Ви запитаєте, чому саме Хуст? Тому що це – перлина Українських Карпат, яка давно вабить туристів до себе. Тут Ви побачите руїни старовинного замку, незабутні пам’ятки культури з неповторною архітектурою, термальні джерела, спробуєте карпатський екстремальний туризм та ще багато цікавого. А ще кожного року ранньою весною сюди з’їжджаються люди звідусіль, адже тут знаходиться відома долина нарцисів поблизу міста Хуст. Тож, рушаймо!
Трішки історії
Історія міста Хуст розпочинається ще в X столітті. Вже тоді місто було добре укріпленим та відомим. На нього часто нападали різні загарбники з метою завоювати. В XIII столітті атакували татаро-монголи, в період з XVI – XVIII століття місто хотіли полонити кримські татари і турки. Трохи згодом, з 1281 по 1321 рік місто Хуст входило до складу Галицько-Волинського королівства, а вже у 1329 році разом з деякими іншими містами Хуст отримав право називатися вільним королівським містом. Проте, в 1511 році угорський король Владислав II подарував місто політику Тибору Перені. В 1526 році місто Хуст стало частиною Трансільванського князівства, в XVI – XVII столітті відігравало важливу роль в боротьбі між Трансільванією й Австрійською монархією. Під час національно-визвольної війни в 1703–1711 роках Хуст став опорним пунктом повстання Ференца II Ракоці.
Після розколу Австро-Угорщини, 21 січня 1919 року на Всенародному з’їзді Народних комітетів, було підтримано бажання Закарпаття (до якого тоді входив Хуст) з’єднатися з Україною. Згодом, у листопаді 1938 року, Августин Волошин оголосив місто Хуст спершу столицею автономної Підкарпатської Русі, а трохи пізніше – і незалежної Карпатської України. Але, на жаль, 15 березня 1939 року війська хортиської Угорщини взяли місто в окупацію й знищили новостворену незалежну державу. Через п’ять років війська 4-го Українського Фронту звільнили місто від фашистської окупації, і в 1946 році місто Хуст стало районним центром Закарпатської області. В 1998-му році місто отримало статус обласного центру.
Як виникла назва міста Хуст?
Легенда розповідає про чорта, якому заманулося вибратися з пекла на землю. Напевно, від нудьги чи, можливо, захотів сонце побачити. З розбігу він пробив головою землю десь посеред квітучої поляни і хотів вже вилазити, але хвіст його застряг в одній з ущелин. Тягнув він чимдуж, але від цього тільки земля піднімалася. А потім, як не потягне з люттю, так сильно, що аж обірвав хвіст. Від того болю чорт голосно заволав: «Йой, хвуст, хвуст, мій хвуст!», аж луна покотилася околицями. Відтоді там, де чорт намагався вискочити з пекла, стоїть гора, а місце поруч з горою люди прозвали Хустом.
Що подивитися в Хусті?
Саме місто розкинулося у Верхньотисинській улоговині, в місці, де річка Ріка впадає в Тису. Для поціновувачів активного відпочинку тут є цікаві локації, як в самому місті, так і в його околицях.
Хустський замок
Це перше, що чіпляє погляд при в’їзді в місто Хуст. Замок, вірніше руїни старовинного замку, знаходиться на горі вулканічного походження, що стоїть на околиці міста. Хустський замок був збудований Австро-Угорською імперією для придушення захоплених русинів, а також для охорони східних кордонів імперії. В околицях міста Хуст замок почали будувати в 1090 році, а закінчили в 1191р.
Саме тут бере початок історія міста Хуст, адже хустський замок зміг пережити як горе, так і радість, що випали на долю містян. Він вистояв після великої кількості атак, про які ми знаємо з історії міста, аж до 1717 року, коли відбулося останнє велике протистояння жителів міста Хуст навалі татар.
Кожен замок має легенди про скарби, і хустський замок – не виняток. Старожили міста Хуст замок називають пристановищем графа Дракули – того що Влад Цепеш. Відомо, що мати румунського графа походила саме з цієї місцевості, а її батько Богдан (дідусь графа) був воєначальником замку. За легендою, до діда частенько навідувався його внук – Влад Цепеш. Він навіть заховав в мурах замку частину своїх величезних статків. На жаль, невідомо жодних точних даних про цю легенду, тому вірити чи ні – вирішуйте самі. Хоча хустський замок встояв після численних навал ворогів, але, на жаль, сили природи та час взяли верх. І сьогодні колись важливе укріплення перетворилось на руїни. Незважаючи на це, тут є на що подивитися відчайдухам, що наважаться прийти. Детальніше про замок можна дізнатись за посиланням.
Парк «Хустський замок»
Тутешні жителі називають його ще Замкова гора. Тут можна зустріти велике різноманіття рослин, що ростуть на схилах гори. Прогулянка парком подарує Вам приємні враження від місцевого краєвиду, а неповторний шарм цього історичного місця назавжди оселиться в пам’яті.
Під час перебування замку під австрійською владою, тут обладнали гірськолижні спуски. До наших днів ще збереглися деякі частини гірськолижних підйомників.
Місцева влада зайнялася впорядкуванням території, на якій стоїть хустський замок, тож зовсім скоро сюди організовуватимуть екскурсії.
Хустський краєзнавчий музей
В місті Хуст відпочинок можна почати зі знайомства з історією міста. І найкраще сприяють цьому відвідини хустського краєзнавчого музею. Тут експонують більше 2000 пам’яток історії та культури. Гості музею матимуть можливість побачити національний одяг, автентичний посуд і побутові речі, що демонструють самобутнє зростання краю.
Чеський квартал в місті Хуст
Це історична частина міста. Чеський квартал звела чехословацька влада, що в XX столітті панувала на Закарпатті. Вони побудували цілий квартал для своїх військовослужбовців у популярному тоді стилі «шале». Його звів архітектор-функціоналіст з Праги на прізвище Фрайвальд. А здійснив він це практично за один рік, в 1924 – 1925 рр. Місцеві жителі називають це місце «Чеський квартал», «Празький квартал» або ж «Масарикова колія». Тепер, вулиця на якій знаходиться історичний квартал, називається вул. Вакарова.
Храм Святої Єлизавети
Храм розташований в центральній частині міста. Він належить до найдавніших церков Закарпаття, адже побудували його в XIII – XIV столітті. Спроектований та виконаний в стилі провінційної готики, храм також використовували як укриття під час ворожих атак. Будівля оточена з усіх сторін шестиметровим муром. Зовні храм виглядає майже так само, як і в XV столітті. На стінах збереглися старовинні фрески, на яких зображені королі, полководці, що в ту епоху були долучені до лику святих. Храм належить до римо-католицької конфесії, тому його часто називають костелом.
Храм Святої Анни
Історія святині починається 300 років тому, в 1799 році. Коли будували храм, хустський замок вже занепадав, тож було вирішено встановити в храмі вцілілий дзвін та годинник з хустського замку. Можна сказати, що замок відродився в храмі.
Відпочинок з дітьми в Хусті
Не секрет, що коли Ви рушаєте в подорож з дітьми, вона повинна бути максимально цікавою для них. Як не дивно, діти завжди знайдуть, що подивитися в Хусті. Малечі подобається спілкування з різними тваринами, а їх в місті й околицях чимало.
Оленяча ферма
Дітлахи обожнюють оленів, адже саме вони є героями всіх новорічних мультфільмів. Недалеко віл міста Хуст, лише 15 хвилин по трасі Р-11,знаходиться ферма з цими благородними тваринами. Вона розташована між селами Іза й Липча. Оленів можна пригостити сухарями й хлібом, але не потрібно забувати, що надмірно близький контакт може погано скінчитися.
На даний момент тут проживають близько 100 оленів. Їх вирощують в медичних цілях, адже з оленячих рогів добувають цінний пантокрин. Втім, тут залюбки влаштують екскурсію для дітей. Детальніше про Оленячу Ферму в Хусті дізавайтесь за посиланням.
Страусина ферма
Вона розташована на околиці міста Хуст, на вул. Львівській. Заснував її у 2002 р. місцевий бізнесмен. Окрім екскурсії тут можна придбати величезні страусині яйця, м’ясо страуса та навіть пір’я. Малеча матиме нагоду погодувати страусів листям капусти, яблуками чи хлібом. Батькам же слід пам’ятати про правила безпеки.
Буйволяча ферма
Буйволи не часто зустрічаються в Карпатах, оскільки цей вид тварин знаходиться на межі вимирання. Зараз на фермі проживає 9 буйволів й 17 буйволиць – це найбільше стадо буйволів в країні.
Крім того, фермери розводять тут ще два види тварин, яким загрожує зникнення. Це карпатські коні, що схожі на зебру, вони є нащадками диких гірських тарпанів. На фермі вже живуть 5 таких тварин, а в них на шиї та ногах добре видно темні смужки.
Інший рідкісний вид тварин – це гуцульські мангалиці, тобто напівдикі карпатські свині. Їх перестали розводи через те, що мангалиця дає менше м’яса ніж проста біла свиня. На фермі можна побачити трьох таких свинок.
Після екскурсії фермами, ввечері можна повести дітей до кольорового фонтану в центрі міста. Він виграє різними барвами веселки, так яскраво і так цікаво, що аж заворожує їх. Крім того, поруч з фонтаном є ігровий майданчик для дітей.
Відпочинок поруч з містом Хуст
Санаторій Велятино
Недалеко від міста Хуст знаходиться селище Велятино, санаторій якого славиться своїм цілющим лікуванням. Називається цей курортно-оздоровчий заклад «Трембіта». Місцевість, на якій він знаходиться, відома своїми мінеральними водами і термальними джерелами, що лікують від багатьох недуг.
На території санаторію є все, що необхідно для незабутнього і комфортного відпочинку. До Ваших послуг бювет з мінеральною водою, дитячий майданчик, ресторан, парковка, сезонний басейн відкритого типу з гамаками й шезлонгами, конференц-сервіс, зал з тренажерами та ще багато цікавого.
Путівка на одну особу, повний пансіон, коштує від 950 грн. на добу – стандарт, а люкс обійдеться в 1460–1650 грн. на добу. Також в селищі Велятино санаторій організовує незабутні екскурсії до місцевих ферм та культурних пам’яток. Детальніше про відпочинок у Велятині читайте за посиланням.
Санаторій Шаян
Розташований він в селищі Шаян Хустського району Закарпатської області. Його вважають чи не найкращим не лише в Україні, але й в країнах східної Європи. Особливість його полягає в унікальності тутешніх вод й професійності сервісу. Окрім лікування вам запропонують піші походи в гори, екскурсії цікавими місцями Хустського району, каякінг, відпочинок на озері та інше.
Ціни на путівки в санаторій Шаян: двомісний однокімнатний Стандарт – 690 грн. / день, двокімнатний Люкс – 870 грн. / день. У вартість входить триразове харчування згідно з обраним видом, базове оздоровлення, вживання мінеральної води Шаянська, перебування на спортивних і дитячих майданчиках, походи до бібліотеки, участь в лекціях та концертах, спортивних змаганнях, караоке, дискотека.
Детальніше про відпочинок у санаторії Шаян дізнавайтесь за посиланням.
Село Іза
Відоме воно на всю Україну своїми неповторними плетеними виробами з лози. Ви натрапите на це село прямуючи з міста Хуст в сторону Колочави. Рухаючись головною вулицею, Ви матимете нагоду роздивитися чимало виробів з лози, що стоять просто на подвір’ях. Не варто собі відмовляти в тому, що придбати вподобаний виріб для подарунку чи для домашнього користування. Буде пречудовий сувенір!
Долина нарцисів
Це диво природи знаходиться в Хустському районі, в урочищі Кіреші. Сюди варто приїздити весною, адже нарциси – весняні квіти. Вони вкривають велику площу і створюють запаморочливий краєвид та п’янкий аромат. Також навесні тут можна побачити великі площі квітучого первоцвіту та ніжного шафрану. Детальніше про Долину Нарцисів дізнавайтесь за посиланням.
Готелі в Хусті
Місць про проживання знайдеться немало, тому ми перерахуємо тільки найпопулярніші. Ціни орієнтовні і залежать від сезону, тому варто уточнювати у готелях.
- Готель «Прем’єра» знаходиться в спокійній частині міста, на відстані 2 кілометрів від Хустського замку. За двомісний Twin попросять 550 грн. в день, за двомісний Double – 700 грн., а за сімейний – 900 грн. Адреса: вул. Львівська, 2. Телефон: (098) 915 4480.
- Готель «Prince». Це чотиризірковий готель з безкоштовним паркінгом та інтернетом. Двомісний економ тут коштує 650 грн. за добу, за двомісний стандарт попросять 900 грн. за добу. Двомісний однокімнатний люкс обійдеться в 1630 грн. за добу. Адреса: вул. Карпатської Січі, 20. Телефон: (068) 929 5415.
- Готель «Атлант». Розташований під замковою горою, поряд з автовокзалом і залізничним вокзалом. За двомісний номер з власною ванною кімнатою попросять 650 грн. за добу, за покращений номер з двоспальним ліжком потрібно віддати 850 грн. Сімейний номер з ванною кімнатою коштує 950 грн., а люкс з ліжком «King-size» обійдеться в 1100 грн. в день. Адреса: вул. Івана Франка, 107. Телефон: (067) 709 9286.
Таксі в Хусті
В місті та за його межами є багато цікавих локацій, а тому може виникнути потреба побачити їх за коротший час. Якщо Ви не на «своїх колесах», не страшно. Таксі в Хусті завжди під рукою. Тут працюють декілька компаній:
- «VIP-таксі»: (067) 999 73 87.
- «Ретро»: (067) 848 84 82.
- «Приват таксі»: (067) 969 66 71.
Як дістатись до міста Хуст?
Громадський транспорт
Один зі способів сюди доїхати – це потягом. Поїзди з Одеси, Києва, Львова чи Ужгорода привезуть Вас прямо на залізничний вокзал міста Хуст. Окрім того автобуси з Києва, Вінниці, Тернополя, Львова, Одеси, Хмельницького, Мукачева, Івано-Франківська, Ужгорода та Стрия доставлять Вас на автовокзал. Слід зауважити, що автовокзал та залізничний вокзал Хуст розташовані поруч – на вулиці І. Франка 116 та 118.
Автомобілем
Якщо Ви подорожуєте автомобілем з центральної України, перш за все потрібно доїхати до Івано-Франківська. Далі треба виїхати з Івано-Франківська по Галицькій вулиці на Калуське шосе (Н-10). Проїхавши 7,5 кілометрів, поверніть в сторону Брошнів-Осади і прямуйте дорогою Р-21 через Креховичі і Долину до Міжгір’я. Ну а звідти вже до міста Хуст.