«Хочеш щастя, тоді їдь до Львова!» – співається в одній відомій пісні. І дійсно, в цьому місті можна отримати чимало позитивних емоцій, адже кожен крок – назустріч гарному і цікавому. Львів туристичний – то справжня феєрія, місто вражень, кави та шоколаду. Місто, де здійснюються мрії.
Якщо в Ґуґлі введете: «екскурсії Львів», то чого ви тільки не знайдете! Львів за один день, Старе місто чи Вулицями Старого міста, Львів княжий, Львів романтичний, Львів – перлинка ЮНЕСКО, Підземелля і дахи Львова... Екскурсії костюмовані, майстер-класи для дітей, прогулянки на велосипедах та конях. Туристичні фірми вам запропонують атракції на різний смак і гаманець. Але якщо ви вирішите організувати собі екскурсії самостійно (а ми дуже на це сподіваємося), то пропонуємо скористатися нашим маленьким порадником.
P.S. хоча ми перечитали його… і не такий вже й маленький він вийшов. Але як про цікаві місця Львова розповісти в двох словах? Про найбільш популярні місця Львова ми також написали окремо.
Високий замок
Визначні місця Львова починаються з Високого Замку, бо звідси він і «розпочався»… Звідси ви можете побачити все місто з висоти пташиного польоту. Екскурсії сюди в топі у всіх екскурсійних бюро, бо це історичне, панорамне та туристичне місце. Не пошкодуйте ніг і підніміться доволі комфортними сходинками на гору, а тоді – курган, висота якого сягає 413 м над рівнем моря.
Адреса: вул. Високий Замок, 1.
Підзамче
Недооцінений пересічними туристами, але дуже цікавий історичний район Львова - Підзамче. Серпантинами паркових доріжок спускаємося з Високого Замку до найстарішої частини міста. Підніжжя Замкової гори – це так званий княжий Львів, що розташовується вздовж вул. Б. Хмельницького та бічних від неї. А колись також – важливий центр єврейської культури у Львові.
Через війни та численні пожежі тут збереглося мало пам’яток. Та ті, що є – дуже особливі. Прогулянка цими місцями займе у вас півгодини-годину, а зі Львовом познайомитесь дещо ближче. Зокрема, тут можна побачити:
- Онуфріївський монастир, в якому була заснована друкарня І. Федорова;
- Церква св. Миколая, яка може бути однією із найбільш старою будівлею Львова;
- Меморіал Небесної Сотні – перший в Україні пам’ятник подіям Революції Гідності…
Катання на конях у Львові
Хочете ще більш насичений відпочинок поблизу Львова? Чудовий варіант - катання верхи на конях. Спробувати це можна в 2 км від Львова, зразу на Окружній дорозі у с. Зубра. Повільна розслаблююча подорож й милування оточуючими пейзажами чи стрімкий галоп та викид адреналіну - вирішувати вам. Зверніть увагу, що катання на конях варто бронювати заздалегідь за номером телефону чи на сайті.
📞 +380979669650 (Viber, Telegram, WhatsApp)
🏠 Окружна дорога, с.Зубра, 2км від Львова
на правах реклами
Площа Ринок та Ратуша
Ви у Львові лише на один день? Його можете провести тут. Всі туристичні шляхи вас приведуть до центральної площі міста, до Ринку. Такі площі були чи не в кожному європейському місті. Від німецького слова Ring, що означає «коло» або «замкнений простір», вони отримали свою назву.
Історичне місце Львова – невеликий, майже квадратний майдан (142 на 129 м). Тут зберігаються легенди і таємниці міста Лева, це його серце! Понад шість століть площа Ринок є головним осередком політичного, економічного та культурного життя міста. Тут було міське управління, виконувались судові вироки, влаштовували різноманітні забави, а до середини ХХ ст. знаходився власне ринок. А тепер вирує багато музичних фестивалів, бувають тематичні ярмарки, а взимку на північній стороні площі Ринок діє ковзанка.
Всього на площі Ринок у Львові розташовується 44 будівлі, майже кожна з яких має статус «Пам’ятки архітектури». Палац Бандінеллі, музей «Чорна кам’яниця», «Італійський дворик», палац Любомирських, Докторський дім, Лавочка закоханих… Будь-який мандрівник знайде тут для себе щось цікаве.
А посередині площі Ринок височіє 65-метрова Ратуша, що є одним із найкращих оглядових майданчиків у місті. Не полінуйтесь і здолайте 408 сходинок – воно того вартує ;)
Фотопрогулянки у Львові
Подаруйте собі незабутні та яскраві спогади з міста левів, міста що приймало королів - старовинного Львова. Ви можете замовити фотопрогулянку щоб забрати з собою частинку величі міста - у фотографіях. В супроводі фотографа Ви відвідаєте як визначні місця з підбірки, так і не менш красиві затишні дворики та вулички.
- Фотосесія містом буде гарно проведеним часом для сім’ї - нарешті у вас будуть круті світлини з відпочинку, буде весело і малечі і старшим.
- Якщо Ви плануєте романтичний вікенд з коханою людиною - збережіть свої почуття назавжди, яскраві фото будуть зігрівати Ваші серця.
- Драйвова прогулянка для компанії друзів - нарешті у Вас будуть фото де ви у повному складі і Ви не обираєте на чий телефон сфотографуватися.
Дозвольте собі чудовий настрій, вибухові емоції на фотопрогулянці вуличками неповторного міста Лева.
Уточнити вартість та забронювати фотопрогулянку можна за номером телефону чи у соц мережах:
📞 +380985758808 (Viber, Telegram, WhatsApp)
🌍 https://www.instagram.com/nadia_danylova_photo
на правах реклами
Середмістя
В середньовіччі місто було зовсім крихітним, оточеним оборонними спорудами і займало площу близько 40 га. Можна заглянути у музей на пл. Ринок 24 і побачити величезне панно – панораму, як виглядав середньовічний Львів. Хто тільки не жив у місті в ті часи: українці, греки, німці, серби, євреї, вірмени, італійці, поляки, шотландці, татари, угорці, сарацини, караїми та багато інших. Недарма місто називали другим Вавилоном. З тих часів збереглися назви вулиць: Руська, Вірменська, Сербська, Староєврейська, Караїмська. Представники кожного з цих народів намагалися селитися малими колоніями. Тому тепер екскурсоводам, розповідаючи легенди древнього Львова, зручно показувати і життя різних його представників. Розповімо трохи про найбільш визначні місця цього району.
Успенська церква і руський квартал
Одне з найвизначніщих місць Львова, яке незаслужено оминають туристи (бо інколи не знають, як увійти). Найкраща пам’ятка України стилю ренесанс, пам’ятка світового значення. Також тут діяла перша в нашій країні братська школа та друкарня, тому це ще й важливий освітній і культурний центр. Увійти до цього храму потрібно з вул. Підвальної через велику вхідну арку. Перед вами 65-метрова вежа Корнякта, з якої дзвенить найбільший дзвін міста Лева. До дзвіниці притулалися маленька симпатична каплиця Трьох святителів, створена Петром Римлянином. Через простір каплиці можна пройти до храму Успіння Богородиці. Тут зверніть увагу на неймовірні і дуже патріотичні вітражі авторства Петра Холодного. Також у церкві є мощі багатьох святих.
Адреса: вул. Руська, 5/7.
Давайте вийдемо на вул. Руську. Русинами себе називали українці до Другої світової війни, тому й така назва вулиці, де вони раніше компактно проживали. В давнину це була вулиця Соляників, адже основним бізнесом багатих українців, що проживали тут, була торгівля білим золотом (сіллю). На фасадах камяниць цієї вулиці є символи купецької удачі та сюжети, що розповідають про далекі мандрівки.
Найкрасивіший будинок кварталу – дім страхового товариства «Дністер», створений фірмою Івана Левинського. Зверніть увагу на декор, що є поєднанням модного на початку XX ст. стилю сецесія з гуцульськими декоративними елементами. Соняхи, барвінок, іриси, оплетені листям та травами стилізовані орнаменти з мотивами традиційного гуцульського різьбярства не залишать вас байдужим. А в історичному плані цей будинок важливий, бо був осередком громади і тут діяло страхове товариство, спортивне товариство, український театр, де дебютував Лесь Курбас та багато іншого. Тепер тут поліклініка, а на першому поверсі – туристичний офіс, тож можете забігти сюди за картою та інформацією про події в місті.
Адреса: вул. Руська, 20.
Арсенал і порохова вежа
Півтисячолітня будівля з 3 м стінами колись слугувала для зберігання пороху, а згодом – зерна. Тепер тут розташовується Центр Архітектури, Дизайну та Урбаністики «Порохова Вежа».
Через дорогу стоїть пам’ятник Івану Федорову, а за його спиною – королівський арсенал. Холодна, вогнепальна, і навіть метальна… та не лише європейська зброя, а й з Азії та Африки є в експозиції. Найкраща в Україні державна колекція не лише зброї, а й військової атрибутики розташовується саме тут. Тут точно можна надовго поринути у світ Середньовіччя.
Адреса: вул. Підвальна, 5.
Домініканський монастир
Ще одна неймовірна львівська сакральна пам'ятка – комплекс колишнього домініканського монастиря. У стінах монастиря діє музей історії релігії. Дуже багата колекція експонатів, що розповідає про релігійні визнання у світі. Також є цікава експозиція у підземеллі монастиря. Сюди можна завітати на екскурсію, а ще у вихідні тут влаштовують концерти органної музики.
Адреса: пл. Музейна, 1.
Вірменський квартал і церква
У XIII ст. Львів став прихистком для вірмен, яких турки вигнали з історичної батьківщини. Вони компактно оселилися спочатку у районі Підзамче, а тоді частина осіла у середмісті, неподалік Ратуші. Вірмени були перекладачами, ювелірами, зброярами. Мали свою школу, суд, банк, лікарню, бібліотеку, друкарню, театр і на вул. Вірменській (на окремих кам’яницях можна зловити відгомін того давнього минулого життя громади). Вірменський квартал – один з найстаріших у Львові. Усі будинки тут є пам’ятками архітектури і датуються XVI–XVIII ст. Радимо відшукати будинок під номером 23. Його називають будинком «Пір року». Чому? А ви підніміть очі догори і все зрозумієте.
Латинська катедра Успіння Пресвятої Богородиці
Це головний римо-католицький храм Західної України, пам’ятка XIV–XVIII століть. І хоч храм будували довго й імена більшості майстрів втрачено, зазначимо, що вони гармонійно поєднали архітектурні риси минулих епох: від готики через ренесанс й бароко до класицизму. Це дуже щедро декорований всередині храм. Також тут можна заслухатись звуками одного з найстаріших органів у нашій країні.
Це історичне місце для поляків, адже тут, біля ікони Матері Божої, склав обітниці король Ян Казимир. А ще тут з візитом побував у 2001 р. папа Іван Павло ІІ, про що вам нагадає пам'ятна дошка при вході до храму.
Адреса: площа Катедральна, 1.
Єврейський квартал
У XIV ст. на розі вулиць Федорова і Староєврейської почав формуватися єврейський квартал середмістя, що проіснував тут до Другої світової війни. Після Голокосту про те, що у цьому районі жили євреї та існувала одна з найкрасивіших синагог Європи «Золота роза», нагадує мало. У будинку 36 на вул. Староєврейській є філіал Львівського музею історії релігії, тут завжди є виставки присвячені єврейській общині міста.
Увагу привертає «Простір синагог». Він покликаний відродити пам’ять про людей, що мешкали тут і стали жертвами Голокосту. Колишній захаращений двір перетворили на новий відкритий громадський простір з 39 кам’яними стелами різного розміру. На одних – цитати відомих та звичайних людей, щоб можна було глянути на минуле крізь призму індивідуальних переживань та історій. На інших стелах зображені малюнки – камені з піксельованими фотографіями, які добре видно лише з певної відстані. Це натяк на те, що певні історичні події ми можемо оцінити, лише дистанціювавшись від них і зробивши крок назад. Порожні стели символізують тяглість історії. Інсталяцію створили, аби надати голос тим людям, які мешкали у Львові і були євреями.
Адреса: вул. Староєврейська, 37.
Бернардинський монастир
До видатних місць Львова належить комплекс оборонного монастиря бернардинців. Споруджений у XVII ст. за проектом Павла Римлянина, він досі вражає своїми розмірами, декором, системою фортифікацій, затишним внутрішнім двориком з дуже симпатичною криницею.
Сьогодні у стінах монастиря діє історичний архів, який відвідують науковці звідусіль. Храм є діючим, греко-католицьким, носить ім’я св.Андрія Первозванного. Його часто називають церквою тисячі ангелів. Якщо ввійдете всередину святині, то переконаєтесь, що це дійсно так, бо цих крилатих створіннячок у Андріївській церкві просто не злічити.
Адреса: пл. Соборна, 1.
Палац Потоцьких
Найвідоміший та найбільш «французький» за архітектурою палац Львова належав родині Потоцьких - Палац Потоцьких. Ця вишукана споруда у стилі історизм має багатий декор як зовні, так і всередині, тому не дивно, що тепер належить Львівській національній галереї мистецтв імені Б. Возницького. В палаці Потоцьких можна оглянути експозицію європейського мистецтва XIV–XIX ст.
У радянський час палац належав Інституту геології і геохімії горючих корисних копалин, а також був Палацом урочистих подій, де утворилася не одна львівська сім'я. І в наш час у цьому розкішному палаці можна одружитись, адже тут запроваджено послугу «шлюб за добу». Це місце входить у п’ятірку романтичних місць Львова.
У палаці є каплиця з іконою Львівської Богородиці, найстарішої у Львові.
Адреса: вул. М. Коперника, 15.
Собор Св. Юра
Одне з найвизначніших місць Львова і головний греко-католицький храм міста - Собор святого Юра. Святиня входить до переліку об’єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Найбільший бароковий комплекс в Україні включає собор, дзвіницю, митрополичі палати, колишні монастирські приміщення, а також сади та мури довкола. Церква має крипти з похованнями, де очікують воскресіння багато достойників церкви, наприклад, митрополит Андрей Шептицький та патріарх Йосиф Сліпий.
У храмі є мощі багатьох святих, реліквії святого папи Івана Павла ІІ та копія Туринської плащаниці. У південній наві храму – Теребовлянська Божа Матір, найстаріша плачуча ікона України.
Адреса: площа Святого Юра, 5.
Оперний театр
Львівський національний академічний театр опери та балету імені Соломії Крушельницької входить у всі топи туристичних місць – його обов’язково треба побачити! Кожен з нас хоч колись бачив Оперний театр у Львові, адже він зображений на зовнішній стороні 20-гривневої банкноти. Сама будівля зведена в стилі історизм і щедро прикрашена зовні скульптурами-алегоріями та символами. Для внутрішнього оформлення приміщення були використані мармур і позолота. Тут можна послухати оперу та оперету, подивитися балет, театральні вистави. А ще сюди можна просто прийти на екскурсію і побачити розкішні і дуже цікаві інтер’єри.
Адреса: пр. Свободи, 28.
Шляхетське касино або Дім вчених
Справжня класика туристичного Львова. Мабудь, це одна з найгарніших споруд міста. Місцем, де колись тусувались конезаводчики, тепер розпоряджається профспілка працівників освіти і культури. Тут знімають фільми, влаштовують бали і фотосесії, весільні та для глянцевих журналів. Це місце, де можна себе відчути Попелюшкою. Будівлю, цікаву зовнішнім оздобленням з атлантами та дивовижним внутрішнім оформленням, спорудив неймовірний дует архітекторів – бюро Фельнер & Гельмер, творці майже півсотні театрів у Європі. Багата різьба по дереву та сходи, що ведуть на другий поверх, утворюють неймовірний інтер’єр. А історія цієї споруди точно не залишить вас байдужими.
Можна приходити щоденно, за винятком днів, коли хтось орендує Дім.
Телефон для довідок: (097) 372 83 53.
Адреса: вул. Листопадового Чину, 6.
Личаківський цвинтар
Одне з найважливіших історичних та визначних місць міста Лева - Личаківський цвинтар. Це не лише місце спочинку Івана Франка, Маркіяна Шашкевича, Соломії Крушельницької та багатьох відомих людей. Це справжній музей надмогильної скульптури на площі понад 40 га. Тут можна днями розглядати красиві скульптури, цікаві склепи та довідатись «рецепти» багатого, довгого і доброго життя. Музей, де можна задуматися про вічне та дізнатися чимало про цвинтарну символіку: приміром, чому на багатьох надгробках ми бачимо мак або чому на могилах стоять поламані колони.
Відвідати можна щодня з 8:00 до 18:00 у зимовий час і до 20:00 – у літній час.
Адреса: вул. Мечникова, 33.
Цитадель
Що ще цікавого у Львові? Рекомендуємо пройтися до унікального оборонного комплексу неподалік центру, спорудженого у середині ХІХ ст. На вершині одного з пагорбів знаходиться фортифікаційна споруда: чотири вежі-бастіони і величезні будівлі казарм. Під час Другої світової війни у цитаделі був концентраційний табір для військовополонених Stalag 328, тому один з бастіонів називають «вежею смерті». Всі ці фортифікації доволі непогано збережені і вражають як поціновувачів мілітарної тематики, так і пересічних туристів. В одному з бастіонів нещодавно відкрили готель. Надзвичайно мальовнича місцевість, звідки можна роздивитися Львів з дуже цікавого ракурсу.
Адреса: вул. Грабовського, 11.
Органний зал / костел Марії Магдалени
Коли ви плануєте Львів на вихідні, то не оминіть увагою це неймовірне місце. Костел Марії Магдалени споруджений у XVII ст. для монахинь-домініканок. Він зазнав кількох перебудов, додавалися прибудови, але до 1962 р. храм виконував свої сакральні функції. В атеїстичний час спочатку став клубом, а тоді залом органної і камерної музики. Зараз це водночас і діючий римо-католицький храм, і один з найбільших органних залів в Україні. Тут проводять чимало музичних фестивалів та багато подій. Тому, прямуючи до Львова, загляньте в їхню афішу – можливо, вдасться потрапити на щось цікаве. До того ж побачите неймовірну мистецьку пам’ятку – вівтрах-триптих, що розповідає про Марію Магдалену.
Відвідати можна щодня з 10:00 до 19:00.
Телефон для довідок: (0322) 72 39 53.
Адреса: вул. С. Бандери, 8.
Храм св. Єлизавети та Ольги
Храм св. Єлизавети та Ольги - Місце, в яке неможливо не закохатися. Цю святиню часто називають пам’ятником цісарському коханню, бо назвали храм в честь святої дружини імператора Франца Йосипа, красуні Єлизавети (Сісі), яка загинула від рук італійського анархіста. Цей красивий неоготичний храм є найвищою сакральною будівлею у місті (86 м). На центральний шпиль можна підніматися. Ви не лише побачите місто згори, а й роздивитесь усі деталі оздоблення церкви зблизька та візьмете участь у їх реставрації. Всі кошти, зібрані за відвідування оглядового майданчика, витрачають на ремонт храму.
Підніматися можна щодня з 12:00 до 17:00. Храм відчинено з 7:00 до 19:00.
Адреса: пл. Кропивницького, 1.
Шевченківський гай
Музей народної архітектури і побуту імені Климентія Шептицького – така офіційна назва одного із найбільших музеїв просто неба в Європі. Скансен у вигляді етнопарку на місцевості, яку аборигени називають «Кайзервальд». Тут можна перенестися у минулі століття та побачити, як жили наші пращури.
Музей поділений на етнозони, які представляють регіони Західної України. На території села-музею, крім хатинок, є школа, дерев’яні церкви, млини. Загалом понад 100 пам’яток народної архітектури. Це ідеальне місце для екскурсії з дітьми, адже тут проводять багато майстер-класів. Дорослі теж не нудьгуватимуть, адже на території проходить чимало етносвят, влаштовують фотосесії в народних костюмах. А ще у музеї запроваджено послугу «шлюб за добу».
Можна приходити щодня з 9:00 до 18:00, крім понеділка та вівторка.
Адреса: вул. Чернеча гора, 1.
Ретрогараж
З новенького, цікавого і з вау-ефектом у Львові виділимо оцей музей. Якщо хочете відчути себе героєм американського блокбастеру чи пригадати дитинство, любите велосипеди, авто, різні засоби пересування, вам неодмінно треба завітати сюди хоча б на півгодинки. Приміщення музею – ангар, що є першим трамвайним депо у Львові.
Можна приходити щодня з 10:00 до 17:00, крім середи.
Телефон для довідок: (067) 674 92 06.
Адреса: вул. Вітовського, 57 а.
Львіварня
За хорошим настроєм, натхненням та інтерактивом треба йти сюди! Музей пивоваріння на території діючого пивзаводу та ще й арт-центр. Де ще ви таке побачите? Можна, і навіть треба, усі експонати чіпати руками, позаглядати у мікроскоп та інші цікаві пристрої, не боячись осудливих поглядів наглядачок, бо їх тут і нема. Натомість є багато крутих фотозон. А на завершення екскурсії можна скуштувати кілька видів свіженького пива і, звісно ж, купити те, що сподобалося найбільше. Окремо хочемо виділити дуже сучасний зал Льваварні, де відбуваються виставки, покази мод і т. д., – зроблено зі смаком! Чудове місце для різних заходів. Аналогів цьому комплексу в Україні немає.
Можна приходити щодня з 10:00 до 19:00.
Телефони для довідок: (0322) 94 80 65; (067) 414 23 44.
Адреса: вул. Клепарівська, 18.
Стрийський парк
Стрийський парк - можливо, найкращий парк у Львові. Пам’ятка садово-паркового мистецтва, створена відомим садівником Арнольдом Рьорінгом. Тут росте понад 200 видів рослин, є оранжерея з теплолюбними рослинами, невелике озеро з лебедями, штучні руїни замку...
Також це ідеальне місце для прогулянок з дітьми, бо можна і численних білочок погодувати, і на дитячій залізничній дорозі потягом «Вітерець» покататися, і похлюпатись у фонтані «Телесик». Поруч з ним у водонапірній вежі діє кафе.
Адреса: вул. Паркова, 1.
Домівка врятованих тварин
Місце добра! Місце, куди вже кілька років частенько ходять львів’яни з дітьми. У парку «Знесіння» створили унікальний притулок, де допомагають домашнім і «недомашнім» тваринам, які опинилися у скрутному становищі. Це не зоопарк! Тут чимало звіряток і птахів, яких врятували від мисливців та хижих тварин, що травмувались у дикій природі. А багатьох просто зрадили люди... Лисиці, лелеки, білки, орли, єноти, кролики, вовки – перелічувати можна довго. Тут мимоволі замислюєшся про гуманне ставлення до тварин та й до природи загалом. Творці притулку часто потребують допомоги у догляді тварин, тож можна поволонтерити, ще й отримати заряд позитиву від пухнастиків.
Можна приходити щодня з 8:00 до 20:00.
Адреса: вул. Довбуша, 24.
Львів – це місто, яке можна пізнавати до безкінечності, бо тут сюрпризи чекають за кожним рогом і під кожним дахом. Сподіваємося, що наша маленька добірка найосновніших і найцікавіших пам’яток і визначних місць міста Лева допомогла вам сформувати свою унікальнку екскурсію і закохатись в це древнє та дуже особливе місто.
По секрету вам скажемо, що будь-яка екскурсія сприйматиметься краще на ситий шлунок, а тому зверніть увагу на наші гайди по піцеріям та бургерним Львова, а також по закладам екзотичної кухні. Ну і звісно, як це пізнати Львів, не скуштувавши його фірмову каву, пиво чи тістечка??
Бажаємо вам незабутньої (в позитивному значенні цього слова) подорожі 😉