Якщо ви думали, що відвідали уже всі цікаві місця Львівщини, то ви ой як помиляєтесь! Завітайте до села Унів, яке точно залишиться у ваших спогадах надовго.
Якщо подивитись на карту, село знаходиться за 50 кілометрів від Львова. У теплу пору тут завжди людно: на екскурсію сюди приїжджають з далеких сіл і міст, а дехто просто здійснює піше паломництво.
Сучасні археологічні дослідження засвідчують існування тут славнозвісного монастиря вже з кінця ХІІІ століття. Але варто зауважити, що писемна згадка про лавру датована 1395 роком. Саме через це історія села Унів дуже тісно переплітається з історією цієї святині. Що цікаво, назва села зі старослов’янського означає «добрий». А от щодо походження цієї назви, думки розходяться. Одні кажуть, що село було названо на честь річки Унівець. Інші кажуть, що назва походить від «унії» – тобто місця з’єднання Володимира і Галича, бо саме через Унів між ними проходив найкоротший шлях. А от за місцевою легендою, назва села походить від верхнього одягу лицаря Лагодівського – «гуня», яку він зняв перед купанням у святому джерелі.
Що цікавого подивитися в селі Унів?
Свято-успенська Унівська Лавра
Одна з найбільших греко-католицьких святинь України. Варто зауважити, що перша згадка про цю споруду датована ХІV століттям у листах короля Владислава ІІ Ягайла. А засновником лаври і його першим патроном був князь Федір Любартович.
Упродовж XV–XVI століть навколо монастиря відбувались бурхливі події, адже він не раз ставав причиною суперечок. Вже у 1542 році монастир став архімандрією, а першим його архімандритом став Анастасій Радиловський. Однак за кілька років на монастир чекала велика катастрофа. У 1549 році святиню вщент зруйнували та розграбували, а храм Успіння Пресвятої Богородиці спалили.
Але лавру почали швидко відбудовувати, а історія будівництва варта вашої уваги.
За легендою, занедужавши на хворобу ніг, шляхтич Олександр Ванько Лагодовський побачив уві сні Божу Матір. Саме вона йому наказала, щоб той поїхав до своїх володінь, знайшов чудодійне джерело і там обмив свої ноги. Згодом Лагодівський знаходить цю водойму на згарищі спаленого монастиря. І от вже зцілений водою з джерела та молитвою, він нарешті одужує. А на знак подяки він будує на згарищі монастир, який зберігся у своєму виді й до наших часів.
Серцем лаври є чудотворний образ Унівської Божої Матері, явлений на згарищі знищеного татарами монастиря. Також тут можна випити цілющу джерельну воду, помилуватись монастирським комплексом або ж помолитись у повній тиші. І навіть якщо ви приїдете одні чи маленькою групою до Унева, то монахи залюбки зроблять для вас екскурсію.
Знайти цю пам’ятку можна тут: 49.72295, 24.595098
Музей сакрального мистецтва Унівської лаври
Знаходиться він на другому поверсі Унівської лаври. Він буде цікавий як вірянам, так і людям, що просто цікавляться мистецтвом. Серед експонатів музею: особисті речі Климентія та Андрія Шептицьких, іконописи монахів, ікона Богородиці XVIII ст., фрагменти вівтарів XVIII ст., церковні килими, підсвічники, збірка антимінсів тощо.
Відвідати музей сакрального мистецтва у Святоуспенській унівській лаврі можна будь-коли, попередньо домовившись за телефоном: (095) 094 6235. Вартість вхідного квитка – довільна.
Чернеча гора
Ця гора є неймовірно спокійним місцем, що зачаровує своєю тишею і надихає на молитву. Саме на Чернечій горі розташований цвинтар, який наділений особливою благодаттю через сильну молитву.
Однак багато століть тому, тут ще вирувало життя давнього городища. Місцеві мешканці зберегли в переказах і його назву – Володимирів град.
Що подивитись поруч с. Унів?
- Свірзький замок - розташований він на пагорбі Белз в оточенні ставків і боліт. Ще з радянських часів замок став відомим об’єктом фільмування. Наприклад, знімався один із найвідоміших фільмів тієї доби – «Три мушкетери».
- Музей ткацтва у Глинянах - це справжня скарбниця пам’яток давніх ремесел і промислів. Тут зберігається килимовий обрус (скатертина), яким колись єврейка віддячила українцеві за порятунок під час голокосту. А на стіні оживає зітканий «Довбуш молоденький» та експонується килим, подарований молодятам на весілля. Адреса: м. Глиняни, вул. Шевченка, 36.
- Золочівський замок - неповторна пам'ятка історії та оборонної архітектури XVII століття, музей-заповідник. Замок розташований на околиці Золочева.
- Підгорецький замок - пам’ятка архітектури епохи Ренесансу, яка розташована у селі Підгірці Бродівського району Львівської області.
- Олеський замок - найстаріший зі збережених замків Львівської області, що розташований на 50-метровому пагорбі в південно-східній частині Бузької низовини.
- Замок у Старому селі - пам’ятка архітектури XVI–XVII ст., яка завдяки своїй площі (2 га), вважається найбільшим на Львівщині.
Як дістатись?
Громадським транспортом
Почати свою подорож вам варто з міста Львів. Добратись до села Унів ви зможете на автобусі, який відправляється з Автостанції 6 (Львів, Личаківська 150).
Автомобілем
Прямуйте трасою Львів-Тернопіль до села Якторів, далі зверніть праворуч. Відстань – приблизно 50 км.