Писанки України – це національний оберіг, що несе в собі символи добра, життя і надії. Не всім під силу усвідомити їх філософію і таємничий зміст. Історія походження писанки починається надзвичайно давно. Дивлячись на неї, ми можемо представити, якими були уявлення наших пращурів про навколишній світ. Мистецтво писанкового розпису по сьогоднішній день вражає відточеною майстерністю, великим різноманіттям художніх концепцій та великим спектром кольорів. Яйце, на якому малюється писанка, це символ початку життя. Він споконвіку викликав різні асоціації, а таємниця зародження життя цікавила людей в усі часи. Писанки України різняться по регіонам, в кожній з них закладені особливі поєднання відтінків барв та композицій. Коли ми тримаємо писанку в руках, нас заворожує автентичність та багатогранність її орнаменту, тому заведено вважати писанку витвором мистецтва.
Один на весь світ музей писанки знаходиться в Україні, у місті Коломия Івано-Франківської області. Офіційна його назва – музей писанкового розпису, простіше – музей «Писанка». Тут зібрані всі писанки України в одному місці, не говорячи вже про діаспору. Ви можете подивитися й порівняти писанки з Гуцульщини, Буковини, Покуття, Лемківщини, Опілля, Бойківщини, Полісся, Поділля, Слобожанщини, Подніпров’я та Причорномор’я.
Історія заснування музею «Писанка» в Коломиї
Єдиний у світі музей писанки створили на базі писанок України, що вже були зібрані працівниками музею Коломийського народного мистецтва Гуцульщини. Офіційно перший музей писанки було відкрито 26 жовтня 1987 року в будівлі церкви Благовіщення Пречистої Діви Марії. Церква є пам’яткою архітектури XVI століття. Однак у 1990 році церкву повернули парафіянам, а музей був змушений виїхати, не маючи закріпленого за собою приміщення. Таким чином, з 1992 року музей Писанки в Коломиї знаходився за адресою: вул. Р. Шухевича 78, в неадаптованій будівлі. Наприкінці вересні 2000 року спорудили архітектурну будівлю, що має форму величезного яйця. Її звели спеціально для того, щоб експонувати та зберегти витвори писанкового мистецтва. Через деякий час музей у вигляді яйця став візитівкою Коломиї. 23 вересня 2000 року, під час проведення Десятого Міжнародного Гуцульського фестивалю, музей писанки в Коломиї урочисто відкрили. Висота будівлі складає трохи більше 13-ти метрів, в діаметрі вона сягає 10-ти метрів.
Експонати музею писанки в Коломиї
Головна виставкова зала виконана у формі яйця та розфарбована у червоний колір. Всі писанки розміщені групами, відповідно до регіону України, де вони були намальовані. Також музей писанки в Коломиї експонує розписані яйця, виготовлені українцями з цілого світу.
Як відомо, в цілому світі яйце теж вважають символом життя. Тому в музеї відведено окреме місце для писанок, які розмальовували і використовували в різних національних обрядах. Тут Ви побачите декоративні яйця й писанки з Білорусі, Чехії, Румунії, Словаччини, Польщі, фарфорове яйце з Франції, ізраїльські кам’яні яйця, весільні обрядові яйця з Алжиру, декоративні яйця з Данії, Індії, Китаю, Ізраїлю, США, Канади, Пакистану, Шрі-Ланки та Єгипту.
Загальна кількість експонатів – 12 000. Зрозуміло, що виставити всі писанки одразу не вийде, тому виставка часто оновлюється. Зроблені в музеї писанки фотографії стануть для Вас чудовою підказкою, якщо Ви плануєте розфарбовувати вдома Великодні яйця.
Найдавніша писанка музею має 500 років. Її знайшли у Львові, коли проводили археологічні дослідження у водозабірній башті. Вона виконана на яйці гуски та розфарбована натуральними барвниками.
Цікаві факти про музей «Писанка» в Коломиї
- Мало кому відомо, що музей збудували в рекордні строки – 90 днів, а його центральна зала (що у формі яйця) зовсім не має даху і виконана із кольорового скла. Площа вітражу становить 600 м2. Окрім цього, зовні пам’ятку оздобили орнаментами в тривимірному просторі.
- В музеї є цікава традиція. Коли сюди приїздить хтось з відомих людей, їм вручають яйце, розтоплений віск та писачок і просять залишити автограф. Після цього майстри таке яйце розписують та додають до колекції.
- Під час проведення акції «Сім Чудес України» за результатами інтернет-голосування музей посів 8 сходинку, а згідно з голосами експертів – 17.
- В 2017 році всесвітньо відомий сайт для туристів TripAdvisor вручив музею сертифікат-відзнаку за високий рейтинг від відвідувачів.
- Тут регулярно проводять навчання для людей, які хочуть навчитися розписувати писанки та презентації відомих народних митців.
- Туристи завжди роблять на фоні писанки фотографії, адже музей, що має форму писанки став візитною карткою міста Коломия.
Як доїхати до музею Писанка?
Громадський транспорт
Найближчий обласний центр поряд з Коломиєю – це Івано-Франківськ. Сюди можна добратися потягами. Наприклад, з Києва – потягом №141 Москва – Чернівці, або №349 Харків – Івано-Франківськ. Зі Львова можна доїхати потягами Мінськ – Варна, Брест – Чернівці, Москва – Чернівці, Перемишль – Чернівці або Львів – Чернівці. А з Івано-Франківська до Коломиї Ви можете легко дістатися автобусами, що відправляються з автовокзалу кожної години. До речі, автовокзал в Івано-Франківську знаходиться поруч із залізничним вокзалом.
Коломия – це маленьке місто, тому тут зручно подорожувати пішки. Що побачити музей писанки України із залізничного вокзалу треба прямувати вулицею Січових Стрільців до Вулиці Симона Петлюри. Зробивши нею невеликий гак, Ви потрапите на проспект Чорновола, де і знаходиться музей Писанки.
З коломийської автостанції потрібно вийти на проспект Михайла Грушевського (Р-24) і рухатись ним до Ратуші. Біля Ратуші слід повернути ліворуч. Далі потрібно прямувати до проспекту В’ячеслава Чорновола і там повернути вправо. На проспекті Чорновола за номером 43Б і побачите музей Писанки.
Автомобілем
Якщо подорожувати на власному авто, то до Коломиї можна дістатись через Івано-Франківськ або Чернівці трасою H-10. Зі сторони Ужгорода – через Мукачево, Воловець, Долину, Калуш та Франківськ.