Цікаво дізнатись звідки в Україні взялись плямисті красені? Тоді запасайтесь смаколиками та рушаймо в далекий 1987 рік!
Історія заснування оленячої ферми датується 1980-ми роками й бере свій початок з далеких земель Приморського краю — території, що є історичною батьківщиною плямистих оленів. Завезли струнконогих красенів до Закарпаття, а точніше — в селище Іза, у спеціально облаштованому фургоні, тоді їх нараховувалось близько 30 осіб. На сьогоднішній день оленяча ферма в місті Хуст налічує зо дві сотні рогатих.
Завозили їх з метою отримання лікарських препаратів, активна речовина яких видобувається з ріг парнокопитних. Мова йде про лікарську речовину пантокрин. Застосовується вона в препаратах, що широко використовуються у періоди перевтоми, астенічних станів, анемії, при зниженні імунітету, низькому артеріальному тиску, гіпотонії. Загальнотонізуючі властивості препарату користувались чималим попитом й збагачували ферму з року в рік. Та ніщо не вічно, невдовзі Україна стала незалежною державою, й сировина з ріг струнконогих красенів здешевшала, а разом з тим оленяча ферма в селищі Іза стала збитковою. Дійшло все до того, що працівникам не виплачували заробітну платню, відбулось скорочення персоналу й тваринам приділялось менше уваги та догляду, що призвело до різкого зменшення чисельності стада. Оленяча ферма була на порозі закриття, та все ж цього не сталось.
У 2003 році господарство викупив приватний підприємець, який подарував йому нове життя. Оленяча ферма неподалік міста Хуст відновила співпрацю з фармацевтичними компаніями задля видобутку лікарської речовини та паралельно була перетворена на туристичний осередок, що функціонує по цей день.
Олені - дивовижні тварини, що гордовито та граціозно ходять лісами й лугами зеленого краю. Якщо ви навідаєтесь до них влітку, то зможете їх стріти в цікавому яскраво-оранжевому окрасі, що слугує фоном для білих плям. Взимку забарвлення тьмяніє, а шерсть стає жорсткішою, тому найкращим сезоном для туризму тут рахується саме тепла пора. Проте, тут є один цікавий момент. Річ у тім, що струнконогі красені не пристосовані до спеки й влітку більшу частину дня ховаються у затінку лісу і повертаються додому майже під вечір.
На оленячій фермі діють також декілька правил, основним є те, що годувати рогатих можна тільки спеціальними сухарями, які ви можете придбати на території господарства (вартість відерця зі смаколиками 10 грн). Вхід на оленячу ферму складає 30 грн для дорослих, час перебування необмежений.
Та не думайте, що оленяча ферма в селі Іза є єдиною цікавою локацією, мова йде про першу українську сироварню, що тут всім знайома як Селиська сироварня в місті Хуст. Там ви можете не тільки покуштувати смачного сиру, а й заглянути до самої сироварні на екскурсію. Їхній графік в будні дні 9:00 – 17:00, а в суботу 9:00 – 16:00. Екскурсії з дегустаціями відбуваються тільки за попереднім замовленням за телефоном +38 067 386 51 09. Відстань між селищем Іза та містом Хуст всього лише 10 км.
Контакти
Номер телефону: +380672491081
Як дістатись
Громадським транспортом
Потягом або автобусом з великих міст можна дістатись міста Хуст, а звідти вже пересісти на автобусній станції на рейс до села Іза, де й знаходиться ферма.
Автомобілем
Трасою з Києва через Львів, Стрий та Мукачево прямуйте до Хуста, звідки тримайте курс на село Іза.