Подорожі Карпатами рано чи пізно приведуть вас трохи обабіч найпопулярніших туристичних маршрутів. Але маловідоме – не значить те, що не вартує уваги! Сьогодні розповімо вам про особливості хребта Аршиця, що розташований в межах масиву Горгани в Івано-Франківській області.
Розтягнувся хребет Аршиця між селами Мислівка та Осмолода, довжина його сягає понад 26 км. Рельєф хребта типовий для Горган – пісковики, кам’яні осилища та хиткі ґреґоти у верхніх шарах (тому для походу тут рекомендується використовувати трекінгові палиці, а то хиткі ґерґоти можуть попсувати враження від прогулянки). Ліс здебільшого зустрічається до висоти в 1500 метрів над рівнем моря. Нижчі шари представлені буками, а вищі – ялинами, кедрами та смереками. Вершину увінчує чагарникове криволісся та полонини. Схили Аршиці найбільш круті з північно-східної сторони.
Підняття на вершини хребта супроводжується смарагдовими барвами папороті та моху. А якщо взяти до уваги, що це чи не найменш «залюднена» туристами ділянка Горган, то похід Аршицею вийде справді медитативним.
В межах хребта Аршиця знаходиться й однойменне заповідне урочище. Відповідний статус воно отримало у 1979 р., площа урочища – 205,8 га. Головна його мета – збереження автентичної рослинності Карпат.
Найвищі вершини хребта Аршиця
- Горган Ілемський (1587 м). Єдина «лиса» гора цього хребта. За свідченням місцевих, завдячує вона цьому радянській владі, яка на початку 1950 р. активно боролась тут із партизанами.
- Пустошак Малий (1313 м) і Пустошак Великий (1423 м) – невеликі гори, які зустрінуться вам, якщо рушите в похід до Горгана Ілемського з Мислівки.
- Менш знані гори, які, тим не менш, не гріх відвідати: Мале (1509 м), Нивка (1541 м), Нередів (1553 м), Менчелик (1553 м), Слобушниця (1561 м), Менчелин (1570 м) тощо.
Озера Аршиці
Цей хребет також доволі багатий на озера. Вони не такі відомі як, наприклад, озера Свидовця, але відколи це мальовничість вимірюється в популярності?
Озеро Росохан, що знаходиться на висоті 1120 метрів над рівнем моря. Довжина його складає 60 метрів, а глибина – 4,5 м. Озеро Росохан оточене стіною могутніх багатовікових дерев, а тому воно зберігає свою чистоту та силу. Поціновувачам купання в карпатських озерах слід взяти до уваги: вода тут навіть в спекотну літню днину не прогрівається вище +150С. Озеро Росохан також доволі легко знайти влітку маршрутом з Осмолоди.
Озеро Аршиця розташоване дещо вище за Росохан (1300 м), та і відкрите воно було практично нещодавно – в 2009 р. Так, навіть у наш час в Карпатах інколи трапляються такі чудові знахідки. На відміну від Росохану, дно тут ґрунтове, а не кам’яне, але також дуже чисте.
Озеро Забуте дуже точно відповідає своїй назві. Воно невелике, затишне, розташоване обабіч головних туристичних маршрутів, а тому забуте для туристів. Шукати його слід поруч з с. Мислівка, а якщо по картам – то приблизно метрів зо ста нижче від озера Верхове.
Зверніть увагу! Через малу кількість туристів тут, озера зберігають свою екосистему. Тому купатись і засмічувати – вкрай не радимо.
Маршрути Аршицею
- Найбільш популярний туристичний маршрут – траверсом через більшу частину хребта з с. Мислівка до с. Осмолода. Маршрут завдовжки 36 км, тому його можна подолати за 2-3 дні. У цьому поході Аршицею ви підніметесь на вершини Ґорган Ілемський, Верх-Слобушниця, Пустошак Великий та Пустошак Малий, а також помилуєтесь озером Росохан. Маркування маршруту червоне.
- Якщо часу і сил менше – можна здійснити одноденний підйом на Ґорган Ілемський з Мислівки. Маршрут матиме протяжність 24 км, його можна пройти або за день, або вмоститись на ночівлю на полонині Мшана. Маркування зеленого кольору.
- У разі початку походу з Осмолоди, можна піднятися до озера Росохан і ще трохи вище до хребта, а потім повернутись тією ж дорогою. Орієнтовно такий маршрут складе 14 км в одну сторону, а тому підходить для одноденного походу на Аршицю. Маркування червоне.
Як дістатись?
До Осмолоди. Громадський транспорт: автобусами з Калуша або з Брошнева-Осади. З Калуша вони відправляються о 7:55, 10:50 та 14:40, а з Брошнева-Осади – о 9:00 і 14:00. До Калуша йдуть автобуси з Івано-Франківська та зі Львова, також Ви можете доїхати сюди електричкою Івано-Франківськ – Моршин.
Якщо Ви їдете автомобілем до Осмолоди, то рухайтесь трасою Н-10 «Стрий – Івано-Франківськ» до села Брошнева-Осада. В селі поверніть в сторону Рожнятова і прямуйте до села Ясень. Дорога від Ясеня до Осмолоди не відремонтована, але тут ще можливо проїхати легковим авто. Варто зазначити, що в цьому районі немає АЗС.
До Мислівки можна дістатись автобусами Львів–Хуст (зупинка «Торунь»), Івано-Франківськ-Ужгород, Франківськ-Долина тощо.
На авто зі Львова та Франківська їдьте через Долину.