Чому людей так тягне в гори? На цю тематику можна проводити вічні дебати, але малодосліджені, практично безлюдні Горгани манять нас і без пояснень. З висоти пташиного польоту гірські масиви Українських Карпат вражають своєю ландшафтною величчю. Одним з таких масивів є система гірських хребтів Ґоргани, найвищою точкою якого є гора Велика Сивуля.
Розміщена гора високо в Карпатах на однойменному хребті, що знаходиться в Івано-Франківській області на вододілі річок Бистриці Солотвинської та Лімниці. Висота Великої Сивулі складає 1836 метрів над рівнем моря. Підніжжя гори захищає віковий ялиново-буковий ліс, гущі якого інколи не дають проходу мандрівникам.
Верхівка ж представляє собою груду сірого грубошарового пісковика, який вкриває кам’яними осипищами площу висот починаючи з 1400 метрів і до самої маківки вершини. Саме на цій висоті камені зустрічаються з сивими ялиновими та буково-ялиновими лісами. Гуляючи між дерев потрібно бути особливо обережним, адже подеколи тут зустрічаються свіжі сліди тварин, які можуть бути не дуже охочими до милої бесіди з незнайомцями.
Відпочинок в Карпатах може бути дуже різноманітним. Наприклад, ви знали, що саме неподалік гори Велика Сивуля знаходиться Пекло? Звичайно, мова йде не про біблійське вимір, до якого потрапляють душі грішників. Між хребтами Тавпиширка та Сивуля знаходиться урвище Пекло (1465 м) − містична окраса Українських Карпат. Якщо дивитись на нього «в розріз», то це чудова ілюстрація утворення морських відкладів у давні геологічні періоди. Назва урочища не дуже оптимістична – це пов’язано як з місцевими пейзажами, так і з тим, що в часи війни, за розповідями місцевих, тут відбувалось масове знищення євреїв…
Легенда
Про гору Велика Сивуля ходить переказ, в якому мова йде про події далекої минувшини. То був час нападів диких татарських племен, що вогнем і мечем проходились по селам. Чоловіків вони вбивали, а вродливих дівчат брали в полон для своїх гаремів. От одного разу й трапилась під руку нападникам князівна небувалої вроди. Тікаючи від воїнів з пограбованого села, вони взяли красуню в полон й видерлись на гору. Навряд чи вони захотіли помилуватись панорамами Карпат перед смертю, скоріше на висоті вони вони мали добрий огляд, тому бачили, чи наступає хтось на п’яти, чи ні. Там вони й розбили табір і всю зиму харчувались дичиною тутешнього лісу і грабунками ближніх сіл. Князівна за той час не раз просила обміняти її за добрий викуп, однак татари не погоджувались, адже по плану дівчина знатного роду мала дістатись в дар хану. Вона весь час приділяла молитвам, в яких просила Бога про допомогу, і той відгукнувся. Недалеко від табору, на сусідній горі, раптом пролунав звук мисливського рогу. Татари вскочили й побіли до обозів, думаючи, що на них напали. В цій метушні вони втратили пильність, чим скористалась княжна й чимдуж побігла в бік лісу. Йшла вона спочатку серед дерев, потім узліссям та схилами поки втомлена не вийшла до якоїсь гори і не впала без сил серед каміння. Там вона й вирішила залишитись, поїдаючи корінці й ховаючись між каменями від гроз та вітру. За цей час князь місцевий князь нарешті вислідив татар, взяв їх у полон і довідався, що його донька жива. Кинув він всі сили на порятунок доньки. На щастя, воїни знайшли княжну, але не одразу її впізнали. Провівши цілу зиму в компанії татар, у постійному страху та відчаю, дівчина вся посивіла. Відтоді люди й прозвали цю гору Сивулею, а вершину, з якої лунав звук мисливського рогу − Рогом прозвали.
Є й більш прозова версія. Згідно з нею, гора Велика Сивуля отримала свою назву через сивий камінь, яким укриті ці гори. Хоча версія про сиву доньку князя, на нашу думку, заслуговує на увагу.
Маршрути до Сивулі
Подорожі Карпатами не обходяться без відвідин масиву Горган. Через гору Велика Сивуля йдуть багато маршрутів, ми запропонуємо два найбільш популярні.
- Починаємо подорож із с. Стара Гута, рухаємось полониною Рущина, повз урвище Пекло, через гору Сивуля Мала (1818 м) і піднімаємось на її старшу сестру – Велику Сивулю. Милуємось краєвидами, відпочиваємо, робимо фото, потім спускаємось через перевал Боревка і повертаємось назад до с. Стара Гута. Маршрут доволі довгий – приблизно 32 км, розрахований на 3 дні, а тому запасіться відповідним спорядженням! Ця дорога дозволяє не тільки побачити Горгани, а й познайомитись із залишками споруд часів Першої світової війни. Де не де трапляються також залишки держаного кордону, який у міжвоєнний період розділяв Чехословаччину та Другу Річ Посполиту.
- Другий маршрут дещо легший – «всього» 21 км. Він не має таких перепадів висоти, тому його можна подолати за 8 годин. Починаємо рух з КПП с. Осмолода по синьому маркуванню. З полонини Рущина переходимо на чорний маршрут, йдемо до сідловини Сивульського хреба і знаходимо розвилку з 4 дороговказами. Тут переходимо на червоний маршрут і прямуємо до вершини гори Велика Сивуля.
Як дістатись
Окрім вказаних маршрутів, можна починати шлях з Урочища Яла, що біля Осмолоди, та йти через долину Бистрик, урочища Лопушна та Дальній Бистрик до гори Круглої, а звідти вже тримати путь на полонину Рущину, гору Мала Сивуля, що є передвісником Великої Сивулі.
Громадським транспортом
Потягом або рейсовим автобусом можна доїхати до Калуша з Івано-Франківська або Львова, а звідти вже маршруткою з автостанції №2 до Осмолоди.
Автомобілем
Прямуйте трасою з Києва до Івано-Франківська, а звідти вже тримайтесь шляху Калуш-Брошнів-Осада-Рожнятів-Перегінське-Ясень-Кузьминець-Осмолода.
Подорожуючи з боку Ужгорода чи Мукачева, вам потрібно їхати до Стрия, там повернути на трасу H10 та рухатись через Миртюки, Баня-Лисовицька, Болехів, Брошнів-Осада, Рожнятів-Перегінське-Ясень-Кузьминець-Осмолода.