Однією з найяскравіших перлин Карпат (хоча, на нашу думку, й всієї України) є Манявський водоспад. Він ховається в ущелині між гострими скелями на р. Манявка. Каскади водоспаду ніби розрізають сам час, адже за стіною води можна побачити гірські породи, яким понад 60 млн. років!
Містичне минуле водоспаду Манява
У підніжжі Манявського водоспаду утворилось дрібне озерце, в якому варто сполоснутись в теплу пору року. За повір’ями сивої давнини, тут колись був язичницький храм, де стародавнім Богам приносили жертви й просили молодості. Звісно, вічної молодості ми гарантувати не можемо, але корисність для здоров’я вод Манявського водоспаду не ставиться під сумнів. Сполоснувшись у водиці можна посидіти і відпочити, насолоджуючись чистим повітрям та віковічними ялинами, що ростуть довкола.
Манявський водоспад вартий того, щоб його відвідати бодай двічі – влітку і взимку. Взимку він стає ще більш таємничий, ніби схований серед засніжених дерев. Та і туристів в цей час менше – більше спокою та можливості побути на самоті. З іншого боку, влітку на березі річки Манявка можна розбити кемпінг з палатками. Звісно, якщо ви не боїтесь лісових німф та мавок, які у вигляді молодих звабливих дівчат часом гуляють лісом. Кажуть, що потрапивши до їх рук – живим вже не вийдеш. Однак і проти них є свій ритуал – варто лише швидко скинути сорочку (з себе, не з мавки) і одягнути її навиворіт – це слугуватиме вам оберегом.
Для тих, хто надає перевагу більш активному відпочинку, біля Манявського водоспаду уже кілька років діє Центр рафтингу. Цікава ця місцина буде і тим, хто просто шукає приголомшливих фотографій для Instagram чи на згадку.
Що подивитись цікавого поблизу Манявського водоспаду?
До Манявського водоспаду з села Манява можна дістатись пішки (приблизно 5-7 км), але можна і за допомогою спецтранспорту. Хоча ми все-таки рекомендували б залишити залізних коней в селі і пройтись пішки – дорога цього вартує. Не забудьте тільки про зручне водостійке взуття, адже кілька разів доведеться проходити через річку вбрід.
Манявський водоспад також включено в багато одноденних чи кількаденних туристичних маршрутів Боржавою чи Карпатами, що починаються з Івано-Франківська та Львова.
Неодмінно відвідайте також Манявський скит, що знаходиться неподалік. Цей стародавній православний монастир наповнює спокоєм та духовною силою. Тут серед іншого можна побачити башту-скарбницю, церкву св. Бориса і Гліба, підземну церкву архістратига Михайла, підземні ходи, без яких не можна уявити жоден монастир, а також чудотворну ікону Божої Матері «Ізбавительниця» з гори Афон.
Для прихильників більш земних відчуттів тут є можливість пообідати в трапезній монастиря. Монастирська кухня Манявського скиту аскетична, якою і має бути – картопля по-домашньому, салат, кнедлики, компот тощо. І яка ж монастирська трапеза без ковтка гарного вина?
Як дістатись до Манявського Водоспаду
Слід зауважити, що під’їхати до самого водоспаду неможливо. Натомість слід запастись трекінговим взуттям та терпінням, оскільки йти прийдеться грунтовою дорогою. Відстань від села до водоспаду становить приблизно 5 кілометрів. Долаючи непростий шлях можна насолодитися видами густої папороті та моху, що надає дорозі особливого шарму.
Громадським транспортом
Залізницею. Івано-Франківськ – станція Надвірна – с. Манява.
Автобусом. Рейсовий автобус з Івано-Франківська (автостанція на вулиці І. Мазепи).
Автомобілем
З Івано-Франківська рухайтесь трасою H09, потім в с. Підгір’я зверніть праворуч на трасу P38. Продовжуйте рух поки не буде поворот праворуч на Солотвин. Їдьте головною дорогою через Солотвин і невдовзі будете в Маняві.