Подорожі Карпатами приваблюють туристів з усіх куточків України, адже хто хоча б один раз побував тут, забирає частинку Карпат з собою. Найчастіше сюди їдуть для відпочинку, оздоровлення та єднання з природою. Відпочинок в Карпатах подарує вам незабутні спогади, тут ви з головою поринете в величне минуле та дізнаєтесь багато цікавого і нового про нашу країну.
Одним з таких місць є Свірзький замок. Його історія бере початок у другій половині XV століття. Замок Свірж будувався як оборонна фортеця впливовим родом Свірзьких. У 1578 році Свірж з трьома ланами землі належав Христофору Свірзькому. Від тоді збереглися лише частина фундаменту та нижніх мурів, що говорить про його героїчне минуле. Пізніше жила й опікувалися замком родина Цетнерів (друга половина XVII століття – початок XIX століття). Над брамою встановлені їхні герби. Тоді замок був оточений непрохідними болотами й ставками, а біля мурів ровами й звідним мостом (тепер він постійний). Фортеця знаходиться на північному сході від села Свірж на підвищенні, яке називають Белз. Будівля має форму неправильного чотирикутника, двоповерхові будинки розміщені близько двох майданчиків.
Свірзький замок є гарним зразком палацової архітектури. Саме під час перебудови та укріплення замку у Львові будувалися два арсенали: Королівський і Синявський. Є підстави вважати що і Свірзький замок побудований автором львівських арсеналів – генералом артилерії та спеціалістом з бойових укріплень Павлом Гродзіцьким. Після родини Цетнерів, які занедбали замок Свірж, сюди перебрався граф Роберт Лямезан Салянс (1907). Він відновив та оздобив будівлю. Проте, під час Першої світової війни замок Свірж потрапив у центр активних бойових дій, внаслідок чого простояв в руїнах більше 30 років. І тільки в 1975 році почалася реставрація замку. Грифон на фасаді споруди має химерний вигляд, однак всередині все куди цікавіше: в замку вціліли оздоблений камін, бійниці та велетенська криниця в центрі двору. В парку, розташованому не далеко від замку, зберігся костел Святої Трійці та Успіння Пресвятої Богородиці. Від замку Свірж до костелу колись вів підземний хід, який зараз завалений. Цю частину ходу можна побачити з рову, який оточує замок.
Свірзький замок часто використовували як локацію для знімання фільмів. Прикладом є екранізація роману Олександра Дюма “Три мушкетери”. Довгі роки замок Свірж стояв закритим. Припинення фінансування та погода залишили свій негативний слід на його стінах. У 2018 році замок Свірж знову відчинили для екскурсій, проте проводили їх не на регулярній основі. Відвідувачам покажуть не всі приміщення, а лише ті які для цього придатні. У майбутньому тут хочуть облаштувати культурно-мистецький центр.
Всі замки обростають легендами і Свірзький замок – не виключення. За легендою тут жила дівчина, наївно закохана у військового. Він хитрістю вмовив її відкрити ворота для загарбників, за що вона заплатила своїм життям – її скинули у колодязь. У доповненні зі старовинним колодязем ця легенда справляє враження на туристів. Але не тільки легендами багатий Свірзький замок, адже тут є і скарби. Після Другої світової війни в підземному ході під мостом виявили майно останніх власників замку. Звичайно, без золота і діамантів, але там були меблі та побутові речі. Відвідавши Свірзький замок, ви закохаєтеся в його архітектуру та поринете в часи романтичного ренесансу. Подорожі Карпатами обов’язково приведуть вас до цього діаманта без оправи. Поєднання білих стін і пурпурних дахів разом з буйною рослинністю навколо нікого не залишать байдужим.
Графік роботи та ціни Свірзького замку
Екскурсії замком Свірж можливі в суботу та неділю з 10:00 по 17:00 за попередньою домовленістю. Телефон: (068) 027 5535.
Вартість звичайного квитка становить 100 грн., для студентів та пенсіонерів - 50 грн. Діти до 12 років в супроводі батьків відвідують замок безкоштовно. Також вільний вхід у замок Свірж для всіх захистиків України, осіб з інвалідністю, членів спілки архітекторів, а також для жителів села Свірж.
Маршрут до Свірзького замку
Свій маршрут слід розпочати від села Свірж. Прямуйте у північно-східному напрямку. Минувши церкву Покрови Пресвятої Богородиці поверніть ліворуч і рухайтеся прямо. Під час прогулянки цією дорогою з правої сторони буде виднітися купол церкви Святої Трійці та Успіння Богородиці. Дійшовши до повороту, поверніть праворуч на відстані 200 і буде знаходитися Свірзький замок. Погода у Свіржі ніколи не стане перешкодою для ваших подорожей. Неважливо, чи світить сонце, чи йде дощ, замок завжди заворожує своєю архітектурою та історією.
Що цікавого поруч замка Свірж?
- Церква Покрови пресвятої Богородиці.
- Церква Святої Трійці та Успіння Богородиці.
- Надгробна кам’яна плита Габріела Свірзького
- Історична пам’ятка "Старий млин".
Як доїхати до Свірзького замку
Громадським транспортом
Відстань від Свіржа до обласного центру скаладає 47 кілометрів. Зі Львова до Свіржа відправляються маршрутки з автостанції №5 (вулиця Зелена, 214). Очікуйте автобус, який йде у напрямку до міста Перемишляни та вийдіть у селі Свірж. Замок знаходиться неподалік від дороги, тож його важко оминути.
Власним авто
Варто їхати по трасі Н09 (Мукачево – Львів) в напрямку Бібрки. Час в дорозі від львівської кільцевої дороги складе, приблизно, 50 хвилин.