Літня пора – це один з найкращих періодів розпочати свою подорож стежками Карпат. Проте в силу різних обставин та рівня фізичної підготовки, не всі готові розпочинати свої подорожі Карпатами із маршрутів середнього рівня важкості. Саме тому хотілося б запропонувати вам невеличкий маршрут вихідного дня, який ідеально підходить для новачків, а також сімей з дітьми, котрі теж роблять лише свої перші кроки в пішохідному туризмі. Цим маршрутом є похід маркованими стежками з міста Яремче, головною окрасою якого є водоспад «Дівочі сльози».
Загалом лише на території Західної України можна знайти два водоспади з назвою Дівочі сльози. Ці невеличкі дива природи знаходяться в Івано-Франківській і Тернопільській областях. Однак поговоримо сьогодні про той, що знаходиться в межах Івано-Франківщини. Причина цьому проста, адже вдале географічне розташування, яке має водоспад «Дівочі Сльози» в межах Яремчанської міської ради, надає перевагу цьому водоспаду. Перша з них − це зручність транспортного сполучення з містом Яремче. З центру цього міста відстань до водоспаду сягає близько 7 кілометрів. Друга − наявність великої кількості маршрутів, що проходять поруч з цим водоспадом і, як наслідок, можливість комбінувати їх. Це забезпечує необхідний рівень фізичної підготовки задля нових подорожей, а також естетичне задоволення від перебування в хвойних та букових лісах Національного природного парку «Карпатський».
За своїми розмірами водоспад «Дівочі сльози», який розташований на річці Жонка (ліва притока річки Прут), аж ніяк не найбільший водоспад в цьому регіоні. Висота цього однокаскадного водоспаду близько 1,7 метра, а ширина досягає 2 метрiв. Проте, цих невеликих розмірів вистачає для того, щоб відчути красу та легкість, яку дарують подорожі Карпатами. Водоспад «Дівочі сльози» розташований посеред мальовничого урочища Жонка, яке сформувалось зi скельних відслонень порослих мохом, а також корінь дерев букового лісу, що знаходиться трохи вище на цих же схилах. Вода гірської ріки, що формує потік водоспаду, надзвичайно чиста, неначе справжнісінькі дівочі сльози. Поруч з самим водоспадом, а також на маршруті до нього, можна зупинитись і перевести дух в дерев’яних альтанках чи лавах. Сама дорога до водоспаду спершу викладена бетонними плитами, згодом вона переходить в гравійне бездоріжжя, а ще пізніше − в глинисту землю.
Дорога до водоспаду «Дівочі сльози»
Найкращим способом дістатись до водоспаду із центру Яремче (Залізничного чи Автобусного вокзалів) є маршрут в напрямку продуктового ринку, як орієнтир обрати вулицю Грушевського. Далі необхідно прямувати цiєю ж вулицею в напрямку Вольєрного господарства. Варто зазначити, що протягом всього маршруту будуть присутні вказівники, а слідувати треба синьому маркованому маршруту. Поруч з вольєрним господарством знаходится атомобільна стоянка, саме до цього мicця можна добратися на власному авто, далi за маршрутом можливостей подорожувати таким чином немає. Пересуватись доведеться пішки, або ж можна скористатись з послуг оренди мотоциклiв чи квадроциклів. Також icнує можливість кінної прогулянки до водоспаду «Дівочі сльози», але в такому випадку етичне питання використання тварин в літню спеку задля туристичних цілей залишається для кожного відкритим. Варто додати, що на певній ділянці маршруту, в декількох десятках метрів від вольєрного господарства, буде розташована дерев’яна хатина, де проводитиметься збір коштів за прохід на територію національного парку.
Маршрути до водоспаду «Дівочі сльози»
Як зазначалось раніше, цікавість запропонованої локації полягає в можливості комбінування різноманітних варіацій для подальшої мандрівки. Таким чином, наприклад, вище по течії за водоспадом «Дівочі сльози» на відстані 150−200 м від вказаної точки розташований водоспад «Чоловічі сльози». Цей водоспад є частиною кільцевого маркованого маршруту Яремче – водоспад «Дівочі сльози» – полонина Туршугувата – полонина Катерина – полонина Буковець – перевал Переслоп – Яремче.
Інша пропозиція полягає в тому, що з полонини Туршугуватої немаркованою стежкою можна вирушити гірським хребтом на гору Горган-Явірник висотою 1467 метрів. Піднявшись на неї, можна повернутись в Яремче уже використовуючи жовтий маршрут через полонину Явір, або ж полонину Вовчу − в залежності від Ваших вподобань. Відпочинок в Карпатах надає можливість різноманітних комбінацій маршрутів, які кожен може обрати на свій смак.
На наш погляд, цікавим також є варіант з перевалу Пересоп маркованою стежкою вздовж річки Зубринка до гори Веснарка, далі до полонини Блажів, звідки можливий спуск до відпочинкового комплексу «Буковель», або можливість сходження на Малий Горган.
Що подивитись поруч з водоспадом «Дівочі сльози»?
Дорогою до водоспаду варто відвідати вже згаданий реабілітаційний центр для тварин на базі вольєрного господарства в Яремче. На території центру знаходиться декілька секцій, зокрема секція з птахами, серед яких є павичі, срібні, золоті та мисливські фазани, орли-могильники. Також є секція з кролями та лисицями. Найбільшими за площею та протяжністю є вольєри, де вільно гуляють олені та дикі кабани.
Цікавою локацією поруч, яка може урізноманітнити Ваш відпочинок в Карпатах, є також музей просто неба «Карпати в мініатюрі». Експонатами музею є зменшені в 25 разів копії 18 найбільш туристичних місць Прикарпаття і не тільки. Зокрема, серед експонатів музею є залізничний міст через річку «Прут», водоспад «Пробій» та ресторан «Гуцульщина», які також можна побачити в натуральну величину скориставшись одним з маршрутів які ми описали вище, а також зменшену і відреставровану копію обсерваторії на горі Піп Іван Чорногірський.
Як дістатись до водоспаду «Дівочі сльози»?
Громадським транспортом
Приміськими автобусами, що курсують з Івано-Франківська в сторону гірськолижного курорту «Буковель» чи в напрямку Ворохти або Верховини.
Потягом до міста Яремче можна вирушити з Києва (потяг Київ–Рахів), Харкова, Одеси, Івано-Франківська (Івано-Франківськ–Рахів або Івано-Франківськ–Ворохта), Львова (Львів–Рахів) і Хмельницького. Також курсують щоденні приміські потяги з Коломиї та Ворохти.
Автомобілем
До міста Яремче можна доїхати з Івано-Франківська або Рахова трасою H-09 (Львів–Мукачево).