Відпочинок в Карпатах здавна приваблює туристів з усіх куточків України. Високі гори, широкі полонини та стрімкі водоспади нікого не залишать байдужим і змусять Вас повертатись сюди знову і знову. Саме таким місцем є гора Маковиця, розміщена неподалік від прикарпатського Яремче. Входить вона до Ґорґанського гірського масиву, а побачити її можна якщо рухатися в східному напрямку від центру міста. Гора Маковиця здіймається на 984 метри над рівнем моря, а з її вершини відкриваються мальовничі краєвиди на хребет Явірник, вершини Хом’як, Синяк і Довбушанка. Гора Маковиця здіймається над правим берегом Пруту. Тут часто трапляються ямненські пісковики, які звужують долину і зумовлюють круті схили. На горі ростуть бук лісовий, смерека, ялиця біла. Справжнім індикатором чистого повітря є реліктова сосна, яка вважається найдавнішою з усіх видів дерев. Фауна тут не менш цікава, адже часто можна побачити козуль, кабанів, лисиць та борсуків.
Гора Маковиця відома також тим, що на ній знаходиться художньо-меморіальний комплекс «Стежка Довбуша». Якщо Ви полюбляєте подорожі Карпатами, то не здивуєтеся, що тут є багато локацій, названих на честь відомого ватажка опришків. Починається маршрут з гарної дерев’яної вивіски, оздобленої в гуцульському стилі. Табличка на кам’яній конструкції містить назву маршруту – «Стежка Довбуша» та місцевості – Яремче. Рухатися потрібно колоритними хвойними лісами, в яких колись ховалися гуцульські повстанці. На Вас чекає захоплива мандрівка карпатськими лісами, неймовірно чисте та свіже повітря і мальовнича природа цієї місцевості. «Стежка Довбуша» звивисто підіймається в гору поміж буково-ялівцево-смерековим лісом. На шляху ви зустрінете твори місцевих майстрів, присвячених Довбушу.
Історія
Ці місця часто пов’язують з діяльністю груп карпатських повстанців, яких більшість з нас знають під назвою опришків. Їх лідер – Олекса Довбуш – часто у фольклорі наділяється лицарськими рисами характеру та поведінки. Вважається, що опришки грабували багатих польських панів та часто ділилися награбованим з бідними. Саме тому, Олексу часто сприймають як українського Робіна Гуда. Попри те, що перші згадки про опришків у Карпатах з’являються вже у 1498 році, пік їхньої активності припадає на 1730−1740 роки.
Могутні скелі, які й досі височіють на горі Маковиця, були прихистком для народних месників. Існує багато легенд, що пов’язані із загубленими скарбами Довбуша. За переказами, саме тут схована одна із скринь з грабунком, а побачити її можна тільки в ніч на Івана Купала. Однак, якщо пошук скарбів увінчається успіхом, насолодитися знахідкою, на жаль, не вдасться. Той, хто знайде печеру, приречений скам’яніти побачивши заховані скарби.
«Стежка Довбуша» допоможе Вам зануритися в цю атмосферу далекого минулого і зробить Ваш відпочинок в Карпатах цікавим та пізнавальним. Упродовж усього шляху вам будуть зустрічатися тематичні скульптури з каменю та дерева, які є результатом роботи майстра Дарія Грабара. Крім кам'яних скульптур, на маршруті стоять інформаційні стенди.
В період Першої світової війни в цій місцевості точилися жорстокі бої, навіть зараз уважні туристи можуть знаходити уламки від гільз та снарядів. Гора Маковиця стала місцем, де зіткнулися російська та австро-угорська армії.
Маршрут на гору Маковиця
Є декілька варіантів маршруту, який приведе Вас на вершину гори. Піднятися на вершину можна з Дори та Ямної (присілки Яремче) окремою дорогою. Також маршрут може починатися з самого Яремче від автобусного заводу біля сувенірного ринку. Останній маршрут буде для туристів зручнішим та цікавішим, адже Ви будете мандрувати звивистою стежиною милуючись краєвидами Карпат. Дорогою також можна натрапити на шанці часів Першої світової війни. Маршрут позначений горизонтальними смугами білого та зеленого кольору. Він починається на вулиці Івана Франка. Трохи вище знаходиться оглядовий майданчик з видом на Яремче, шлях до нього займе приблизно годину Вашого часу.
Рухаючись цією стежкою далі, Ви дістанетесь до кам’янистої місцевості, а потім вийдете на мальовничу галявину, яка розміщена на відстані години ходьби до вершини. На самій вершині розташована колиба, де можна відпочити та смачно перекусити.
Цей маршрут дуже легкий і підходить навіть для початківців, адже він не потребує особливої фізичної підготовки. Тривалість підйому складає приблизно 3−4 години, а спуск займе тільки півтори години.
Назад варто повертатися вийшовши на інший пішохідний маршрут − «Стежку Довбуша». Цей маршрут був розроблений ще на початку XX століття і досі є дуже популярним. Хоч маршрут і утворює так зване кільце, спускатися можна не тільки до початкової точки. Звідси також можна вийти й до водоспаду Пробій. Стежечки тут добре протоптані туристами, якщо дотримуватися шляху, то потрібний поворот пропустити складно.
Що цікавого поруч Маковиці?
- Сувенірний ринок в Яремче – сувенірний базар в однойменному прикарпатському містечку. Тут можна придбати широкий асортимент товарів ручної роботи від народних умільців з навколишніх сіл.
- Водоспад Пробій − один з наймальовничіших і найвідоміших водоспадів Карпат, що знаходиться на річці Прут. Вода тут спадає з 8-ми метрової висоти.
- Вольєрне господарство в Яремче, яке водночас виступає і центром реабілітації для тварин, які потребують допомоги. Мешканцям звіринця створюють умови, які максимально наближені до умов проживання в дикій природі.
- Скелі «Слон» в Яремче. Ці скелі належать до гірської системи Ґорґани. Назва походить від того, що на березі Пруту виступає флішова порода і за формою нагадує силует цього могутнього ссавця.
Як доїхати?
Громадським транспортом
Гора Маковиця та «Стежка Довбуша» розташовані одразу біля Яремче. Аби потрапити сюди можна добратися поїздом зі Львова та інших великих міст України. Також до Яремче досить часто курсують рейсові автобуси (01:55; 06:50; 17:00; 19:00). З Франківська приміський автобус вирушає о 04:45; 09:30; 11:30; 19:00.
Автомобілем
У випадку подорожі особистим транспортом, виїжджайте у напрямку Івано-Франківська. Вам варто прямувати по трасі Т0906 і Н09 у сторону Надвірної.