Чи планували ви коли-небудь подорожі Карпатами так, щоб витратити якнайменше сил на пошуки цікавинок і якомога більше часу на прогулянки та екскурсії? Думаємо, мандрівники доволі часто ламають над цим голову. Однак якими б інколи суворими не були карпатські гори – проблему «хочу побачити все і відразу» вони вирішують. Треба тільки вдягнутись по погоді, озброїтись картами чи навігатором і вперед на пошуки пригод! Оптимальним початком обслідування Карпат буде місто Яремче, від якого рукою подати до багатьох туристичних принад.
Хоча Яремче у багатьох асоціюється радше з близькістю гірськолижних курортів та сувенірним ринком гуцульської культури, саме тут на вас чекає темпераментний водоспад Пробій. Так, відпочинок у Карпатах може мати свої переваги, де в одному населеному пункті ви одразу зустрінете кілька перлин України.
Водоспад Пробій – це звичне явище для місцевих мешканців і дивина для туристів, адже водограй розташований у самісінькому місті Яремче на річці Прут. Каскадний водограй утворився в Яремчанському каньйоні річки Прут і є одним із найповноводніших у Карпатах, хоч висота падіння води сягає всього 8 метрів. Часто цей водоспад ще назвають Яремчанський, згідно з локалізацією. Хоча, на думку багатьох, назва Пробій йому личить більше. За різними спогадами, водоспад Пробій сягав висотою 25 м і з такою самою потужністю пробивав гірські породи, спадаючи донизу бурхливими потоками. За силою й швидкістю потоку води водограй займає теж одне із перших місць серед водоспадів Карпат.
Особливістю водоспаду Пробій є те, що, на відміну від інших «диких» водоспадів, його можна роздивитися практично з усіх ракурсів. Зокрема, у місті Яремче для зручності туристів над водоспадом Пробій було прокладено пішохідний 20-ти метровий міст, вхід на який є безкоштовним.
Водоспад Пробій є відомим і серед екстремалів. За окремо плату ви можете стати учасником банджі-джампінгу. Не буде перебільшенням сказати, що стрибок з мосту принесе міцний заряд адреналіну та зробить ваш відпочинок у Карпатах незабутнім.
Якщо ж така розвага не для вас, то водоспад Перебій може вразити й у інший спосіб. Купивши квиток, вас переправлять на інший берег річки Прут за допомогою підвісної дороги. Так ви не лише зможете помилуватися водоспадом, а й відчути його у товщі бризу й повітряних мас, що вирують у водоймі.
У будь-якому разі, пам’ятаєте про те, що іноді подорожі Карпатами не повинні ігнорувати міри безпеки. Водоспад Пробій за останні роки став відомий частими трагічними випадками через неуважність туристів, які ігнорують сильні течії водограю. Тож поруч із насолодою відпочинком, варто не забувати про цю особливість бурхливого красеня.
Зовсім інша атмосфера чекатиме на вас, коли ви спуститеся з мосту. В низу можна знайти кілька галявин для засмаги на відкритому сонці. Якщо ж розмірений відпочинок не для вас, то можете оглянути «Готичні складки» – скельні урвища правого берега Прута, що оточують водоспад Пробій. Природні утворення нагадують шпилі готичного собору за своїм архітектурним стилем, хоча їх вік набагато більший – 75 млн років!
Надивувавшись природніми особливостями водоспаду і його околиць, неодмінно йдіть на найбільший і найвідоміший в Україні сувенірний ринок міста Яремче. Це – справжній символ народного прикладного мистецтва, де кожен знайде собі розвагу та неодмінно накупить сувенірів, які ще довго нагадуватимуть про відпочинок у Карпатах.
Розвинена також тут і гастрономічна сфера. Якщо вам не сподобається місцева їжа на ринку, то поруч на вас чекають колоритні ресторани у гуцульському стилі, які вгамують голод і задовольнять естетичною привабливістю й гостинністю.
Маршрути
Хочете більше пригод? Піднявшись далі в гору від водоспаду Пробій, на вас чекає маркований маршрут спочатку на полонину Явірник, а потім на гору Явірник-Горган, звідки через перевал Пересліп та долину річки Жонка повертаємось у Яремче.
Можна влаштувати собі прогулянку маршрутом: Яремче – водоспад Дівочі сльози – полонина Туршугувата – полонина Буковець – перевал Пересліп – Яремче. В тому разі готуйтесь подолати 20 км шляху та шукайте маркований маршрут синього кольору.
Ще доволі популярним серед мандрівників є шлях на могу Маковиця через урочище Дрібка та Скелі Довбуша. Маршрут маркований зеленим на білому тлі, складає близько 9 км і долається за 4−5 години.
Також водоспад Пробій є кінцевим пунктом рафтингового маршруту по Яремчанському каньйону. Під час хорошої погоди, з пішоходного мосту можна спостерігати за екстримальними сплавами, які починаються у Ворохті, а закінчуються у місті Яремче.
Що подивитись поруч
В самому Яремче, ймовірно, захочуть затриматися поціновувачі архітектури та етнографії. В такому разі варто звернути увагу на Церкву Чуда Архістратига Михаїла, Успенську церкву, Церкву св. Апостолів Петра і Павла тощо. З культурою регіону познайомить Музей етнографії та екології Карпатського краю.
Карпати – це територія мальовничих водоспадів, і у вас буде багато можливостей у цьому переконатись. Відносно недалеко від водоспаду Пробій знаходиться ще кілька водограїв: Дівочі сльози (3,6 км), Каплинець (4,7 км), Кудринець (15 км), Женецький Гук (20−22 км).
Поруч розташовані також відомі гірськолижні курорти – «Буковель» і «Яблуниця», які надають відпочивальникам можливість гарно провести час і в теплу пору року.
Варто також звернути увагу на відомі Скелі Довбуша.
Як дістатись
Громадським транспортом
обратися до міста Яремче, де розташований водоспад Пробій, дуже легко, адже є прямі рейси. Потяги до міста вирушають з Києва, Харкова, Одеси, Івано-Франківська, Львова і Хмельницького. Доступні також щоденні приміські потяги з Коломиї, Ворохти, Івано-Франківська. Від залізничної зупинки йти до центру зовсім близько, може 500 м. У будь-якому разі, всі дороги приведуть вас до центру міста Яремче, де ви самі почуєте шум, а значить – водоспад Пробій вже поруч.
Якщо ви вирішили пересуватися автобусами, то обирайте приміський транспорт, що рухається у напрямку на Буковель чи до сіл: Яблуниця, Микуличин, Ворохта, Верховина чи Делятин. Із зупинки прямуйте в центр міста Яремче у напрямку Сувенірного ринку, до вулиці Петраша.
Автомобілем
Якщо ж ви обрали подорожі Карпатами автомобілем, то перш за все слід добратись до м. Яремче. З напрямку Ужгорода прямуємо трасою H09 через Мукачево, Хуст, Тячів, Рахів, Кваси, Яблуницю і Татарів. Зі Львова – через Рогатин, Івано-Франківськ, Надвірну. Зі столиці – через Житомир, Хмельницький, Гусятин, Чортків, Коломию та Делятин.