Якщо у вас є бажання відшукати нові враження в межах Закарпаття, то в рамках відпочинку в Карпатах ми для вас підготували розповідь про своєрідну і незвичну палац-фортецю графів Текелі у селі Довгому також відомому як Довжанський замок.
Історія палац-фортеці у селі Довгому
Наш сьогоднішній об’єкт в селі Довге Іршавського району розташований в мальовничій долині річки Боржава, в місці, де одне з її русел з’єднується з правою притокою – річкою Свинкою. У Середньовіччі село, розташоване на перетині кількох доріг Боржавської долини, грало роль важливого форпосту. Згідно з версією вчених, перші укріплення, які найімовірніше були дерев’яними, збудовані на цьому місці ще в XI−XII столітті, проте ніяких письмових даних про них не збереглося. У другій половині XV століття в Довгому будувався новий кам’яний замок, який проіснував вкрай мало. Після цього більш ніж на 200 років Довжанський замок практично перестав існувати. Тільки на початку XVIIІ століття після переходу земель у власність графа Ласло Текелі, який отримав їх у знак подяки за активну участь у боротьбі з куруцами, замок знову відновлюють. Основні маєтки нового власника були в Трансільванії, і він розпочинає будівництво палацу-фортеці, який став його літньою резиденцією. У 1712 році було розпочато будівництво палацу. Житлові приміщення палацу побудовано упродовж 1712−1722 років. Дещо пізніше зведено оборонну стіну з бійницями, а також господарські будівлі. В 1774 році закінчено будівництво в'їзної вежі фортеці. Сучасного вигляду палац набув у 1798 році, коли були завершені всі будівельні роботи. У 1928 році граф Телекі передає Марамароську домінію разом із Довжанським палацом-фортецею в оренду мальтійському лицарському ордену, щоб уникнути експропріації володінь Чехословацьким урядом.
З 1954 року в приміщеннях Довжанського замку розмістили туберкульозний диспансер районного значення та лікарню-санаторій обласного значення для хворих на кістковий туберкульоз, які перебувають тут і сьогодні.
Станом на сьогодні у палац-фортеці графів Текелі уціліли житлові та господарські корпуси, стіни, башти і навіть парк, проте всі вони вимагають реставрації.
Архітектурний ансамбль палац-фортеці у селі Довгому
Пам'ятка являє собою комплекс споруд, обнесених оборонним муром з бійницями, який формує квадрат 65x65 м. Архітектурний комплекс палацу-фортеці створювався протягом кількох десятиліть. Фактично, це садибна інтерпретація «palazzo in fortezza» − палацу, оточеного фортечними мурами та бастіонами. Палац побудовано в стилі бароко.
Будівля палацу одноповерхова, має план правильного прямокутника і примикає до північно-західної захисної стіни. До південно-західної та північно-східної стін корпусу примикають кам'яні оборонні стіни. Чотири наріжні башти, восьмигранні в плані, перекриті восьмигранними шатровими дахами. В'їзна вежа також восьмигранна в плані, двоярусна, з шатроподібною маківкою, розташована в центрі південно-західної оборонної стіни. Найбільший інтерес ця башта викликає ще й тим, що прямо над нею був викарбуваний герб села, який також містився у гербівнику міст і містечок Угорщини 1880 року. Господарські корпуси садиби одноповерхові. Один з них примикає до північно-східної оборонної стіни, інший (адміністративний) винесений за межі садиби. За межами фортеці, з північного сходу, розташовані кам'яні конюшні. Під палацом збереглися залишки давнішої споруди − можливо, шляхетського будинку XV−XVIII століть.
У дворі розбитий невеликий парк, що зберіг до теперішнього часу планувальну структуру. Тут ростуть дві вікові липи. За оцінками фахівців вік однієї з лип − понад 600 років, обхват − 6 метрів, висота − 25 м.
Що подивитись поблизу ?
Відносно неподалік (20 км) від Довжанського замку розташована Оленяча ферма, що зацікавить як дорослих, так і дітей.
Більше про унікальну флору Карпат можна довідатись також відвідавши Долину нарцисів − 32 км від Довжанського замку.
Продовжуючи свої знайомства з замками та фортифікаціями регіону, можна завітати до Хустського замку (31 км).
Як дістатись до палац-фортеці у селі Довгому
Громадським транспортом
З міста Ужгород до села Довге щоденно курсують автобуси. Відстань між пунктами складає 103 км.
Час у дорозі складе близько 150 хв. До Ужгорода можна дістатись автобусами чи поїздами майже з будь-якого куточка України.
Автомобілем
Доїхати з міста Ужгород можна за півтори години.