Під час планування подорожей Карпатами можна часто зустріти декілька гір, що носять однакову назву. Яскравим прикладом тому є гора Плішка, а точніше їх налічується аж 3: з висотами у 1068, 992 і 693 метрів. Незважаючи на те, що це зовсім різні горби, всі вони розташовані у межах Закарпатської області, що ще більше заплутує недосвідченого туриста. Сьогодні мова піде про найменшу з гір, що носять назву Плішка, висотою у 693 метри, що розташована поблизу с. Кам’яниця та м. Ужгород.
Поруч з горою Плішка розміщений гірськолижний підйомник та рекреаційна інфраструктура, що належить Ужгородському національному університету, що називається «Плішка». На даний момент вона потребує реконструкції та оновлення. А металеві конструкції на вершині Плішки - це залишки колись успішно функціонуючих бугельних витягів.
Гора Плішка відноситься до міжкордонного гірського хребта Попричний верх. Цікавим фактом, є те, що західна частина Попричного верха ‒ територія сусідньої Словаччини, східна ж ‒ України.
Піднявшись на вершину Плішки можна відпочити розклавши багаття у спеціально облаштованому місці. Поруч розташовані лавиці та стіл, а також присутня інформаційна табличка. Гора Плішка практично з усіх боків оточена густими буковими лісами, проте на південно-східному схилі знаходиться галявина з чудовим оглядовим майданчиком – відкривається чудовий краєвид на хребет Синаторія та Турянську долину, на горизонті якого за ясної погоди ви можете побачити верхівку Полонини Руни (Руної). При бажанні можна набрати питної води у нижній частині галявини поруч із будиночками, що належить до «Плішки».
Унікальність кам’янецької Плішки є її вдале розташування - всього за декілька кілометрів від обласного центру Ужгород відкривається неймовірні панорамні краєвиди на Ужанську долину, а також Анталовецьку поляну. Додайте сюди незначний підйом, що дозволяє брати з собою дітей ‒ і зрозумієте, чому гора Плішка стала популярним туристичним напрямом для жителів м. Ужгород та околиць, що приїжджають сюди як взимку, щоб кататися на лижах, так і влітку на пікніки та милування квітучою природою. Любителі зимових видів спорту використовують схил Плішки для фрірайду.
Маршрут на гору Плішка
Маршрут до Плішки бере початок у с. Кам’яниця і складає близько 13 кілометрів в обидві сторони. Нитка маршруту село Кам'яниця ‒ вершина Плішка ‒ село Кам’яниця. Хоча маршрут до Плішки є легким по складності, перепад висот становитиме близько 550 м. Маршрут бере початок з автодороги Ужгород ‒ Перечин, за 3 км від с. Невицьке. На жаль, авто прийдеться залишити трохи далі від початку маршруту поруч з автотрасою. Більша частина маршруту проходитиме через ліс уздовж струмку. Останні декілька десятків метрів перед вершиною Плішки буде крутий підйом. На маршруті маркування відсутнє, проте ловить мобільний зв'язок та інтернет. Маршрут на Плішку з Кам’яниці можна проходити у всі пори року.
При сходжені на Плішку варто мати при собі паспорт, оскільки гора розташована у прикордоному районі.
Що подивитись поруч?
Якщо пейзажів не вистачило, а сили ще збереглись, то можна навідатись в декілька локацій неподалік.
- Лавандова гора поблизу Перечина – унікальне фермерське господарство, де 8 га землі покрито цією прекрасною фіолетовою квіткою. Тут можна придбати чимало цікавих виробів з лаванди, сувеніри, а також просто зробити чудові фото на пам’ять.
- Невицький замок – колись важлива оборонна споруда, «замок невіст» та прихисток таємничої «Поган-діви». Непогані краєвиди та середньовічна автентика чекає. Всього біля 10 км від гори Плішка.
Як дістатись?
Громадським транспортом
Щоб потрапити в село Кам’яниця слід спочатку потрапити в Мукачево чи Ужгород. Потяги та автобуси їздять майже з усіх великих міст України. Далі можна скористатись потягом Мукачево‒Сянки, або ж рейсовими автобусами з Ужгорода.
Автомобілем
Їдемо до Стрия (Львівська область), а далі трасою через Сколе, Нижні Ворота, Сваляву, Мукачево. Не заїжджаючи в Ужгород, їдемо дорогою на Перечин.