Подорожі Карпатами можуть подарувати Вам не лише незабутні краєвиди, але й доволі цікаві туристичні атракції, які зможуть познайомити мандрівника з архітектурними пам’ятками Івано-Франківщини та Закарпаття. Однією з таких локацій для відпочинку в Карпатах та власного саморозвитку є парк-музей «Карпати в мініатюрі».
Музей був створений в 2015 році за підтримки Карпатського національного парку, а також громадської організації «Центр соціальних та ділових ініціатив». Оскільки партнером проекту виступив уже згаданий національний парк, то розташований музей саме на його території - в місті Яремче, в урочищі річки Жонка. За словами організаторів даного музею під відкритим небом, серед завдань проекту стоїть покращення туристичної привабливості міста Яремче, а також надання змоги людям з обмеженими можливостями відвідати хоча і зменшені у 25 разів, але реальні прототипи експонатів музею. Більше того, деякі мініатюри були відтворені за старими кресленнями та фотографіями з використання комп’ютерного моделювання і 3D принтерів для виготовлення структурних елементів мініатюрних моделей, а також різноманітних декоративних елементів. Зокрема, мініатюри обсерваторії на горі Піп Іван і скульптури Королеви Ядвіги були відтворені саме таким чином. Загалом, станом на літо 2021 р., музей налічує 18 експонатів серед яких:
- Обсерваторія “Білий слон” на горі Піп Іван;
- Ресторан «Гуцульщина», м.Яремче;
- Міст через водоспад Пробій, м.Яремче;
- Монастир святого пророка Іллі, м. Яремче;
- Пам'ятник полеглим у Другій світовій війні, м. Яремче;
- Діюча залізниця в мініатюрі: кам'яні мости-віадуки в Ворохті, залізнична станція в Татарові і гірські залізничні тунелі;
- Церква Різдва Пресвятої Богородиці, смт. Ворохта;
- Пам’ятник Королеві Ядвізі, c. Микуличин;
- Скульптура Богородиці на горі Хомяк;
- Репродукція схилів Чорногірського хребта та інше.
Втім, адміністрація парку впевнена в тому, що кількість експонатів неодмінно буде збільшуватись, отож чекаємо поповнення.
І хоча більшість мініатюр цього музею являють собою архітектурні споруди Івано-Франківщини, що дає змогу відвідувачам обрати локацію неподалік для свого відпочинку в Карпатах, на таку назву він цілком заслуговує. Варто зазначити, що усі експонати знаходяться на балансі громадської організації, що власне й висунула ідею створення даної туристичної атракції, що в перспективі буде сприяти створенню нових експонатів музею, а також підтримання існуючих в справному і по-справжньому музейному стані, враховуючи комерційну направленість цього музею.
Графік роботи та ціни «Карпат в мініатюрі»
Парк-музей працює у понеділок з 12:00 до 20:00, а з вівторка по неділю з 10:00 по 20:00. Ціна квитка для дорослих становить 30 гривень, а для дітей віком від 6 років вартість складає 20 грн. У свою ж чергу, вхід для дітей віком до 6 років, дітей-сиріт, учасників бойових дій, інвалідів, а також ліквідаторів наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є безкоштовним. Вартість квитка включає в себе можливість здійснення фото- і відеозйомки, а також безкоштовну екскурсію разом з гідом. В разі відвідин музею організованими групами більше 6 людей, хранителі музею просять попередньо проінформувати їх задля організації екскурсії. Зробити це можна за номером +380991925200.
Що цікавого подивитись поруч ?
Територіально найближчою туристичною локацією до музею «Карпати в мініатюрі» є реабілітаційний центр для тварин на базі вольєрного господарства в Яремче. Заснований в 1992 році, цей природоохоронний об’єкт має на меті створити природні умови для збереження і розмноження більшості диких тварин, що знаходяться на балансі цього господарства
Водоспад «Дівочі Сльози» – теж одна із найближчих локацій, маршрут від музею до водоспаду складає близько 2,5 кілометрів та надасть вам можливість оцінити красу подорожей Карпатами, побачивши на власні очі невеличкий однокаскадний водоспад та порослі мохом скельні відслонення, що розкинулись посеред прекрасного карпатського букового лісу.
Водоспад «Пробій» – найвідоміща природна локація міста Яремче, що сусідствує поруч з художньо-ремісничий ринком, де можна придбати різноманітну сувенірну продукцію на пам’ять про відпочинок в Карпатах.
Маршрут на гору Явірник-Ґорґан від парку-музею «Карпати в мініатюрі» складає всього близько шести кілометрів, проте може зарядити вас і вашу сім’ю на подорож й іншими невеличкими горами, що знаходяться поруч з містом Яремче. Серед них і гора Маковиця та Чорногориця. Така подорож може наштовхнути вас на думку про те, щоб залишитись в Карпатах ще на якийсь час і відкрити для себе все нові і нові маршрути. І хоча підйом на гору Явірник-Ґорґан кам’янистий, що може викликати певні труднощі для підйому сімей з дітьми, але ця вершина може виступити непоганою підготовкою перед подорожами схилами Чорногірського хребта.
Як доїхати до парку-музею «Карпати в мініатюрі»?
Парк-музей «Карпати в мініатюрі» знаходиться в місті Яремче, на вулиці Михайла Грушевського, 29.
Автомобілем
Сюди можна доїхати з Івано-Франківська або Рахова трасою H-09 (Львів–Мукачеве), що проходить паралельно вулиці, на якій розташований музей. Як орієнтир можна обрати вольєрне господарство, про яке ми згадували вище, адже дорогою до нього побачите інформаційні покажчики. Від залізничного вокзалу необхідно проїхати близько 300 метрів вулицею Свободи, а потім повернути праворуч, проїхати залізничний переїзд повз ринок і повернути ліворуч на вулицю Грушевського. Цією вулицею необхідно проїхати приблизно один кілометр до перехрестя на цій ж вулиці (орієнтиром виступить зелений вказівник вольерного господарства і каплиця). З цієї точки автомобілем варіантів доїзду до музею існує два. Перший - орієнтуючись по вказівниках, що вказують на вольєрне господарство, відстанню приблизно 500 метрів. Другий шлях - перед вказаним орієнтиром каплиці і маркуванням поїхати ліворуч, а не за вказівниками. Рухаючись цією дорогою, у вас буде можливість під’їхати до самих воріт музею під відкритим небом. Однак варто врахувати, що площа території виділеної для стоянки біля музею дуже обмежена. Враховуючи це, а також концепцію музею, яка передбачає його відвідини людьми з обмеженими можливостями, слід обирати перший варіант - він дасть можливість припаркувати своє авто біля музею тим людям, для яких швидкий доступ до музею справді необхідний. Окрім того, залишивши авто на парковці поруч з вольєрним господарством, ви створите для себе можливість відвідати декілька локацій підряд, деякі з яких ми описали вище.
Громадським транспортом
Приміськими автобусами, що курсують з Івано-Франківська в сторону гірськолижного курорту «Буковель», Ворохти або Верховини, можна доїхати до авто вокзалу на вулиці Свободи 234. Далі пішки рухаємось цією ж вулицею в напрямку ринку чи паралельною їй вулицею Степана Бандери до перетину останньої з вулицею Михайла Грушевського (орієнтир продуктовий ринок). Далі слідувати маршрутом необхідно за тими ж рекомендаціями, що подані вище для подорожі автомобілем.
Потяги до міста Яремче курсують з Києва (потяг Київ – Рахів), Харкова, Одеси, Івано-Франківська (Івано-Франківськ–Рахів або Івано-Франківськ–Ворохта), Львова (Львів–Рахів) і Хмельницького. Прибувши до залізничного вокзалу міста Яремче, що знаходиться на вулиці Свободи 268, дійти до музею можна за маршрутами вказаними вище.