Місце, в яке неможливо не закохатися. Цю святиню часто називають пам’ятником цісарському коханню, бо назвали храм в честь святої дружини імператора Франца Йосипа, красуні Єлизавети, яка загинула від рук італійського анархіста. До того ж багато людей вважають, що костел Ольги і Єлизавети – це найвища будівля Львова, звідки відкривається прекрасний вид на Старий Львів. Хоча ця споруда на другому місці по висоті, але по краєвидам, які відкриваються з її верхівки, точно на першому.
Зануримось в Історію храму
Під час останніх років XIX століття в Європі добре розбудовувалися транспортні сполучення в різних напрямках, а в першу чергу залізниці. З побудовою у Львові вокзалу, з’явилася необхідність і в зведенні будинків для залізничників. Тут поселяли, в основному, людей з центральної Польщі чи з львівських околиць. Пов’язано це було з тим, що в ті часи на Західній Україні не було змоги отримати освіту, з якою люди могли б обслуговувати залізничний транспорт. А поляки навпаки могли здобути таку освіту в вишах Австро-Угорщини і Німеччини. До речі, оскільки залізниця завжди була ключовою стратегічною галуззю, через певні переконання деякий час туди не брали греко-католиків та православних. Тож, в зв’язку з тим що тут селилося багато поляків, з’явилася потреба в зведенні поруч костелу.
Місце, на якому згодом звели Храм Ольги і Єлизавети у Львові, вибрали не випадково. Церкву побудували так, щоб з головного вокзалу не було видно собор Святого Юра, що тоді відносився до греко-католицької спільноти. Щоб людей, які приїжджатимуть до Львова поїздом, вітав у місті величний костел Ольги і Єлизавети.
На конкурсі проектів переможцем з проектом «Тріо» став професор Теодор Тальовський, який викладав в Львівському політехнічному інституті. Будівництво храму стартувало осінню 1904 року, ним управляв інженер Кароль Ріхтман. Освятили костел Ольги і Єлизавети з настанням осені 1911 року, але роботи з внутрішнього декорування храму завершили тільки в 1913 р.
З початком Другої світової війни у 1939 році костел зазнав значних пошкоджень. На одній з його веж поляки встановили пункт спостереження, в який поцілили німецькі бомбардувальники. Хоча бомба влучила в сусідню будівлю, її уламки сильно пошкодили костел. Після того як закінчилась війна, радянський режим закрив храм і передав його як склад фабриці солодощів «Світоч». Через це він почав занепадати та руйнуватися. Проте, зі здобуттям Україною незалежності у 1991 році костел Ольги і Єлизавети передали греко-католицькій спільноті.
В 2013 році місцева влада встановила зовнішню підсвітку храму. А у 2016 році тут встановили перший в Україні іконостас з вітражного скла.
Художнє оздоблення церкви
Можна стояти і годинами милуватися витвором архітектора Теодора Тальовського. Зовнішня архітектура заворожує своїм величним виглядом. Костел Ельжбети (народна назва костелу Ольги і Єлизавети) стоїть на фундаменті з каменю, побудований із цегли з частим використанням деталей з білого каменю в формуванні зовнішнього та внутрішнього декору. Будівля храму складається з трьох нефів, трансепту та дещо вужчого вівтаря. На західній стіні костелу можна побачити монумент «Розп’яття з предстоячими». Обабіч лицьового фасаду знаходяться дві пропорційні вежі з високими прямовисними шпилями, що закінчуються хрестами. З північної сторони костел Ельжбети має 85-метрову вежу з таким же стрімким шпилем, як і дві інші. Тільки на хресті, яким завершується шпиль, зображено фігуру святої Єлизавети.
Поміж шпиля розташувався такий самий стрімкий дах. Всередині храму Вас зустрінуть величезні колони, якими розділені нефи. Колони плавно переходять в стелю, де продовжуються зводом з зірчастими переплетіннями.
Одною з кращих робіт, що прикрашають всередині храм Ольги і Єлизавети у Львові є центральний вівтар, виконаний Петром Войтовичем з мармуру. Він залишається стояти на своєму первинному місці до сьогодні. Це статуя святого Йосифа, заступника всіх ремісників. З двох сторін Йосифа зображені ангели, що стоять на колінах. Як і вівтар, вцілів монумент Ісусу Христа в капличці, що знаходиться вкінці лівого нефу, також вціліли три фігури розп’яття під хорами та в крипі.
Оглядовий майданчик храму та графік роботи
Цей красивий неоготичний храм – це друга за висотою будівля Львова (86 м). На центральний шпиль можна підійматися. Ви не лише побачите місто згори, а й роздивитесь усі деталі оздоблення церкви зблизька та візьмете участь у їх реставрації. Адже всі кошти, вилучені за відвідування оглядового майданчика, витрачають на ремонт храму.
Підійматися можна щодня з 12:00 до 17:00. Храм відчинено з 7:00 до 19:00.
Як дістатись до костелу?
Костел Ольги і Єлизавети розташовується за адресою пл. Кропивницького, 1. Знайти його дуже легко, він знаходиться в 12 хв пішої прогулянки від головного залізничного вокзалу Львова.