Львівський національний академічний театр опери та балету імені Соломії Крушельницької входить у всі топи туристичних місць Львова, і не даремно. Тому ми не могли його не згадати хоча б кількома словами.
Історія Оперного театру у Львові
Від 1900 р. це творіння Зиґмунда Горголевського тішить око і серце не лише львів'ян, а й гостей міста. В той момент він називався Великий міський театр, а Львівським державним оперним театром він став називатись з 1939 р. Наступної зміни назви він зазнав у 1956 р. – тоді його назвали на честь І. Франка, хоча зараз він присвячений С. Крушельницькій.
Цікавою особливістю театру є те, що він був зведений прямо на річці Полтва, яка тече під містом. Архітектори та міські управителі були змушені прийняти таке неординарне рішення, адже в центральній частині міста зовсім не залишилося місця для побудови театру.
Будівля зведена в стилі неоренесанс та необароко і щедро прикрашена зовні скульптурами-алегоріями та символами авторства Петра Війтовича, Тадеуша Баронча та Юліана Марковського. Для внутрішнього оформлення приміщення були використані мармур і позолота. Глядацький зал своєю формою нагадує ліру, має партер, балкони, лоджії. Він оформлений в білих тонах з використанням позолоти. Балкони прикрашають гіпсові атланти, каріатиди, музи, генії, герми. Тут можна послухати оперу та оперету, подивитися балет, театральні вистави, насолодитися концертною програмою. А ще сюди можна просто прийти на екскурсію і побачити розкішні і дуже цікаві інтер’єри.
Цікаві факти про Оперний театр у Львові
Існує чимало різних цікавинок про цю будівлю та її зведення. Зокрема, історія оперного театру у Львові розповідає, що одразу через рік після його відкриття, у 1901 році, театр, що був зведений над річкою, почав доволі серйозно просідати. Місцева влада дуже хвилювалася через цю подію, а дехто навіть робив припущення, що театр може зовсім впасти. Проте, через деякий час просідання зупинилося. У зв’язку з цим зародилася легенда про незвичайну рибу, яка живе в річці Полтва, що тече під Оперним.
Наступна цікава історія стосується скульптури з гілочкою пальми «Слава», що розташована на центральному фасаді театру. Професор-гінеколог Марс, пильно придивившись до скульптури, заявив що вона вагітна. Вірніше, вагітною була натурниця, з якої ліпили статую. Проте, інші дослідники стверджували, що скульптура просто має округлі форми, адже виготовлена в напрямку стилю ренесанс. Щоб довести свою правоту, професор відправився до скульптора, а той допоміг знайти натурницю. Коли професор знайшов її, жінка засвідчила, що дійсно була при надії, коли позувала для скульптора.
Ще цікавою є розповідь про легендарну завісу театру «Парнас». Її створив видатний польський художни Генріх Семирадський. Декоратори театру довго шукали митця, який створить цю важливу декорацію. Дійшовши згоди, що найкраще з цим впорається Генріх Семирадський, який тоді працював в Італії, вони зробили замовлення в нього. Художник працював над замовленням 4 роки. Коли робота буда готова, декоратори, які замовляли завісу, заявили, що в них немає коштів заплатити за це замовлення. Вони дуже жалкували, що не мають змоги оплати роботу, адже завіса вийшла напрочуд чарівною. Генріх прийняв рішення зробити подарунок своїм землякам і театру. Тож, вже більше сторіччя цей приголомшливий шедевр дарує радість глядачам. Існує ще дві схожих завіси, одна знаходиться в Оперному театрі Кракова, інша – в Ла-Скала у Мілані.
Можна ще довго перелічувати цікаві факти про Оперний театр у Львові, але краще побачити все на власні очі й почути на власні вуха під час екскурсії.
Ще тільки додамо, що перед Оперним театром узимку встановлюють головну ялинку Львова і діє різдвяний ярмарок. У теплу пору року містян і гостей тішить сухий фонтан, що має кілька особливостей – він ароматизований, музичний (зазвичай композиції включають в 12:00 та після 18:00) та метеозалежний (автоматично виключається, якщо різко починається злива чи сильний вітер). Його однозначно варто побачити на власні очі.
Телефони для довідок: (0322) 35 65 86; (068) 168 7096.
Як дістатись?
Оперний театр у Львові розташований за адресою проспект Свободи, 28.
Відвідати його з екскурсійною метою можна з 11:00 до 18:00 щодня, окрім понеділка. Оскільки Оперний театр знаходиться на центральній площі міста Львова, його легко знайти. З головного вокзалу Львова сюди Вас довезе трамвай № 6, або маршрутні таксі № 29 і № 31. Також Ви можете прогулятись пішки від вокзалу до Оперного вулицею Городоцька. Прогулянка триватиме приблизно 20 хв.