У маленькому селищі Королево, що на Закарпатті, на горі вулканічного походження височіє замок… Точніше, раніше височів. На жаль, політика та час зруйнували його, залишивши тільки руїни, історії та легенди. Проте, якщо ви плануєте познайомитись із замками Закарпаття та місцевим колоритом, можна познайомитись і з руїнами цього замку.
Історія замку в Королеве
За даними дослідників, ще в IX–X ст. (тобто до приходу угорців) тут знаходилось слов’янське городище – укріплений населений пункт.
Перша письмова згадка про замок у Королево датується 1279 роком. Основне його призначення було служити резиденцією угорських королів під час полювання у цих місцях. Хоча замок мав і певне стратегічне значення, адже через ці краї транспортували «біле золото» (сіль) з Марамороша до центральної Угорщини. У часи Середньовічччя цей товар мав неабияку значимість, а тому він був важливий як для господарства країни, так і для експорту.
Назва королівського замку Нялаб має кілька версій походження:
- Перша розповідає про лицаря Нялаба, який певний час володів цим замком. Хтось описує його як благородного Робіна Гуда, а хтось – як звичайного розбійника.
- Друга версія виводить назву замка Нялаб від угорського слова «nyaláb», що перекладається як «пучок» або «в’язка», оскільки якусь частину товару тут треба було залишати у якості податку.
Також королівський замок Нялаб інколи називають Кірагаза – це стара назва селища Королево.
Оскільки Королівський замок Нялаб виступав резиденцією короля, при дворі часто працювали діячі культури. Тут переписували «Королівське Євангеліє», здійснювались переклади Біблії, створювались балади тощо.
На початку XVI ст. угорська корона передає замок в Королево аристократичному роду Перені, які тоді починають володіти одразу 3 замками на Закарпатті: Хустським, Виноградівським («Канків») та Нялабом.
В 1661 р., не зважаючи на суттєву чисельну перевагу, безуспішну спробу заволодіти замком здійснили османські війська. Замок в Королево витримав… проте, вирішального удару йому завдали не османи, а свої ж. В 1672 р. король Леопольд наказав підірвати замок, ймовірно побоюючись зростання впливів місцевих магнатів. В подальшому споруду не відновлювали і невдовзі на горі вже височіли тільки руїни замку.
Втім, інтерес до замку в Королево інколи оживав. В середині XIX ст. угорським урядом були ініційовані археологічні розкопки, внаслідок чого було знайдено сімейний склеп, таємний коридор, багато прикрас та артефактів.
Особливого «інтересу» до замку в Королево проявила радянська влада. Справа в тому, що, за свідченнями писемних джерел, на території замку ще з початку XVI ст. існувала невелика капличка. Те, що не змогли зруйнувати угорці і плин часу, довершили «культурні росіяни». В 1946 р. капличку було зруйнувано. Офіційно це пояснювалось тим, що вона заважала безпеці військового об’єкту неподалік (виступала своєрідним маркером для можливого авіанальоту). Неофіційна версія стверджує, що капличка була знищена задля отримання матеріалів для обігріву гарнізону.
Врешті-решт, багатостраждальна капличка була відбудована в 1993 р.
Що подивитись поблизу?
На жаль, сьогодні на місці колись важливої споруди мандрівників зустрічають руїни замку. Але щоб не засмучуватись і по-максимуму познайомитись з місцевими красотами радимо відвідати кілька цікавинок неподалік.
Виноградівський замок «Канків» – теж здебільшого руїни замку, проте заслуговує на увагу всім поціновувачам історії.
Палац Перені у Виноградові – розкішна споруда XVI ст., яку збудували після занепаду Виноградівського замку. Особливу увагу заслуговує парк, що називають «маленьким Версалем».
Хустський замок зберігся трошки краще, але час до нього теж поставився немилосердно. Мандрівників зустрічають містичні руїни (за переказами, тут якийсь час проживав граф Дракула) та мальовничі краєвиди.
Долина нарцисів поблизу міста Хуст – дивовижне місце, де ростуть тисячі занесених до Червоної книги України нарцисів.
Як доїхати до королівського замку Нялаб?
Громадським транспортом
Потягом з Ужгорода або автобусами з Виноградова чи Хуста.
Автомобілем
До селища Королево зі сторони Львова їдьте через Стрий, Долину, Міжгір’я, Хуст та Виноградів.