львів та навколишні місцини чудово для цього підходять. Багатогранна природа львівської області манить до себе мандрівників з різних куточків нашої країни та навіть світу.
Одна з найцікавіших локацій тут – грот Прийма, який знаходиться поруч з містом Миколаїв Львівської області. Назва гроту пов’язана з його місцем розташування, яке називають Урочище Прийма. Про нього знає невелика кількість людей, але грот Прийма має велику історичну цінність, адже є пам’яткою археології європейського значення.
Хоча відстань від гроту до районного центру незначна, його доволі складно знайти, тому що знаходиться він у великому та густому лісі. Грот Прийма справляє незабутнє враження на відвідувачів. Природа львівської області тут постаралась на славу, адже сам грот – наче декорації із фільму жахів чи якоїсь фантастичної саги. Стіни цієї природної споруди наче створені якоюсь неземною расою. Як говорить Вікіпедія, грот Прийма – це карстове провалля міоценових відкладень. Поміж його шарами добре видно зразки рослинності різних епох.
Чим цікавий грот Прийма?
Урочище Прийма колись було місцем поселення неандертальців. Це друге поселення, яке було знайдене на території України. Воно складається з трьох рівнів. Печери на верхніх двох рівнях невеликі, а на нижньому ярусі їх взагалі немає. Саме в цих печерах у 2004 році археологи розкопали останки стародавніх людей. Львівська експедиція на чолі з Леонідом Мацкевим натрапили на кістки жінки-неандертальця і на декілька дитячих кісток, вік яких становив 45,5 тисяч років. Крім того, в печерах гроту знайшли чотири кам’яних гостроконечники, залишки перепаленої деревини та кістки кам’яного ведмедя, який був здобиччю для тодішніх людей.
Проведені тут археологічні дослідження вказують на те, що урочище Прийма відігравало роль мисливського табору під час зимівлі. З приходом холодів неандертальці жили в цих печерах та полювали на тварин за допомогою списів з кам’яними наконечниками. Як тільки наступало потепління вони залишали свій зимівник і відправлялися в мандри.
Ходять чутки, що грот Прийма та інші печери в околицях Миколаєва об’єднані між собою. Але ця версія ще не остаточно доведена науковцями. Втім, природа львівської області ховає ще багато таємниць, які потребують вивчення. В пошуках місця, куди поїхати на вихідні, Львів запропонує Вам багато оригінального як в межах міста, так і на території області.
Маршрут до гроту Прийма
Маршрут до урочища Прийма починається в сусідньому селі Розвадів. З села потрібно йти дорогою, яка оминає кар’єр. Нею Ви доберетесь до краю лісу, а в лісі розпочинається стежка, що веде праворуч. Вона і приведе Вас до цілі, а в самому низу урочища необхідно повернути ліворуч.
Що цікавого подивитись поблизу грота Прийма?
Поїхати на вихідні у Львів вдається не завжди, а тому треба охопити якнайбільше цікавинок довкола. На щастя, природа львівської області та пам’ятки історії тут не дозволять нудьгувати.
- Печери Білих хорватів – на північ від Миколаєва знаходиться Лиса Гора, в якій є висічені тунелі. Вважають, що їх прорубали білі хорвати для язичницьких храмів. Проте, існує й інша думка. Згідно з нею, тунелі в горі – це бункери для гаубиць часів Першої світової війни. В центральній частині комплексу є сім тунелів різної довжини, що в хаотичному порядку з’єднані між собою коридорами.
- Австрійський Дот – це залишки австрійських захисних укріплень навколо Миколаєва. Дот виконував функцію пункту спостереження, а також звідси корегували вогонь артилерії, що знаходилася в гротах. Ви матимете нагоду спуститись в Дот та спробувати себе в ролі спостерігача в період Першої світової війни. З середини Доту добре видно увесь Миколаїв.
- Бандерівські скелі, що знаходяться зовсім поруч з гротом Прийма, пара сотень метрів дорогою далі. Тут також є вирубана в скелі печера, яка слугувала криївкою для повстанців УПА.
Як доїхати до урочища Прийма?
Громадський транспорт
Поїздом добиратись до гроту не рекомендуємо, оскільки найближча залізнична станція Миколаїв – Дністровський знаходиться аж за три кілометри звідти. Краще їхати до Миколаєва автобусом з львівського автовокзалу на вулиці Стрийській. Далі слід пересісти на інший рейсовий автобус, який прямує до Розвадова.
Автомобілем
Між Львовом та Розвадовом відстань 40 кілометрів. Ви здолаєте цю дорогу приблизно за годину. На початку села Ви побачите орієнтир – готель «Русалка Дністрова». Також хочемо попередити, що на маршруті відсутні будь-які вказівники, тому варто з собою мати навігатор. Чи доведеться розпитувати дорогу в місцевих.